صفحه اول ICO اگر می‌خواهید یک ICO موفق راه بیندازید، بخوانید

اگر می‌خواهید یک ICO موفق راه بیندازید، بخوانید

۰
0
اگر می‌خواهید یک ICO موفق راه بیندازید، بخوانید

فناوری بلاک چین (Blockchain) بستری برای شکوفایی بسیاری از پروژه ها است اما به شرطی که بتوانید از مرحله ICO با موفقیت بگذرید.

ICO یا عرضه سکه اولیه نوعی از فرایند تأمین مالی جمعی است که تفاوت اصلی آن با روش های فعلی تأمین سرمایه جمعی استفاده از توکن ها و کوین ها است.
در هر ICO (Initial coin offering) مفاهیمی‌مثل سقف سرمایه، قراردادهای هوشمند، نقشه راه و … وجود دارند که برای اجرای موفق این فرایند باید به آن ها توجه داشت.

در این راهنمای ترجمه شده از آی آر بلاک چین از ابتدا تا انتهای یک ICO  موفق با شما همراه می‌شویم و به سؤالاتتان جواب می‌دهیم.

1- چگونه ارزش توکن را افزایش بدهم؟

ارزش توکنی که در ICO خودتان تعریف کرده اید مستقیماً به ایده پروژه شما مربوط می‌شود. اگر برای یک نفر ارزشمند باشد، مشکلی از ساکنین دنیا را حل کند و برای آن تقاضا وجود داشته باشد خیلی راحت ارزش توکن شما افزایش پیدا می‌کند.

2- من تازه با ICO ها آشنا شدم، چه چیزهایی را باید بدانم؟

ICO بهترین راه جمع آوری سرمایه برای پروژه های بلاک چینی است. فقط از ابتدای سال 2018 میلادی تاکنون دو میلیارد دلار برای 130 پروژه جمع آوری شده است.
بااین حال فرایند عرضه سکه اولیه به دلیل ماهیتی که دارد برای کلاه برداران، هکرها و اسکمرها هم جذاب است. مخصوصاً اینکه قوانین کشورها در این زمینه چندان سفت وسخت نیست و هویت برگزارکنندگان ICO ها کاملاً مشخص نیست.

اما شما به عنوان یک کارآفرین راستگو و خلاق برای برگزاری ICO موفق باید از همان ابتدا با شفافیت شروع کنید تا اعتماد شرکت کنندگان به شما جلب شود.

3- تا وقتی که روش های سنتی هستند چرا باید از ICO استفاده کنم؟

سطح مشارکت سرمایه گذاران در ICO  ها بسیار جدی تر از روش های فعلی و سنتی تأمین سرمایه جمعی است.

به علاوه با استفاده از این راهکار نوین جذب سرمایه می‌توان حتی در مراحل ابتدایی مثل ایده پردازی سرمایه جمع کرد. در حالی که در روش های سنتی غالباً باید یک محصول نهایی را به سرمایه گذاران ارائه دهید تا بتوانید برای آن سرمایه جمع کنید.

تفاوت دیگر این دو هم در این است که پروژه های بلاک چینی که با ICO  همراه می‌شوند عمدتاً نیازی به وجود سرمایه اولیه ندارند اما پروژه هایی که بخواهید با روش های سنتی برای شان جذب سرمایه کنید احتمالاً باید شامل مقداری آورده اولیه هم باشند.

4- لطفاً چند ICO موفق به من معرفی کنید؟

خود اتریوم یکی از نمونه های اولیه ICO موفق است که اکنون توانسته با ارزش بازاری معادل 30 میلیارد دلار جایگاه دوم جدول رمز ارز ها را به خودش اختصاص دهد.
EOS یکی دیگر از موفق ترین پروژه هایی است که بر پایه عرضه سکه اولیه توانست خودش را تثبیت کند. همچنین تلگرام چند ماه پیش باهدف راه اندازی توکن داخلی، ICO  برگزار کرد و توانست بیشتر از 1 میلیارد دلار جمع آوری کند.

علاوه بر این ها خیلی از ICO های دیگر هم که شرایط برگزاری یک ICO را رعایت کرده اند موفق بوده اند که می‌توانید با یک جستجوی ساده در گوگل آن ها را پیدا کنید.

5- می‌شود یک راهنمای گام به گام به من بدهید؟

گام اول: ایده پردازی

اگر شما واقعاً صاحب یک ایده هستید برای آن زمان بگذارید و ارتباطش با واقعیت های بازار فعلی و آینده را موردبررسی قرار دهید.

اگر ایده شما نتواند مشکلی را حل کند، راه حلی برای مسئله ای باشد یا دست کم پیچیدگی یک فرایند را کاهش دهد نمی‌توانید به جذب مخاطب امیدوار باشید. بنابراین بررسی ارتباط بین ایده و جهان واقعی بسیار حائز اهمیت است.

گام دوم: تیم سازی و ثبت پروژه

به طور میانگین در خلق هر ICO موفق یک گروه 20 تا 30 نفری همکاری کرده اند. اعضای این گروه شامل پست های شغلی مثل برنامه نویسان، کارشناسان تولید محتوا، بازاریاب ها، کپی رایترها، متخصصان روابط عمومی، طراحان، تحلیل گران و سایر افراد خبره در زمینه های مرتبط می‌شوند.

 

مسئله مهم در تیم سازی جذب افراد شایسته و در عین حال رقابت طلب است. در کنار این افراد یک شرکت ثبت شده اعتماد سرمایه گذاران به ICO شما را افزایش می‌دهد. درواقع با این کار به سرمایه گذاران نشان می‌دهید که از سرمایه های آن ها محافظت و از شراکت آن ها قدردانی می‌کنید.

گام سوم: نگارش مقاله سفید

مقاله سفید ابزاری است که می‌تواند یک خواننده علاقه مند را به یک سرمایه گذار علاقه مند تبدیل کند. مقاله های سفید ابزاری هستند که می‌توانید برای برگزاری ICO موفق خیلی راحت از آن ها استفاده کنید البته به شرطی که نیروی متخصص را برای آن در اختیار داشته باشید.

هدف اصلی در مقاله سفید انتقال اطلاعات اساسی و توضیح مفاهیم بنیادی پروژه برای خوانندگان و سرمایه گذاران به زبان ساده است. ساده بودن و قابلیت فهم مطالب در مقاله های سفید در کنار استفاده از تصاویر و نمودارهای جذاب از نکات کلیدی نگارش این طور مقاله ها هستند.

گام چهارم: راه اندازی وب سایت

برای ICO معمولاً وب سایت های یک صفحه ای را پیشنهاد می‌دهند. درواقع شما باید در یک صفحه قابل پیمایش تمام اطلاعات لازم را در اختیار سرمایه گذاران احتمالی قرار دهید. امکان پیمایش راحت و کاربردی در وب سایت را برای آن ها فراهم کنید، از محتوای جذاب و اثرگذار غافل نشوید و البته تجربه کاربری را دست کم نگیرید.

این مطلب را از دست ندهید:  نگاه یک اقتصاددان رفتاری به بیت کوین: توصیه‌هایی برای تریدرهای جدید و حتی قدیمی

با استفاده از همین می‌توانید بخشی از کمپین های بازاریابی ازجمله بازاریابی با ایمیل را هم انجام دهید و به این ترتیب اخبار ICO خودتان را به گوش آن ها برسانید.

گام پنجم: تبلیغات و اطلاع رسانی در شبکه های اجتماعی

گاهی اوقات ایجاد هیاهو بد نیست. سعی کنید برای داشتن یک ICO موفق تا آنجا که می‌توانید برایش هیاهو ایجاد کنید. یک قاعده کلی وجود دارد که می‌گوید هیاهوی بیشتر مساوی است با جذب سرمایه گذار بیشتر.

شبکه های اجتماعی ازجمله فیسبوک، ردیت، توییتر و سایت هایی مثل Medium بهترین مکان ها برای ایجاد این هیاهو هستند. البته به طور کلی هر پدیده ای که ترافیک انسانی داشته باشد می‌تواند محلی برای تبلیغ و دیده شدن ICO شما باشد.

گام ششم: کمپین های تشویقی

فعالیت های داوطلبانه (Bounty Campaign) که البته در حقیقت به صورت مطلق داوطلبانه نیستند به افزایش سرمایه گذار برای ICO شما کمک می‌کنند.

شما می‌توانید کارهای کوچک اما با اهمیتی مثل ارسال و اشتراک گذاری پست در شبکه های اجتماعی، نگارش نقد و بررسی درباره ICO شما، تهیه گزارش و ترجمه مقالات سفید و مستندات مربوط به پروژه شما به سایر زبان ها را به این افراد واگذار کنید و در ازای آن سهمی‌از توکن های منتشرشده را برای آن ها در نظر بگیرید.

گام هفتم: انتشار توکن

امروزه شاید طراحی زیرساخت برای ایجاد توکن ها توسط تیم شما شاید چندان به صرفه نباشد. بنابراین می‌توانید مثل خیلی دیگر از ICO ها از پلتفرم های از قبل ساخته شده مثل اتریوم، نئو، ویوز و شاید در آینده نزدیک کاردانو استفاده کنید.

استفاده از زیرساخت این پلتفرم ها ضمن کاهش هزینه ها امکانات جانبی مثل قراردادهای هوشمند و کیف پول الکترونیکی را نیز در اختیار شما قرار می‌دهد.

گام هشتم: فروش توکن ها

این خیلی مهم است که سرمایه ها در همان ساعات ابتدایی شروع ICO به سمت پروژه شما سرازیر شوند و این اتفاق اصلاً دور از واقعیت نیست به شرطی که گام های قبلی را با دقت انجام داده باشید.

6- هزینه برگزاری ICO موفق چقدر است؟

پیش بینی هزینه برگزاری یک ICO موفق به علت افزایش رقابت چندان کار آسانی نیست.

اما صاحب نظران معتقدند این هزینه رو به افزایش است. با این همه یک تخمین غیررسمی‌نشان می‌دهد شما برای برگزاری ICO باید بین 100 هزار تا 500 هزار دلار خرج کنید.

این هزینه صرف قسمت های مختلفی ازجمله توسعه کمینه محصول پذیرفتنی، نگارش مقاله سفید، تیم سازی، پوشش رسانه ای/روابط عمومی‌و … خواهد شد. البته همه این هزینه به میزان پیچیدگی ایده شما برای پیاده سازی هم بستگی دارد.

7- پیشنهاد های شما برای برگزاری ICO چیست؟ چه نکات ریزی را باید در نظر بگیرم؟

پیشنهاد اول: به زبان مخاطبان صحبت کنید

سعی کنید ایده و پروژه خودتان را به زبان هر چه ساده تر و خلاصه تر برای مخاطبان توضیح دهید. همان طور که می‌دانید هیچ کس حاضر نیست روی چیزی که اصلاً آن را نمی‌فهمد سرمایه گذاری کند درنتیجه مقاله سفیدی که می‌نویسید و پست هایی که در شبکه های اجتماعی منتشر می‌کنید باید همگی ساده و توسط مخاطبان قابل فهم باشند.

پیشنهاد دوم: به سؤالات کلیدی پاسخ دهید

اگر به دنبال اجرای یک ICO موفق هستید همان طور که قبلاً گفتیم باید به مسئله ای واقعی پاسخ دهید یا یکی از مشکلات جهان را برطرف کنید. همچنین باید سرمایه گذاران را قانع کنید که چرا برای راهکار شما استفاده از بلاک چین ضرورت دارد. اکثر ICO ها در متن مقاله سفید این کار را انجام می‌دهند و هم به مسئله ای که باید حل شود و هم راهکار بلاک چینی آن با جزییات اشاره می‌کنند.

پیشنهاد سوم: دلایل تحلیلی

اشاره به ارقام بازار و بررسی تحلیلی بخش های مختلف آن همراه با نمودار و تصویر از مواردی است که می‌تواند سرمایه گذاران را به پروژه شما جذب کند.

پیشنهاد چهارم: ارزش توکن

درباره ارزش توکن ها در پروژه و مزایای آن ها برای دارندگان توکن ها صحبت کنید. بگذارید آن ها بدانند که توکن اختصاصی ICO شما در آینده چقدر و با چه سرعتی رشد می‌کند؟

پیشنهاد پنجم: استفاده از تیم های بازاریابی حرفه ای

شما نمی‌توانید همه کارهای آماده سازی و راه اندازی ICO را خودتان انجام دهید. حتی دیدن ویدیوهای آموزشی و خواندن این پست راهنما به این معنی نیست که بتوانید به تنهایی یک ICO  موفق را اجرا کنید.

این استدلال دو دلیل دارد. اول اینکه تعداد افرادی که بتوانند چندین مسئولیت مختلف را باهم انجام دهند بسیار کم است و دیگری اینکه تقسیم کار باعث پیشبرد بهتر امور و تسریع برگزاری ICO می‌شود.

8- رازهای پنهان، همان فوت کوزه گری در برگزاری ICO را به من نگفتید!؟

در حقیقت هیچ رمز و رازی برای اجرای یک ICO موفق وجود ندارد. بعضی ها معتقدند باید خودتان را جای سرمایه گذار بگذارید. به این فکر کنید که اگر می‌خواستید برای یک ایده خرج کنید، کدام ایده را انتخاب می‌کردید، دلیل تان برای این انتخاب چه می‌توانست باشد؟. اگر بتوانید به این سؤال ها پاسخ دهید حتماً می‌توانید برای ICO خودتان هم سرمایه گذار پیدا کنید.

البته داشتن تیم قوی، اعتقاد به شفافیت در همه امور، ایجاد یک پلتفرم قوی و چندمنظوره همراه با اندکی چاشنی صبر و تحمل هم می‌تواند در مسیر برگزاری موفقیت آمیز یک ICO به شما کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

معرفی زنجیره‌های جانبی و آشنایی با کارکرد آن‌ها

زنجیره‌های جانبی (SideChain) سازوکاری برای رفت‌وبرگشت توکن و دارایی‌های دیجیتال از یک بلاک…