صفحه اول زنجیره بلوک آیا فناوری زنجیره بلوک برای سازمان شما مناسب است؟

آیا فناوری زنجیره بلوک برای سازمان شما مناسب است؟

۰
0
آیا فناوری زنجیره بلوک برای سازمان شما مناسب است؟

بر اساس جدیدترین نظرسنجی موسسه گارتنر تنها یک درصد از سازمان های بزرگ پروژه های مبتنی بر زنجیره بلوک (Blockchain) را اجرایی کرده اند. اما کاربردهای این فناوری برای سازمان ها چیست و چرا تنها تعداد اندکی در اجرای کاربردها موفق شده اند؟

بنابر گزارش موسسه گارتنر، فارغ از تب و تاب کنونی در حوزه فناوری زنجیره بلوک، بکارگیری این فناوری در سازمان های بزرگ رشد چندانی نداشته است. بر اساس نظرسنجی موسسه گارتنر از بیش از 3100 مدیر ارشد نوآوری، تنها 1 درصد از سازمان های بزرگ پروژه های در حوزه زنجیره بلوک در سازمان خود پیاده سازی کرده اند و تنها 8 درصد آن ها برنامه ای مشخص و کوتاه مدت برای بکارگیری این فناوری دارند.

بسیاری از صنایع به این نتیجه رسیده اند که بکارگیری این فناوری تنها زمانی ارزش افزوده به همراه خواهد داشت که نیاز به همکاری فراسازمانی بر روی داده هایی مشترک و با ارزش مطرح شود و استفاده از سیستم های متمرکز موجود، منجر به بروز خطاها و مغایرت های فراوانی گردد.

پیش از استفاده و پیاده سازی این فناوری، شرکت ها بایستی به این سوال جواب دهند که به کمک فناوری زنجیره بلوک چه مشکلی حل خواهد شد که سیستم های فعلی عاجز از حل آنند. با این حال شرکت هایی هستند که بدون توجه به موارد کاربرد این فناوری و بدون وجود دلایل متقن، در پی بکارگیری این فناوری هستند و به نظر می‌رسد بسیاری از این پروژه ها با شکست روبه رو خواهد شد.

در ادامه با آی آر بلاک چین همراه باشید تا با قلم حجت عباسی ده کاربرد این فناوری در سازمان های بزرگ را بررسی کنیم.

 

1) مدیریت زنجیره تامین

با قرار دادن تعاملات تمامی‌طرف های درگیر در یک سامانه مدیریت زنجیره تامین متمرکز، امکان مشاهده و هماهنگ سازی تمامی‌ارتباطات بسیار دشوار است؛ اما به کمک فناوری زنجیره بلوک، هر یک از نهادهای درگیر، می‌توانند فعالیت سایرین را بر روی یک دفتر مشترک مشاهده نمایند. البته بایستی توجه داشت که این امر بدان معنا نیست که طرفین تمامی‌اطلاعات یکدیگر را مشاهده می‌کنند بلکه اعضاء تنها تمام اطلاعات مرتبط با محصولات و خدمات در حال تولید و توسعه را می‌بینند.

 

یکی دیگر از کاربردهای این فناوری، ره گیری محصولات در زنجیره تامین است. به کمک این نوع سامانه ها، می‌توان روند تولید کالا و خدمات را از ابتدا تا انتها مشاهده کرد. از ابتدای تولید مواد خام در مزارعی در چین تا محصولات نهایی در فروشگاه های برزیل.

2) پرداخت در فناوری زنجیره بلوک

یکی از بزرگترین موارد استفاده فناوری زنجیره بلوک در خدمات مالی است. در سال جاری، بازار فناوری زنجیره بلوک با رهبری بخش مالی و با سرمایه گذاری 754 میلیون دلار در حال درنوردیدن ساختار سنتی بانکی است. بانک هایی همانند بارکلیز و جی پی مورگان با به راه اندازی طرح هایی در این حوزه در پی بهره گیری از این فناوری برای تسریع و تسهیل تبادلات مالی بین المللی خود هستند.

 

از آنجایی که بانک های ملی کشورها منابع مالی کافی در اختیار دارند و می‌توانند در صورت شکست یک پروژه، مخاطرات این حوزه را تا حدود زیادی تحمل کنند، در کنار استارت آپ های پویا و منعطف، جزء سازمان های پیشتاز در بکارگیری این فناوری هستند.

3) مدیریت داده ها

فناوری زنجیره بلوک مشخصاً برای کشورهایی که بر حفاظت از داده ها و حفظ حریم خصوصی داده تمرکز دارند بسیار کاربردی است. به کمک این فناوری، کنترل داده ها تنها در دستان مالکان داده هاست و تنها این افراد می‌توانند تعیین کنند که چه کسی و در چه سطحی به اطلاعات آنان دسترسی داشته باشند. در این روش، کاربران بدون نگرانی و بدون نیاز به مطالعه شرایط و ضوابط انتشار اطلاعات خود در وب سایت ها، خود نحوه اشتراک گذاری اطلاعات خود را با عاملین سوم تعیین می‌کنند.

4) قراردادهای هوشمند در ساختار زنجیره بلوک

به کمک زنجیره  بلوک، کسب وکارها می‌توانند فرآیندهای پرداخت، تحویل و حمل ونقل کالاها خود را در قالب قراردادهای هوشمند به کدهای کامپیوتری ترجمه کنند. برای مثال فرض کنید در یک کارخانه تولید خودرو، بازوی یکی از ربات ها دچار مشکل شده و نیاز به تعویض دارد، با اعلام خرابی بازو ربات توسط اپراتور در سامانه مربوطه، قرارداد هوشمند مرتبط با تعویض قطعات فعال شده و به صورت خودکار فرآیند ثبت سفارش و خرید بازوی جدید از کارخانه ربات سازی آغاز می‌گردد. پس از طی مراحل لازم، بازوی جدید تحویل شده و به طبع آن، قرارداد هوشمند تسویه فعال و هزینه قطعه جدید به حساب از پیش تعیین شده پرداخت خواهد شد.

این مطلب را از دست ندهید:  با کاربرد فناوری بلاک چین پزشکان وقت بیشتری به بیماران اختصاص می‌دهند

در مثالی دیگر، در آینده ای نه چندان دور، شما برای اجاره یک ویلا برای گذراندن ایام تعطیلات خود، بایستی یک قرارداد هوشمند با مالک ویلا منعقد نمایید و این قرارداد تنها پس از دریافت اطلاعات پرداخت اجاره بها از دفترکل (همانند دفترکل بیت کوین) درب خانه را برای شما باز خواهد کرد.

5) شناسایی و احراز هویت

از آنجایی که در جهان بسیاری از کودکان، زنان و افراد مهاجر (در حدود 1/1 میلیارد نفر)، هیچ گونه مستنداتی برای احراز هویت خود ندارند، شرکت مایروسافت و اکثنچر، به عنوان بخشی از مسئولیت اجتماعی خود، در قالب پروژه ID2020، با استفاده از زنجیره بلوک سعی در ایجاد فرم های قانونی برای شناسایی این افراد در سطح جهانی دارد.

 

از سویی دیگر، سازمان ملل، طی یک اقدام بشردوستانه، با بکارگیری فناوری زنجیره بلوک برای شناسایی پناهندگان، سعی در ایجاد بسترهای لازم برای ارائه مواد غذایی به آنان دارد. در این روش، پناهندگان پس از شناسایی و ثبت اطلاعات آن ها بر بستر زنجیره بلوک، می‌توانند پس از اسکن عنبیه شان و تطابق اطلاعات با زنجیره، غذای رایگان دریافت نمایند.

6) فرایندهای مشترک

در بسیاری از سازمان ها، بنا بر دلایل امنیتی، سامانه های اطلاعاتی و پایگاه داده ها به نحوی طراحی شده اند که دسترسی به آن ها از سوی اعضای بیرون از سازمان میسر نباشد و لذا چنانچه اتمام یک فرآیند نیازمند دسترسی به اطلاعات دو یا چند سازمان مجزا داشته باشد، معمولاً زمان زیادی صرف استعلام اطلاعات می‌شود. حال به کمک فناوری زنجیره بلوک و امنیت ذاتی این شبکه و قدرت بسیار بالای آن در حفظ حریم خصوصی داده ها، امکان تعریف فرآیندهای مشترک و در نتیجه همکاری بهتر فراسازمانی میسر شده است. چنانچه سازمان ها سیستم های بسته و متمرکز خود را به سامانه های اشتراکی با فرآیندهای مشترک فراسازمانی تبدیل نمایند، در تئوری می‌توان انتظار کارآمدی بیشتر و صرفه جویی در هزینه ها را داشت.

7) مدل های کسب وکار جدید مبتنی بر زنجیره بلوک

با حذف واسطه ها در مدل های مبتنی بر زنجیره بلوک، هزینه های مرتبط با این واسطه ها نیز از بین خواهد رفت؛ در نتیجه سازمان، منابع مالی بیشتری برای توسعه کسب وکارهای جدید بدست خواهد آورد.

8) امنیت غذایی

شرکت آی بی ام با همکاری تامین کنندگان مواد غذایی همانند نسله، دول و وال مارت در پی بکارگیری فناوری زنجیره بلوک در راستای مقررات گذاری در امنیت مواد غذایی است. در صنعت زنجیره تامین مواد غذایی در جهان، این تحول بدان معناست که پرورش دهندگان مواد غذایی، تامین کنندگان، فرآوری کنندگان، توزیع کنندگان، فروشندگان، مقررات گذاران و مشتریان همگی حق دسترسی به اطلاعاتی در زمینه اصالت و وضعیت مواد غذایی دارند.

 

بدین ترتیب تمامی‌اعضای اکوسیستم با دسترسی آزاد به اطلاعاتی همانند نوع و دمای نگهداری مواد غذایی، بیماری های موجود در منشاء تولید مواد غذایی، شیوه حمل مواد و بسیاری اطلاعات دیگر، می‌توانند در سریع ترین زمان مواد غذایی آلوده را ره گیری از مجموعه محصولات خود خارج نمایند.

9) حقوق مالکیت معنوی دیجیتالی

متخصصین می‌توانند به کمک فناوری زنجیره بلوک بر مالکیت معنوی آثار خود نظارت کنند. شرکت کوداک، در حال توسعه پلتفرمی‌بر بستر زنجیره بلوک به نام کوداک وان است تا از این طریق عکاسان و هنرمندان، حقوق دیجیتالی آثار خود را مدیریت کنند. بدین ترتیب این افراد به راحتی، فرد استفاده کننده و نحوه استفاده از آثار خود را ره گیری کرده و از عدم نقض حق کثیر تولیدات خود اطمینان حاصل می‌کنند.

10) سوابق پزشکی با زنجیره بلوک

سابقه درمانی هر بیمار در مطب دکتر آن فرد نگهداری می‌گردد؛ اما از آنجایی که افراد در طول عمر خود به طبیبان متعددی مراجعه می‌کند، اطلاعات درمانی بیماران پراکنده بوده و هیچ نقطه دسترسی راحتی به تمام سوابق درمانی افراد وجود ندارد.

 

به کمک این فناوری، هر فرد می‌تواند اطلاعات و سوابق درمانی خود را با پزشک، داروساز و داروخانه ها به اشتراک بگذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

نرخ گذاری برق صنعت ماینینگ ؛ وزارت نیرو حق دارد

سعید خوشبخت، مدیرعامل اریاتک در یادداشتی به موضوع نرخ گذاری برق صنعت ماینینگ پرداخته و این…