صفحه اول آموزش منظور از هش (رشته درهم) و هش ریت (نرخ توان پردازشی) چیست؟

منظور از هش (رشته درهم) و هش ریت (نرخ توان پردازشی) چیست؟

۰
0
منظور از هش (رشته درهم) و هش ریت (نرخ توان پردازشی) چیست؟

رمزنگاری یکی از اجزای اصلی شبکه‌های بلاک چین است و هش و هش ریت دو مفهوم مرتبط با رمزنگاری هستند که ساختار غیرمتمرکز را تقویت می‌کنند.
هش (Hash) که در فارسی آن را به رشته درهم ترجمه کرده‌اند در واقع یک رشته تشکیل شده از حرف و عدد است. هر هش‌نتیجه یک تابع هش یا تابع درهم سازی است.

وظیفه یک تابع درهم سازی تبدیل یک جمله معمولی با استفاده از یک الگوریتم به یک هش‌است. در تصویر زیر این موضوع به شکل واضح‌تر قابل مشاهده است.

هر تابع درهم ساز می‌تواند یک واحد داده_مثلا در این تصویر Cat_ با حجم تصادفی را به یک حجم داده با مقدار ثابت تبدیل کند.

منظور از هش (رشته درهم) و هش ریت (نرخ توان پردازشی) چیست؟

در تصویر بالا رشته درهم یا همان هش‌که برای Cat تولید شده با هش که برای A white cat is inside تولید شده کاملا متفاوت و منحصر به فرد هستند اما در عین حال از تعداد کاراکترهای ثابت تشکیل شده‌اند.

در ساختار شبکه‌های بلاک چین ، هر بلوک یک سرعنوان (Header) دارد که در آن رشته درهم مربوط به بلوک قبلی همراه با داده‌های دیگری ثبت شده است. با این شیوه تمام بلوک‌ها در یک ترتیب منطقی به همدیگر متصل می‌شوند و رشته درهم با رشته درهم هر بلوک در واقع وضعیت کل بلوک‌های موجود در شبکه تا یک لحظه خاص را به نمایش می‌گذارد.

این مطلب را از دست ندهید:  فینی؛ اولین تلفن همراه مبتنی بر  بلاک چین عرضه شد

منظور از هش (رشته درهم) و هش ریت (نرخ توان پردازشی) چیست؟

هش ریت ؛ توان و سرعت پیدا کردن بلوک‌های جدید

هش ریت (Hash Rate) یا نرخ توان پردازشی نشان دهنده مقدار سرعتی است که یک دستگاه ماینر برای پیدا کردن بلوک‌های جدید در یک شبکه بلاک چین ارائه می‌دهد.

داشتن هش‌ریت بالاتر به معنی شانس بیشتر در کسب پاداش بلوک‌ها در هنگام استخراج بلاک چین بیت کوین و سایر رمز ارزها است.

در هر بلوک بخشی به عنوان نانس (Nonce) وجود دارد که وظیفه دستگاه‌های ماینر حدس زدن مقدار این بخش است و دستگاه‌های با هش‌ریت بالاتر سریع‌تر می‌توانند این مقدار را حدس بزنند و بلوک جدید را تشکیل دهند.

معمولا نرخ توان پردازشی را با واحد هش در ثانیه (h/s) نشان می‌دهند. یک دستگاه با 60 هش در ثانیه می‌تواند در هر ثانیه 60 حدس متفاوت برای تکمیل مقدار نانس و پیدا کردن بلوک جدید داشته باشد.

اما یک دستگاه ماینر با 13 ترا هش در ثانیه می‌تواند در هر ثانیه 1 تریلیون مقدار عددی مختلف را در قسمت نانس بلوک قرار دهد تا به پاداش ماینینگ برسد.

در حال حاضر مجموع نرخ توان پردازشی یا هش ریت در هر یک از شبکه‌های بلاک چین عمومی قابل محاسبه است. مثلا هش‌ریت بیت کوین در زمان نگارش این پست به 75 اگزا هش رسیده است. همچنین مجموع هش‌ریت شبکه مونرو اکنون به بیشتر از 300 مگا‌هش است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

معرفی زنجیره‌های جانبی و آشنایی با کارکرد آن‌ها

زنجیره‌های جانبی (SideChain) سازوکاری برای رفت‌وبرگشت توکن و دارایی‌های دیجیتال از یک بلاک…