صفحه اول تجارت پرداخت واتس‌اپ سرویس پرداخت دیجیتالی را در اندونزی راه‌اندازی می‌کند

واتس‌اپ سرویس پرداخت دیجیتالی را در اندونزی راه‌اندازی می‌کند

۰
0
واتس‌اپ سرویس پرداخت دیجیتالی را در اندونزی راه‌اندازی می‌کند

اندونزی می‌تواند دومین کشوری باشد که از خدمات پرداخت دیجیتالی واتس‌اپ استفاده می‌کند. به گزارش رویترز، این سرویس پیام‌رسان تحت مالکیت فیسبوک، در حال مذاکره با چند شرکت فناوری مالی داخلی برای ارائه خدمات تراکنش مبتنی بر تلفن همراه است.

واتس‌اپ در ابتدا هند را هدف قرار داد، جایی که برنامه آن‌ها برای سرویس‌های پرداخت بدون واسطه به دلیل نگرانی‌های رگولاتوری درباره ذخیره اطلاعات داخلی متوقف شد. اما این پیشنهاد متفاوتی برای بهره‌برداری از تجارت الکترونیک رو به رشد در اندونزی است.

ارزش رو به رشد بازار اندونزی

با جمعیت 260 میلیون نفری و اقتصادی رو به شکوفایی، این کشور یکی از 5 بازار برتر جهان برای این سرویس پیام‌رسان با بیش از 100 میلیون کاربر محسوب می‌شود. این اعداد نشان می‌دهد که در حال حاضر 40 درصد از این جمعیت از واتس‌اپ استفاده می‌کنند.

به گزارش مکنزی، ارزش بازار تجارت الکترونیک اندونزی 8 میلیارد دلار در سال 2017 بود. این عدد ارزش ناخالص کالا (GMV) برای کالا و خدمات خریداری‌شده آنلاین از تجارت الکترونیک و پلتفرم‌های اجتماعی- تجاری را نشان می‌دهد که شامل کسب‌وکارهای تجارت الکترونیک رسمی و تجارت غیررسمی می‌شود.

شرکت‌های تجارت الکترونیک رسمی کسب‌وکارهایی هستند که آن‌ها را با نام‌هایی مانند ای‌بی (ebay) یا آمازون می‌شناسیم. در این بخش جی‌دی (JD)، لازادا، شاپی و توکوپدیا بازیگران اصلی به شمار می‌روند. تجارت غیررسمی که با «پلتفرم‌های اجتماعی- تجاری» در ارتباط است، تراکنش‌هایی هستند که در سیستم‌های غیررسمی از طریق پلتفرم‌هایی مانند واتس‌اپ و فیسبوک اتفاق می‌افتند.

کارشناسان مکنزی انتظار دارند که ارزش ناخالص کالا حاصل از پلتفرم‌های تجارت الکترونیک رسمی به 40 میلیارد دلار تا سال 2022 برسد، در حالی که این عدد برای تجارت الکترونیک غیررسمی 25 میلیارد دلار برآورد می‌شود.

این مطلب را از دست ندهید:  روسیه، ارز دیجیتال روسی و گذر از تحریم‌های نفتی آمریکا

 

پیش‌بینی وضع مقررات سخت‌گیرانه برای واتس‌اپ

بر اساس گزارش‌ها، واتس‌اپ با چند شرکت پرداخت دیجیتال شامل Go-Jek، DANA شرکت پرداخت‌های تلفن همراه، OVO استارتاپ فناوری مالی و بانک دولتی Mandiri در حال گفت‌وگو است.

با این وجود، اندونزی یکی از کشورهایی است که سخت‌گیرانه‌ترین مقررات را نسبت به پرداخت‌های دیجیتالی دارد. به گزارش منابع رویترز، برنامه واتس‌اپ برای اندونزی می‌تواند به یک الگوی صادراتی برای دیگر بازارهای نوظهور تبدیل شود. این امر باعث می‌شود، دور زدن مقررات مربوط به بازیگران خارجی که والت‌های دیجیتالی خود را ایجاد می‌کنند، آسان‌تر شود.

در عین حال سخنگوی فیسبوک اطلاعات خاصی در این زمینه ارائه نداد و صرفاً اشاره کرد: «پیام‌رسان واتس‌اپ در زمینه پرداخت‌ها در حال گفت‌وگو با شرکای مالی در اندونزی است. با این وجود گفت‌وگوها در مراحل ابتدایی قرار دارد و در این مرحله اطلاعات بیشتری برای ارائه وجود ندارد.»

با این حال، منابع آگاه می‌گویند این گفت‌وگوها با سه شرکت پرداخت در حال نهایی شدن است و از آنجایی که هنوز اولویت با راه‌اندازی این سرویس در هند است، انتظار نمی‌رود این اتفاق امسال در اندونزی محقق شود. این اطلاعات پس از این که فیسبوک در اوایل امسال مطرح کرد، سرویس پرداخت واتس‌اپ را در چند کشور راه‌اندازی می‌کند، منتشر شد. فیسبوک در نظر دارد تا با کالیبرا یک والت یکپارچه ارائه دهد که در تمام محصولات این شرکت از جمله فیسبوک، اینستاگرام و واتس‌اپ به کاربران امکان پرداخت‌های دیجیتال را بدهد.

The blockchain land

 

واتس‌اپ خدمات پرداخت اندونزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

آیا بلاک چین جانشین سیستم‌های پرداخت فعلی می‌شود؟

در جدیدترین رویداد از کنفرانس پول 20/20 که به صورت دوره ای برگزار می‌شود شرکت کنندگان قابل…