صفحه اول آموزش ساتوشی ناکاموتو کیست و چه کسانی مدعی جایگاه او هستند؟

ساتوشی ناکاموتو کیست و چه کسانی مدعی جایگاه او هستند؟

۰
0
ساتوشی ناکاموتو کیست و چه کسانی مدعی جایگاه او هستند؟

بیت کوین محبوب‌ترین و اولین رمز ارز مبتنی بر بلاک چین است که با تلاش گروه یا فردی ناشناس به نام «ساتوشی ناکاموتو» در سال 2008 ایجاد شد.
بحران اقتصادی جهان در سال‌های 2008 تا 2009 باعث تعطیلی برخی از موسسه‌ها و بانک‌ها، سقوط ارزش سهام شرکت‌ها و کاهش میزان معاملات در کالاهای مختلف شد. در نهایت دولت آمریکا به عنوان ابر قدرت اقتصادی با سیاست‌های حمایتی توانست این بحران را به پایان برساند اما خیلی از مردم دیگر به بانک‌ها اعتماد نداشتند.

در همین حین گروه یا فردی صرفنظر از جنسیت، ملیت، مذهب و جایگاه اجتماعی یک ساختار معماری سیستمی را طراحی کردند و اسم آن را بلاک چین گذاشتند. البته این یک کار گروهی بود و قبل از ساتوشی ناکاموتو بسیاری دیگر از دانشمندان و پژوهشگران به نحوی از بلاک چین حرف زده بودند.

اولین کاربرد این معماری جدید یک سیستم تبادل مالی بدون واسطه بود که ساتوشی ناکاموتو آن را بیت کوین نامید. بیت کوین نیازی به بانک‌ها ندارد و توسط دولت‌ها کنترل نمی‌شود و این همان استقلال مالی است که مردم جهان بعد از بحران مالی 2008 دنبال آن بودند.

یک بیت کوین و این همه مدعی!

از زمان ابداع بیت کوین تا همین امروز ده‌ها نفر ادعا کرده‌اند که همان ساتوشی ناکاموتو هستند. یکی از سرسخت‌ترین مدعیان ساتوشی بودن، فردی به نام «کریگ رایت» است.

کریگ یک متخصص رمزنگاری از استرالیا و فعال در توسعه برخی از پروژه‌های رمز ارزی مثل بیت کوین اس‌وی (Bitcoin SV) است. وی در طی یک سال گذشته به دادگاه رفته، مورد شکایت قرار گرفته، از دیگران شکایت کرده و همه اینها برای این بوده که نشان دهد او همان ساتوشی ناکاموتو است.

با این حال درصد بسیار کمی از افراد ادعای او را پذیرفته‌اند و قبول کردند که ارز دیجیتال بیت کوین توسط این متخصص استرالیایی درست شده است.

یکی دیگر از افرادی که خودش به صورت رسمی ادعا نکرده که ساتوشی ناکاموتو است «نیک زابو» است. زابو کسی است که اولین بار درباره مفهوم قراردادهای هوشمند در سال 1994 نوشت.

این مطلب را از دست ندهید:  چگونه از دارایی دیجیتال خود محافظت کنیم؟

وی در سال 1998 هم طرحی به عنوان بیت‌گلد را ارائه داد که یک ارز دیجیتال متمرکز بدون استفاده از بلاک چین بود. خیلی‌ها بیت‌گلد را مقدمه بیت کوین می‌دانند.

«پائول کالدر لی راکس» اما جنجالی‌ترین نامزد دریافت این عنوان است. وی یک از نوابغ رمزنگاری و برنامه‌نویسی است که تصمیم گرفت از استعدادش در راه منفی استفاده کند. او در حالی دستگیر شد که یک کارتل بزرگ مواد مخدر در آفریقای جنوبی را اداره می‌کرد.

افرادی که فکر می‌کنند ارتباطی بین ساتوشی ناکاموتو و لی راکس وجود دارد به توسعه یک نرم‌افزار مشابه و نحوه ارائه یکسان آن توسط این دو نفر اشاره می‌کنند با این تفاوت که نام نرم‌افزار لی راکس E4M بود و نرم‌افزار ناکاموتو بیت کوین، اولی در دهه 90 میلادی شکل گرفت و عرضه شد ولی دومی مربوط به سال‌های بعد از 2000 است.

علاوه بر این سه نفر، «هال فینی» که اولین دریافت کننده بیت کوین از ساتوشی ناکاموتو بود مورد توجه خیلی از رسانه‌ها قرار داشت. او در سال 2014 درگذشت.

با این همه هر چند وقت یکبار گزینه جدیدی برای ساتوشی بودن مطرح می‌شود و تا مدتی رسانه‌ها را با این خوراک خبری جذاب سرگرم می‌کند.

من و شما هم یک ساتوشی ناکاموتو هستیم

اصلا چه فرقی می‌کند ساتوشی ناکاموتو واقعی چه کسی باشد؟ اهل کدام کشور باشد؟ به چه زبانی صحبت کند و اینکه مرد باشد یا زن؟

به نظر می‌رسد نکته مهم‌تر این است که اختراع ساتوشی ناکاموتو یعنی بیت کوین، همان سیستم تبادل مالی غیرمتمرکز بدون واسطه مورد پذیرش جوامع قرار گرفته و اکنون بعد از ده سال حتی کاربردهای جدیدی هم در شبکه بلاک چین آن تعریف شده است.

به عبارت دیگر می‌توان گفت تمام افرادی که با بیت کوین خرید می‌کنند، برای انجام پروژه بیت کوین پرداخت می‌کنند و یا به توسعه سخت‌افزاری و نر‌م‌افزاری آن کمک می‌کنند، همه به نحوی یک ساتوشی ناکاموتو هستند که در مسیر او گام بر می‌دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

معرفی زنجیره‌های جانبی و آشنایی با کارکرد آن‌ها

زنجیره‌های جانبی (SideChain) سازوکاری برای رفت‌وبرگشت توکن و دارایی‌های دیجیتال از یک بلاک…