صفحه اول تجارت هویت مدیریت و تأیید گواهینامه رانندگی با بلاک‌چین

مدیریت و تأیید گواهینامه رانندگی با بلاک‌چین

۰
0
مدیریت و تأیید گواهینامه رانندگی با بلاک‌چین

شهروندان کره جنوبی به‌زودی می‌توانند داده‌های مربوط به گواهینامه رانندگی را بر روی یک ساختار بلاک‌چین سازمانی مدیریت کنند.
شرکت مخابرات کره جنوبی در همکاری با گروهی دیگر از سازمان‌ها یک پلتفرم بلاک‌چین سازمانی به نام STONledger و با بهره‌گیری از قابلیت‌های فبریک هایپرلجر ایجاد کرده‌اند.

پایگاه خبری Business Korea دراین‌باره گزارش داده که شرکت مخابرات کره جنوبی (SK Telecom) که یکی از بزرگ‌ترین ارگان‌های این کشور است با این پلتفرم وارد فضای بلاک‌چین شده است.

تمرکز پلتفرم STONledger بر روی تأیید هویت و تجارت الکترونیکی مبتنی بر تلفن همراه است؛ اما یکی از سرویس‌هایی که به‌طور خاص مورد توجه توسعه‌دهندگان این پلتفرم قرار گرفته مربوط به گواهینامه‌های رانندگی است.

در این سرویس افراد می‌توانند گواهینامه رانندگی را بر روی ساختار یک بلاک‌چین ثبت کنند که این باعث کاهش فریبکاری توسط رانندگانی می‌شود که گواهینامه ندارند. این ابتکار که از آغاز توسط دولت کره جنوبی شروع شده بود اکنون به بخش خصوصی واگذار شده تا سریع‌تر به مرحله اجرایی برسد.

یکی دیگر از اهدافی که برای STONledger تعریف شده ایجاد یک والت (کیف پول الکترونیکی) برای کاربران است که می‌توانند مدارک قانونی مربوط به رانندگی را در آن آپلود کرده و سپس همیشه و در همه در زمان‌ها از آن استفاده کنند.

این مطلب را از دست ندهید:  رقابت شرکت‌های بلاک چینی بر سر پروژه بانک مرکزی لیتوانی

این در واقع یک نظام کنترل هویت خودمختار است که در آن یک شخص، مالک و کنترل‌کننده داده‌های هویتی مربوط به خودش است بدون اینکه نیازی به نهادهای مرکزی و اداری باشد.

در نهایت می‌توان گفت که مدل تجاری STONledger بر پایه یک سیستم هویت غیرمتمرکز (DID) و مبتنی بر بلاک‌چین است.

شرکت مخابرات کره جنوبی و سایر سازمان‌های ذینفع امیدوارند کاربردهای این پلتفرم به هویت محدود نماند و در بخش‌های دیگری از جمله اینترنت اشیا، بیمه و نظام‌های پرداخت نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

اما استفاده از فناوری بلاک‌چین در مدیریت داده‌های هویتی تاریخچه نسبتا طولانی دارد که قبلاً در آی آر بلاک چین بررسی شده است.

سال گذشته اعضای اتحادیه اروپا از تمایل خود برای توسعه سیستم‌های هویتی مبتنی بر فناوری بلاک‌چین خبر دادند.

همچنین در سال 1396 مایکروسافت راهکار جدیدی را عرضه کرد که پر پایه بلاک چین‌های بیت کوین، لایت کوین و اتریوم بود و می‌توانست به کنترل داده‌های هویتی افراد توسط خودشان کمک کند.

سازمان ملل متحد و دولت فنلاند هم از جمله مراکزی هستند که دو سال پیش اعلام کردند با اهداف انسان دوستانه از این فناوری برای مدیریت و کنترل هویت غیرمتمرکز پناه جویان و کودکان بی‌سرپرست استفاده می‌کنند.

BTCmanager

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

بررسی پیاده سازی هویت دیجیتال بر پایه بلاک چین در اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا در جدیدترین گزارش خود به سیستم‌های هویت دیجیتال مبتنی بر بلاک چین و نسخه ‌ها…