صفحه اول بررسی چرا کلان داده به بلاک ‌چین نیاز دارد؟

چرا کلان داده به بلاک ‌چین نیاز دارد؟

۰
0
چرا کلان داده به بلاک ‌چین نیاز دارد؟

فناوری بلاک چین نوید دهنده پارادایم جدیدی است که نه تنها در صنعت پرداخت تحول ایجاد می‌کند بلکه می‌تواند جهان کلان داده‌ها را هم تحت تاثیر قرار دهد.یک بلاک چین در واقع یک دفترکل عمومی غیرمتمرکز است که میان شبکه‌ای پرکنده از رایانه‌ها به اشتراک گذاشته شده است.

در این دفترکل صورت دارایی‌ها و تراکنش‌های میان اعضای شبکه ثبت می‌شود. مزیت اصلی این فناوری فراهم کردن بستری ایمن و بدون نیاز به واسطه‌ها برای مدیریت دارایی‌ها و تراکنش‌های میان افراد است.

این دفترکل عمومی قابل دسترس برای همگان است و این یعنی همه می‌دانند که بین مثلا پدرام و آرزو یک تراکنش بیت کوینی انجام گرفته است.

به علاوه این دفترکل غیرقابل تغییر است. به عبارت دیگر اگر تراکنشی در آن ثبت بشود دیگر داده‌های آن قابل تغییر نیست.

نقش ماینرها در ساختار بلاک چین حیاتی است چون آنها هستند که صحت تراکنش‌ها را تایید می‌کنند و به نوعی نقش نهادهای مرکزی در این بلاک چین بازی می‌کنند.

در نهایت شرکت‌ها با استفاده از فناوری بلاک چین می‌توانند هزینه‌های امنیتی و قانونی را کاهش دهند و باعث افزایش سرعت بهره‌وری در کسب و کارشان باشند.

نگاهی به کلان داده‌ها

ویکی‌پدیا کلان داده‌ها را «مجموعه‌های بزرگ و پیچیده‌ای از داده‌ها تعریف می‌کند که امکان پردازش آنها با نرم‌افزارهای رایج تحلیلی وجود ندارد».

بر همین اساس می‌توان شش ویژگی را برای کلان داده‌ها متصور شد که عبارتند از حجم، تنوع، شتاب، یکپارچگی، ارزشمندی و تغییرپذیری. در زبان انگلیسی چون تما این واژه‌ها با حرف V شروع می‌شود آنها را 6Vs هم می‌نامند.

منظور از حجم در کلان داده‌ها کمیت داده‌های مورد تحلیل است. معمولا داده‌هایی که متخصصان کلان داده بر روی آن کار می‌کنند بسیار به هم ریخته است و اندازه آنها به چندین ترابایت و پتابایت می‌رسد.

تنوع در کلان داده‌ها در مقایسه با داده‌های معمولی خیلی بیشتر است. شما می‌توانید در یک مجموعه داده‌ای عظیم ویدیوها، تصاویر، متون، صداها و … را داشته باشید.

داده‌های کلان باید با سرعت زیادی پردازش شوند همین‌طور که با سرعت زیادی تولید می‌شوند، شتاب داده‌ها یکی دیگر از ویژگی‌های مهم در علم کلان داده‌ها است.

یکپارچگی داده‌ها برای تحلیل درست و نتیجه‌گیری کاربردی از کلان داده‌ها لازم است و چنانچه این ویژگی وجود نداشته باشد باید داده‌ها را با منابع اصلی تولید آنها تطابق داد و اشکالات را بر طرف کرد.

این مطلب را از دست ندهید:  تعداد پروانه‌های ثبت اختراع بلاک چینی در سال 2017 دوبرابر شده است

ارزشمندی کلان داده‌ها به معنی کسب درآمد از آنها است. این یعنی باید کلان داده‌ها به قدری سازماندهی شده باشد که یک شرکت بتواند به راحتی از آنها در جهت تولید درآمد استفاده کند.

وقتی تعداد ناهماهنگی‌ها در بین کلان داده‌ها افزایش پیدا کند موجب تحلیل‌های غلط و اشتباه می‌شود. متخصصان کلان داده به این ناهماهنگی‌ها تغییرپذیری می‌گویند.

چگونه بلاک‌چین بزرگترین مسائل کلان داده‌ها را حل می‌کند؟

یک ساختار بلاک چینی با ویژگی‌هایی مثل عدم‌تمرکز، امنیت، شفافیت و انعطاف‌پذیری می‌تواند برای هر کدام از معضلات در جهان کلان داده‌ها پاسخ مناسبی داشته باشد.

مثلا با عدم تمرکز می‌توان کلان داده‌ها را از منابع مختلف به دست آورد بدون اینکه نگرانی درباره عدم یکپارچگی داده‌ها وجود داشته باشد. استفاده از یک دفترکل توزیع شده خطر هک شدن و دستکاری داده‌ها را نیز کاهش می‌دهد.

نکته دیگری که به متخصصان کلان داده‌ها اطمینان بیشتری می‌دهد عدم وجود یک نقطه شکست واحد (No single point failure) است.

همچنین گره‌های مختلف در شبکه که داده تولید می‌کنند و کلان داده‌ها را می‌سازند هیچ منفعتی از خرابکاری عمدی در جریان اطلاعات نمی‌برند چون یک ساختار بلاک چینی با بهره‌گیری از نظریه بازی‌ها به شکل یک بازی برد برد طراحی شده است.

همان‌طور که گفتیم که یکی دیگر از مشکلات متخصصان کلان داده تطابق داده‌ها با منشا اصلی تولید آنها است. با به کارگیری یک بستر مبتنی بر بلاک چین می‌توان داده‌ها را از زمان تولید آنها رهگیری کرد.

علاوه بر همه اینها فناوری بلاک چین محدودیت‌های کمتری برای ذخیره‌سازی انواع داده‌ها دارد و حتی بلاک چین هایی مثل سیا وجود دارند که می‌توانند به ازای ذخیره داده‌ها بر روی هارد دیسک سیستم‌ افراد مختلف به آنها مقداری توکن پاداش بدهند و این نیاز به نهادهای مرکزی را به شدت کاهش می‌دهد.

البته قراردادهای هوشمند هم ویژگی دیگری در بلاک چین ها هستند که می‌توانند مسائل مربوط به شتاب و تغییرپذیری در دنیای کلان داده‌ها را حل کنند.

هم اکنون خیلی از متخصصان کلان داده‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که فناوری بلاک چین میتواند مسیر تکامل تخصص آنها باشد.

از همین رو انتظار می‌رود ظرف یک سال آینده تعداد موسسات درگیر با کلان داده‌ها که زیرساخت‌های خود را بر پایه فناوری بلاک چین قرار داده‌اند افزایش پیدا کند.

BTCmanager

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

ردیابی واردات نفت با استفاده از فناوری بلاک چین در آمریکا

سازمان گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده آمریکا، در نظر دارد تا با استفاده از فناوری بلاک چین…