صفحه اول زی‌کش مشکل جدید در تراکنش‌های زی کش

مشکل جدید در تراکنش‌های زی کش

۰
0
مشکل جدید در تراکنش‌های زی کش

یک مشکل نرم افزاری در بلاک چین زی کش می‌تواند داده‌های مربوط به تراکنش‌های محرمانه را فاش کند.

این مشکل نرم افزاری که در بلاک چین زی کش و فورک‌های آن دیده شده، باعث می‌شود تا اطلاعات مربوط به گره‌های کامل (Full Nodes) در تراکنش‌های محرمانه آشکار شود.

« دوک لتو » توسعه دهنده پروژه کومودو در وبلاگش این موضوع را بررسی کرده است. «این باگ در تمام آدرس‌هایی که از پروتکل تراکنش‌های محرمانه (Shielded Addresses) در بلاک چین زی کش استفاده می‌کنند از ابتدا وجود داشته است. این باگ آدرس اینترنتی (IP) تمام گره‌هایی که از آدرس‌های محرمانه استفاده می‌کنند را لو می‌دهد.»

در واقع تمام تراکنش‌هایی که در حالت z-addr ارسال و دریافت می‌شوند دیگر کاملاً محرمانه نیستند و اطلاعات دو طرف ممکن است مشخص باشد.

دوک لتو معتقد است این آسیب‌پذیری فقط شامل زی کش نمی‌شود و برخی دیگر از رمز ارزها هم ممکن است به این باگ آلوده شده باشند.

هاش، کومودو، سیف کوین، وای کش، بیت کوین پرایویت، زی کلاسیک تنها تعدادی از رمز ارزها هستند که تحت تأثیر این آسیب‌پذیری قرار می‌گیرند.

این مطلب را از دست ندهید:  نگاهی به اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز و عملکرد و ساختار آنها

این آسیب‌پذیری با فشار بیشتر نهادهای قانون‌گذاری برای مطابقت با قوانین FATF هم‌زمان شده است.

به گزارش آی آر بلاک چین اکثر پلتفرم‌های صرافی متمرکز تحت فشار هستند تا سه رمز ارز دش، مونرو و زی کش را از فهرست کوین‌های قابل مبادله خود حذف کنند.

از سوی دیگر یکی از کارشناسان شرکت مشاوره‌ای دلوییت چندی پیش اعلام کرده بلاک چین زی کش وابسته به اعتماد است و به همین دلیل ممکن است دارایی‌های کاربران را در معرض خطر جدی قرار دهد.

در واقع مسئله‌ای که «تیم دیویس» از دلوییت مطرح کرده این است که فرایند رمزنگاری زی کش بیش‌ازحد مورد اعتماد بوده و این در حالی است که یک پروتکل بلاک چین باید بدون نیاز به اعتماد ساخته شود.

همه این‌ها نشان می‌دهد بلاک چین زی کش و توسعه دهندگان آن تحت فشار زیادی هستند و باید در برنامه‌های توسعه آتی این رمز ارز تغییرات گسترده‌ای ایجاد کنند.

Cointelegraph

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

کارشناس دلوییت: زی کش مرده است!

یکی از متخصصان شرکت مشاوره‌ای دلوییت می‌گوید زی‌کش (Zcash) وابسته به اعتماد است و به همین …