صفحه اول رمز ارز نظریه بازی‌ها چیست و چه ارتباطی با رمز ارز دارد؟

نظریه بازی‌ها چیست و چه ارتباطی با رمز ارز دارد؟

۱
0
نظریه بازی‌ها چیست و چه ارتباطی با رمز ارز دارد؟

نظریه بازی‌ها بااینکه اغلب از آن غفلت شده اما جزو جدایی‌ناپذیر ساختار رمز ارزهاست و نقش حیاتی در امنیت و توسعه آن دارد.
خارج شدن تحلیل گران رمز ارزی از چارچوب‌های رایج باعث شده پتانسیل‌های جدیدی را برای شناخت این پدیده درک کنند.
نظریه بازی‌ها یکی از همین پتانسیل‌ها است که منجر به شکل‌گیری حوزه جدیدی با نام اقتصاد رمز ارزی (Cryptoeconomics) شده است.
در فضایی که اقتصاد رمز ارزی بر آن حکم‌فرمایی می‌کند می‌توان تعامل بین بازیگران را با استفاده از اصول و قواعد نظریه بازی‌ها تحلیل کرد و به نتایج جالبی دست یافت.
امروز آی آر بلاک چین در سرزمین ناشناخته اقتصاد رمز ارزی راهنمای شما می‌شود تا با کمک نظریه بازی‌ها این ماجراجویی را با موفقیت به پایان برسانیم.

نظریه بازی‌ها اصلاً چیست؟

به بیان ساده نظریه بازی‌ها مطالعه تصمیم‌گیری منطقی توسط بازیگران یک سیستم در قالب پارامترهای از پیش تعریف شده است. ابزار اصلی این مطالعه مدل‌های ریاضی هستند و حوزه‌های کاربرد آن نه فقط اقتصاد بلکه شامل روانشناسی، منطق، علوم کامپیوتر، سیستم‌های توزیع شده و … نیز می‌شود.
نظریه بازی‌ها درواقع جهان کوچکی از رفتارهای انسانی است که تحت شرایطی با ساختارهای مشخصی از قبیل تشویق و مکانیسم‌هایی که منجر به دریافت رفتار قابل پیش‌بینی از طرف بازیگران می‌شود اداره می‌گردد.
در یک سناریوی رایج برای نظریه بازی‌ها می‌توانیم سه عنصر اصلی بازیگران، استراتژی‌ها و نتایج را ببینیم.
بازیگران همان افرادی هستند که سعی می‌کنند به‌صورت منطقی در شرایط مختلف تصمیم بگیرند. استراتژی‌ها در واقع حرکات و مانورهای بازیگران ضمن توجه به مانور سایر بازیگران در شرایط مختلف است و در نهایت نتایج، برونداد تصمیم‌گیری و استراتژی بازیگران در شرایط مختلف است که با وجود مشوق‌های درست می‌تواند جهت‌گیری خاصی پیدا کند یا اینکه به‌دفعات تکرار شود و عملکرد مشابهی داشته باشد.

مثال کلاسیک دو راهی زندانی

متخصصانی که نظریه بازی‌ها را به‌خوبی می‌شناسند با مثال دو راهی زندانی آشنا هستند. ما از همین مثال برای تشریح بیشتر نظریه بازی‌ها استفاده می‌کنیم.
در این سناریو دو زندانی به نام‌های باب و آلیس وجود دارند و به‌طور جداگانه برای جرمی که هر دو مرتکب شده‌اند تحت بازجویی قرارگرفته‌اند.
باب و آلیس می‌توانند اعتراف کنند تا مجازاتشان کمتر شود؛ اما برحسب اینکه این دو بخواهند اعتراف کنند یا اینکه تصمیم بگیرند جرم را انکار کنند چهار نتیجه نهایی محتمل ممکن است رخ دهد.
همان‌طور که در تصویر بالا می‌بینید بهترین حالت ممکن هم برای باب و هم آلیس این است که زبان به دهان بگیرند! و اعتراف نکنند تا کمترین مدت را در زندان بگذرانند.
این گزینه با رنگ آبی در تصویر بالا مشخص شده است؛ اما مسئله این است که این نتیجه ثبات لازم را ندارد چون باب و آلیس ممکن است پیش خودشان بگویند که وقتی یکی از ما دو نفر می‌تواند با اعتراف کردن نفر دیگر آزاد شود (در عین اینکه واقعاً گناهکار است)، چرا به سراغ این تصمیم‌گیری نرویم؟
بروندادهای مختلف از مدل‌های نظریه بازی‌ها و روان‌شناسی رفتاری چندان با این تصمیم موافق نیستند و آن را خیلی بعید می‌دانند چون بازیگران منطقی به‌صورت ذاتی و به خاطر حفظ منافع شخصی به همدیگر خیانت می‌کنند. به‌عبارت‌دیگر هیچ‌وقت باب با علم به اینکه می‌داند آلیس آزاد می‌شود به جرم اعتراف نمی‌کند.
در دنیایی که بتوان با پدیده‌های مختلف به شکل بازی برخورد کرد راهکارهای مختلفی وجود دارد که یکی از آن‌ها تعادل نش (Nash Equilibrium) نامیده می‌شود. در این حالت استراتژی انتخاب شده توسط هر بازیگر در واقع همان استراتژی است که توسط سایر بازیگران هم انتخاب شده است.
هیچ‌کدام از بازیگران از تغییر استراتژی خودشان سود به دست نمی‌آورند. این یک حالت باثبات است که در گوشه سمت چپ بالای جدول نشان داده شده است. در این حالت آلیس و باب ضمن توجه به تصمیم‌گیری همدیگر، بهترین تصمیم را اتخاذ می‌کنند.
دو راهی زندانی یک مدل غیر اشتراکی در نظریه بازی‌ها و نمونه کلاسیکی از شرایط مجموع ناصفر است. یک بازی مجموع نا صفر زمانی اتفاق می‌افتد که مجموع تعداد بردها و باخته‌ای طرفین درگیر می‌تواند بیشتر از صفر باشد.
این نکته باعث شکل‌گیری تقسیم‌بندی رقابتی و غیررقابتی برای بازی مجموع نا صفر شده همین‌طور که بازی‌های مجموع صفر شدیداً رقابتی هستند.
مثال بازی دو راهی زندانی می‌تواند برای توضیح رفتار افراد در مسائل واقعی در زندگی نیز مورداستفاده قرار بگیرد. در نظام‌های توزیع شده همین مثال به‌ظاهر ساده برای حفظ مدل‌های اجماع بدون اعتماد ضروری است و همچنین اثرات مهمی بر روی رمز ارزها در ساختار اقتصاد رمز ارزی خواهد داشت.

اقتصاد رمز ارزی و نظریه بازی‌ها در رمز ارزها

اقتصاد رمز ارزی درواقع ترکیبی از رمزنگاری، اقتصاد و مدل‌های تشویقی نظریه بازی‌ها است که در پروتکل‌های بلاک چینی توزیع شده قرار داده شده تا یک نظام امن، پایدار و باثبات ایجاد شود.
این شاید یک مفهوم جدید به نظر برسد اما وقتی به‌دقت کارکردهای پلتفرم‌های رمز ارزی را بررسی کنید، به اهمیت نظریه بازی‌ها برای خنثی کردن استراتژی‌های بازیگران خبیث و تشویق بازیگران درستکار در شبکه‌های رمز ارزی پی می‌برید.
بهترین نمونه برای درک بهتر نقش نظریه بازی‌ها و اقتصاد رمز ارزی در پلتفرم‌های رمز ارزی بیت کوین است.
شبکه‌های بلاک چینی توزیع شده مثل بیت کوین برای اینکه امنیت خود را حفظ کنند باید نسبت به وضعیت شبکه بلاک‌چین به اجماع برسند. برای این منظور لازم است تا شبکه بتواند خطای بیزانسی را تحمل کند.
برای اینکه این اتفاق بیفتد ضرورت اجماع اکثریت گره‌های غیرمتمرکز بدون اینکه نیاز باشد به همدیگر اعتماد کنند مطرح می‌شود. رسیدن به این اجماع بسیار دشوار است و حتی با به‌کارگیری شیوه‌های فعلی رمزنگاری که تنها می‌توانند هر بلوک در شبکه بلاک‌چین را به همدیگر متصل کنند و امکان تعیین اینکه آیا تراکنش‌های جمع شده در یک بلوک صحیح هستند را ندارند قابل انجام نیست.
کوین این مسئله را از طریق مدل اجماعی که اثبات کار نام گرفته حل می‌کند. طرز کار به این شکل است که ماینرها (گروهی از گره‌ها که قبول کرده‌اند در ازای دریافت پاداش صحت تراکنش‌ها را تأیید کنند) مسائل پیچیده ریاضی را حل می‌کنند تا پاداش تشکیل یک بلوک را دریافت کنند.
راه‌حل هر مسئله که توسط ماینرها ارائه می‌شود توسط سایر ماینرها مورد قبول قرار می‌گیرد. هزینه ذاتی این مدل اجماع هزینه برقی است که مصرف می‌شود. ادامه استفاده از این مدل باعث شده و می‌شود که بلاک چین‌ها امن‌تر و دست‌کاری یا حمله به آن بسیار پرهزینه باشد.
ساختارهای تشویقی که قبلاً در مکانیسم‌های نظریه بازی پیش‌بینی شده‌اند در ترغیب بازیگران عرصه رمز ارزها (ماینرها و معامله گران) برای عمل صادقانه تأثیرگذار هستند. به علاوه برخی از مفاهیم انتزاعی نظریه بازی‌ها هم در پس زمینه فضای رمز ارزها نقش‌های حتی اندکی را ایفا می‌کنند.
برای مثال ماینرها می‌دانند که پاداش کاری که در شبکه انجام می‌دهند فعلاً 12.5 BTC است و آن‌ها دوست ندارند این جریان درآمدی به خطر بیفتد بنابراین منافعشان ایجاب می‌کند که شبکه بیت کوین همیشه امن و معتبر باشد.
آن‌ها هزینه انرژی برق را نیز می‌پردازند به امید اینکه بیت کوین به دست آمده در فرایند ماینینگ بتواند این هزینه را جبران کند بنابراین لزومی ندارد که در فکر حمله به شبکه بیت کوین یا ضربه زدن به آن باشند.
درنهایت دور مثبتی در اینجا شکل می‌گیرد که در آن ماینرها برای تلاش در جهت حفظ یکپارچگی و اعتبار شبکه پاداش دریافت می‌کنند و در عوض همین شبکه بلاک‌چین از رفتارهای آسیب‌زننده بازیگران شرور در امان می‌ماند.
حتی اگر بعضی از ماینرها به بازیگران شرور تبدیل شوند و تصمیم بگیرند تراکنش‌های اشتباه را در بلوک‌ها بگنجانند، بر اساس اصول نظریه بازی‌ها اکثریت ماینرها در قالب یک بازی اشتراکی این شرارت! را نمی‌پذیرند و اجازه نمی‌دهند بلوک‌های نادرست ساخته شود. دلیل این رفتار ساده است چون ساخته شدن بلوک‌های نادرست علاوه بر کاهش اعتبار شبکه بلاک‌چین برای ماینرها هزینه اضافی ایجاد می‌کند و هیچ کسی دوست ندارد هزینه اضافی بپردازد.
با توجه به موارد پیش گفته می‌توانیم نتیجه بگیریم که بلاک‌چین بیت کوین دائماً تحت شرایط تعادل نش است.
این بلاک‌چین قابلیت تحمل خطای بیزانسی را دارد چون اکثریت ماینرها در آن باهدف دستیابی به باثبات‌ترین حالت شبکه با همدیگر همکاری می‌کنند و سعی می‌کنند این حالت حفظ شود.
از سوی دیگر از دیدگاه کاربران شبکه بیت کوین سیستم اعطای پاداش به ماینرها ضروری است چون به‌نوعی توان پردازشی آن‌ها را کنترل می‌کند. کاربران هم در نظریه بازی‌ها به حفظ حالت تعادل نش کمک می‌کنند که البته نام رفتار آن‌ها عقلانیت محدود است و زمانی اتفاق می‌افتد که بازیگران در هنگام تصمیم‌گیری با محدودیت اطلاعاتی، گستردگی مسئله، محدودیت‌های شناختی ذهن و محدودیت زمانی مواجه هستند.

این مطلب را از دست ندهید:  تلگرام به دنبال راه‌اندازی پلتفرم بلاک چین و رمز ارز داخلی

کاستی‌های نظریه بازی‌ها در نظام‌های توزیع شده

علی‌رغم مزایای ساختارهای تشویقی و عناصر نظریه بازی‌ها که می‌توانند موجب تحریک رفتار صادقانه در شبکه بیت کوین شوند، مسائل نگران کننده‌ای هنوز وجود دارند که باید به آن‌ها توجه کرد.
تمرکز زایی در ماینینگ که نتیجه عملکرد استخرهای ماینینگ است ممکن است باعث شود تا حالت تعادل نش سیستم بیت کوین با یک حمله 51 درصدی دور زده شود.
اینجا نقطه‌ای است که ماینرهای شرور با داشتن توان پردازشی بیشتر از 51 درصد از اعضای شبکه می‌توانند فورک‌های جدیدی در یک بلاک‌چین به وجود بیاورند.
از همین رو برخی فکر می‌کنند وجود مکانیسم‌های تشویقی چندان هم ضروری نیست و یا لااقل باید آخرین دستاویز پلتفرم‌های رمز ارزی باشد.
درواقع مسئله قابل لمس در اینجا که توسط منتقدان هم به آن اشاره می‌شود عدم امکان اندازه‌گیری دقیق و علمی میزان موفقیت مدل‌های نظریه بازی‌ها در پلتفرم‌های رمز ارزی است.
بخشی از پیش‌فرض‌هایی که با استفاده از نظریه بازی‌ها در پلتفرم‌های رمز ارزی می‌پذیریم وابسته به رفتار صادقانه یا غیر صادقانه تعداد مشخصی از افراد در این پلتفرم‌ها است.

جمع‌بندی

با همه مزایا و معایبش به‌هرحال مدل‌های نظریه بازی‌ها در جهان رمز ارزی به رشد و نمو ادامه می‌دهد و خودش را به یکی از جذاب‌ترین مفاهیم این دنیا تبدیل می‌کند.
نقشی که مدل‌های نظریه بازی‌ها در تفسیر نگرانی‌های امنیتی، صلاحیتی و ماهوی شبکه‌های رمز ارزی بازی می‌کند را نمی‌توان دست‌کم گرفت. البته گذر زمان و گسترش ابعاد شبکه‌های رمز ارزی هم در آینده می‌توانند بر روی موفقیت یا شکست این مدل‌ها اثرگذار باشند.
به هر روی حوزه اقتصاد رمز ارزی تازه آغازشده و با مطالعات گسترده‌ای که بر روی آن در حال انجام است می‌توان به پیشرفت این مدل‌ها و مناسب‌سازی آن‌ها در فضای رمز ارزها امیدوار بود.

یک نظر

  1. […] نظریه بازی‌ها چیست و چه ارتباطی با رمزارزها دارد؟ (آی‌ار بلاک‌چین) […]

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

ابر رایانه گوگل مشکلی برای رمز ارزها ایجاد نمی‌کند

«ویتالیک بوترین» سازنده اتریوم درباره اینکه آیا پردازش ابر رایانه کوانتومی گوگل برای رمز ا…