صفحه اول رگولاتوری چرا تعریف قانونی بلاک چین می‌تواند خطرناک باشد؟

چرا تعریف قانونی بلاک چین می‌تواند خطرناک باشد؟

۰
0
چرا تعریف قانونی بلاک چین می‌تواند خطرناک باشد؟

یک لایحه که باهدف تعریف قانونی فناوری بلاک چین (Blockchain) به کنگره آمریکا ارسال شده انتقادات زیادی را به خودش جلب کرده است.

دوریس ماتسوی (دموکرات) و برت گوتری (جمهوری خواه) لایحه ای را با عنوان قانون ترویج بلاک چین به کنگره آمریکا ارائه دادند.

یکی از اهداف اصلی این لایحه رسیدن به یک تعریف مشخص و واضح از فناوری بلاک چین است که قرار است توسط کارگروه این فناوری دنبال شود.

این کارگروه قبل از ارائه تعریف نهایی از اینکه بلاک چین چیست یک سال فرصت برای مطالعه و تحقیق دارد.

اما همه این ایده را تحسین نمی کنند. مثلاً درو هینکِس که یک بانک سرمایه گذاری بر روی این فناوری را اداره می کند و همچنین یکی از سخنرانان فعال در همین حوزه است معتقد است این کارگروه کمکی به رگولاتوری مناسب و مؤثر این حوزه نمی کند.

وی در توییتی این طور نوشته است:

تعریف بلاک چین در قانون ضرورتی ندارد و حتی مضر و بی فایده است و می تواند شدیداً خطرناک باشد. قانون گذاری باید درباره رفتار باشد نه درباره تعریف فناوری که خود صنایع مرتبط به آن هم هنوز بر سر آن به توافق نرسیده اند.

به عبارت دیگر آقای هینکس با نیت دو نماینده کنگره که خواهان توسعه بیشتر نوآوری های مبتنی بر بلاک چین در آمریکا هستند مشکلی ندارد.

او مسئله را از شکافی می داند که حاصل تضاد بین سرعت رگولاتوری و سرعت رشد این فناوری است.

این مطلب را از دست ندهید:  فناوری بلاک‌چین عامل کاهش هزینه در صنعت نفت

مسئله دیگری که تعریف متحدالشکل فناوری بلاک چین در ساختار قانون را دشوار می کند تنوع ایدئولوژی ها در میان توسعه دهندگان این فناوری است.

برای نمونه سازندگان بیت کوین کش به رهبری راجر ور از اندیشه های خاصی پیروی می کنند که معروف ترین آن شاید همین عقیده باشد که بیت کوین اصلی در واقع قلابی است!

از سوی دیگر ویتالیک بوترین و هسته سازندگان اتریوم به کرات میزان عدم تمرکز رمز ارز های دیگر را به سخره می گیرند درحالی که خود شبکه بلاک چین اتریوم برای همین موضوع موردانتقاد است.

درواقع این قبایل بلاک چینی هرکدام تعریف خودشان را از این فناوری خواهند داشت و شاید تا مدت ها حاضر نباشند یک تعریف واحد را بپذیرند.

با این تفاسیر اگر از هینکس بپرسید پس رگولاتوری مؤثر از کجا باید شروع شود و لایحه قانونی بهتر کدام است؟ او پاسخ می دهد که لایحه بهتر باید منجر به افزایش سرمایه گذاری در آموزش و پژوهش برای این فناوری شود و بتواند برای شرکت های بلاک چینی مشوق های مالی ایجاد کند.

اما اگر این پیشنهادات آقای هینکس نادیده گرفته شود احتمالاً لایحه ای تصویب خواهد شد که ضمن اعمال محدودیت در خلاقیت، شرکت ها را ناچار می کند تا در چارچوب همان تعریف قانونی محدود فعالیت کنند و فراتر از آن نروند.

ETHnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

آیا رمز ارزهای پایدار، سیستم مالی جهان را تهدید می‌کنند؟

بر اساس گزارش منتشرشده توسط گروه 7 «رمز ارزهای پایدار جهانی» یک تهدید برای سیستم مالی و با…