صفحه اول بررسی چرا استارتاپ‌های کوچک باید از تامین مالی خرد بر پایه رمز ارز ها استفاده کنند؟

چرا استارتاپ‌های کوچک باید از تامین مالی خرد بر پایه رمز ارز ها استفاده کنند؟

۰
0
چرا استارتاپ‌های کوچک باید از تامین مالی خرد بر پایه رمز ارز ها استفاده کنند؟

راه‌اندازی یک کسب و کار کوچک می‌تواند رویای هر کسی باشد و استفاده از رمز ارز ها به عنوان یک ابزار جدید تامین مالی، این رویا را بیشتر به واقعیت نزدیک می‌کند.

این روزها صرفا داشتن یک برنامه کسب وکار پیچیده نمی‌تواند شما را صاحب استارتاپ کند. کارآفرینان باید بتوانند به منابع مالی دسترسی داشته باشند و این در حالی است که خیلی از بانک‌ها حاضر نمی‌شوند حتی برای آنها حساب بانکی باز کنند چه برسد به اینکه بخواهند وام بدهند.

اما استفاده از رمز ارز، ایجاد طرح‌های تامین مالی با آنها و بهره‌گیری از ساختار شفاف بلاک‌چین نیازی به باز کردن حساب ندارد.

کسب و کارهای محروم از خدمات بانکی

تعداد کسب و کارهای این چنینی بیشتر از چیزی است که فکر می‌کنید. مثلا در قاره آفریقا 400 میلیون نفر نمی‌توانند به سیستم مالی دسترسی داشته باشند.

این یعنی اگر این تعداد بخواهند کسب و کاری داشته باشند نمی‌توانند به هیچ‌گونه بانک یا موسسه مالی مراجعه کنند. حتی در ایالات متحده هم 5/8 میلیون نفر از خدمات بانکی محروم هستند.

رمز ارز ها از جمله بیت کوین برای مدت زیادی به عنوان یک فرصت وجود داشته‌اند و حالا می‌توانند به عنوان ابزار انتقال و ذخیره ارزش برای کسب و کارهای محروم از خدمات بانکی مورد استفاده قرار بگیرند.

حتی کسب و کارها و استارتاپ‌های کوچکی که با بانک‌دارها مشکل ندارند هم می‌توانند از مزایای رمز ارزها برخوردار شوند.

در واقع همه آنها در طی سالیان اخیر به شدت تحت فشارهای اقتصادی و محدودیت‌هایی مثل پرداخت مالیات سنگین، هزینه‌های اداری و… بوده‌اند.

مثلا در صنعت تبلیغات اینترنتی، شرکت‌های کوچک بدون حمایت و با این هزینه‌ها هرگز نمی‌توانند با شرکت‌های بزرگ‌تر مقابله کنند و خود این شرکت‌های بزرگتر هم در برابر غول‌های تبلیغاتی مثل گوگل و فیسبوک حرفی برای گفتن نخواهند داشت.

شاید تامین مالی خرد در نگاه اول نتواند تمام هزینه‌های کسب و کارهای کوچک را جبران کند اما حرکت بر مدار اقتصاد مبتنی بر بلاک‌چین قطعا ناامید کننده نیست.

با رمز ارز نیازی به بانک نیست

اگر بانک‌ها به کسب و کارهای نوپا وام ندهند، افرادی هستند که دوست دارند این کار را بکنند. استفاده از ساختار بلاک‌چین این دوست داشتن را از حرف به عمل می‌رساند.

بدون بلاک‌چین حتی به فرض اینکه یک بانک حاضر شود به شما وام بدهد، در عوض نرخ‌های بهره سنگین برای شما وضع می‌کند.

این مطلب را از دست ندهید:  ظرفیت ریپل برای جایگزینی بیت‌کوین

تازه سهم دلالان احتمالی که رابط بین شما و بانک بوده‌اند را نمی‌شود نادیده گرفت و بسیاری از هزینه‌های دیگر هم در مسیر تامین مالی کسب و کار شما از طریق بانک وجود دارند.

اما اگر یک شبکه بلاک‌چین همراه با رمز ارز وجود داشته باشند که وام دهندگان و وام‌گیرندگان در آن عضو شوند دیگری نیازی به بانک و واسطه‌ها و خبری از نرخ بهره سنگین نیست.

با رمز ارز نیازی به بانک نیست

علاوه بر این نیازی نیست کسب و کار شما قدیمی باشد یا از سال‌ها قبل در بانک مورد نظر برای خودتان اعتبار ساخته باشید. تراکنش‌های افراد در شبکه نشان می‌دهد که چقدر خوشنام هستند و اعتبار دارند.

مزیت دیگر این سیستم تامین مالی با استفاده از رمز ارز هایی مثل بیت کوین یا اتریوم حفظ ارزش پول است. این نکته مخصوصا در کشورهایی که ارزش پول ملی آنها به شدت کاهش یافته بسیار مهم است. این یعنی شما از لحظه دریافت وام تا شروع کسب و کارتان می‌توانید اطمینان داشته باشید که ارزش دارایی شما از وضعیت اقتصادی کشور تاثیر نمی‌پذیرد.

چند نمونه واقعی که با بیت کوین وام می‌دهند

شرکت بلاک‌فای (BlockFi) که سال 2017 در نیویورک تاسیس شده به سرعت توانسته در بازار وام‌دهی بر اساس بیت کوین پیشرفت کند و خدمات مختلفی را ارائه دهد.
در این پلتفرم علاوه بر بیت کوین ، اتریوم هم قابل استفاده است و کسب و کارها می‌توانند تا 10 میلیون دلار در قالب رمز ارز وام بگیرند.

کوین‌لون (CoinLoan) که در استونی واقع شده یک پلتقرم بدون واسطه دریافت وام است که در قالب رمز ارزهای پایدار هم به استارتاپ‌ها وام می‌دهد.

نکسو (Nexo) را هم می‌توانید به لیست شرکت‌هایی که اضافه کنید که حاضرند با بیت کوین به کسب و کار کوچک شما وام دهند. در این پلتفرم حتی دارایی‌های افراد تحت بیمه هم قرار گرفته‌اند.

جمع‌بندی

خوشبختانه با ظهور فناوری بلاک‌چین دنیای انحصار طلب‌ها بسیار کوچکتر شده است. بانک‌ها و موسسات مالی دیگر نمی‌توانند کارآفرینان را از خدمات بانکی محروم کنند.

حالا به لطف بیت کوین و سایر رمز ارزها کسب و کارهای کوچک و استارتاپ‌ها می‌توانند خیلی سریع‌تر و راحت تر از گذشته وام دریافت کنند و کار خودشان را توسعه دهند.

این اقتصاد مبتنی بر بلاک‌چین و رمز ارزها نویده دهنده شیوه‌های جدیدی برای تامین مالی خرد است و خیلی راحت می‌تواند بانک‌های انحصارطلب را از گردونه رقابت حذف کند.

news.bitcoin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

ابر رایانه گوگل مشکلی برای رمز ارزها ایجاد نمی‌کند

«ویتالیک بوترین» سازنده اتریوم درباره اینکه آیا پردازش ابر رایانه کوانتومی گوگل برای رمز ا…