صفحه اول تجارت پرداخت آیا بلاک چین جانشین سیستم‌های پرداخت فعلی می‌شود؟

آیا بلاک چین جانشین سیستم‌های پرداخت فعلی می‌شود؟

۰
0
آیا بلاک چین جانشین سیستم‌های پرداخت فعلی می‌شود؟

در جدیدترین رویداد از کنفرانس پول 20/20 که به صورت دوره ای برگزار می‌شود شرکت کنندگان قابلیت های فناوری بلاک چین (Blockchain)  برای جانشینی سیستم های پرداخت فعلی را مورد نظر قرار دارند.

کنفرانس 20/20 در 22 اکتبر در لاس وگاس آمریکا برگزار شد. یکی از موضوعات اصلی این کنفرانس امکانات بلاک چین برای جانشینی سیستم های پرداخت سنتی بود.

دیوید شوارتز، مدیر فناوری ریپل که در این کنفرانس شرکت کرده بود نظراتش در پاسخ به این پرسش را به حاضرین ارائه داد.

شوارتز معتقد است فناوری بلاک چین درنهایت جایگزین سیستم فعلی پرداخت در جهان خواهد شد.

دلیل اصلی جایگزینی این است که توسعه دهندگان سیستم های سنتی پرداخت آن را به قواعد عصری محدود کرده اند که تازه اینترنت اختراع شده بود و ما مجبور بودیم با سرعت دایل آپ به این شبکه متصل شویم.

اما بلاک چین با سیستم های پرداخت کاری را انجام می‌دهد که ایمیل با پست سنتی انجام داد.

بنا به نظر شوارتز سیستم های پرداخت مبتنی بر بلاک چین امکان تراکنش های سریع تر، آسان تر و ارزان تر را فراهم می‌کنند که در اکوسیستم فعلی پرداخت قابل دسترس نیست.

شوارتز در ادامه صحبت هایش گفته است:

اگر شرکت های پرداخت فعلی خودشان را برای تطبیق با فناوری بلاک چین آماده نکنند ممکن است اتفاق مشابهی که برای شرکت های پست سنتی در مواجه با ایمیل افتاد، دامن گیر آنها هم بشود.

درنهایت مدیر فناوری ریپل بلاک چین را فناوری مناسبی برای ساختارشکنی در صنعت پرداخت می‌داند چون ایمن است و به همگان اجازه می‌دهد تا تراکنش ها را تأیید کنند. در واقع بلاک چین ها از اساس قابل اعتماد هستند.

این مطلب را از دست ندهید:  برنامه دولت هلند برای توسعه بلاک چین ملی چیست؟

اما در سوی دیگر این کنفرانس خانم ایستر پیگ از شرکت FIS payments حضور داشت که با نظریات دیوید شوارتز مخالفت کرد.

ایستر پیگ صحبت هایش را با این جمله شروع می‌کند که “چه مشکلی درصنعت پرداخت وجود دارد که پلتفرم های پرداخت فعلی نمی‌توانند آن را برطرف کنند و ما باید از فناوری بلاک چین استفاده کنیم؟”

وی بر این باور است صحبت هایی که پیرامون بلاک چین می‌شود با این مضمون که می‌تواند هزینه ها را تا حد زیادی کاهش دهد اغراق آمیز است.

همین طور که صحبت های مدیرعامل Western Union نشان می‌دهد آن ها از پروژه آزمایشی که با ریپل داشته اند سود مالی قابل توجهی کسب نکرده اند.

ضمن اینکه هزینه های زیادی بابت راه اندازی زیرساخت و و نگهداری از شبکه بلاک چین هم پرداخت کرده اند.

ایستر پیگ در جای دیگری از صحبت هایش امنیت سیستم های مبتنی بر بلاک چین را زیر سئوال برده و می‌گوید اگر این سیستم ها تا حدودی امن هستند اما نمی‌توان کاملاً به آن ها اعتماد داشت.

مثلاً آن ها نمی‌توانند رفتارهای مجرمانه را تشخیص دهند یا پیش بینی کنند و اگرچه سیستم های پرداخت فعلی امکان بهتر شدن دارند اما در حال حاضر قابل اعتماد و به اندازه کافی ایمن هستند.
پیگ درنهایت گفته فناوری بلاک چین قابلیت های خوبی دارد اما به طور کامل شناخته و ارزیابی نشده است و هرگز نمی‌تواند جایگزین سیستم های پرداخت فعلی شود!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

ردیابی واردات نفت با استفاده از فناوری بلاک چین در آمریکا

سازمان گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده آمریکا، در نظر دارد تا با استفاده از فناوری بلاک چین…