صفحه اول رمز ارز آیا ورج واقعاً یک رمز ارز حافظ حریم خصوصی است؟

آیا ورج واقعاً یک رمز ارز حافظ حریم خصوصی است؟

۰
0
آیا ورج واقعاً یک رمز ارز حافظ حریم خصوصی است؟

در این یادداشت صحت ادعای رمزارز ورج با این مضمون که از حریم خصوصی حفاظت می‌کند را بررسی می‌کنیم. ورج اخیرا با یک حمله پنجاه و یک درصدی و افت قیمت همراه بوده است.

رمزارزهای حافظ حریم خصوصی (privacy coins)، از مونرو و زی کش گرفته تا دش و ورج (verge-XVG)، همواره در دنیای رمرارزها، محبوب و هم جنجالی بوده‌اند.شاید یک دلیل این است که حل مشکل حریم خصوصی موجود در بیت کوین، همواره مهم‌ترین نوآوری و ویژگی برتر برای جایگزینی بیت کوین محسوب شده است.

به بیان دیگر، تصور بر این بود که اگر رمز ارزی بتواند مساله پرداخت‌های غیرقابل ردیابی و کاملاً محرمانه را حل کند و در واقع مانند پول نقد، کاملاً تعویض پذیر (fungible) باشد (ادعایی که زی کش دارد)، پس این رمز ارز به رویای پول واقعاً نقد دیجیتالی تحقق بخشیده است.

داشتن یک راهکار برای حل مساله حریم خصوصی، در واقع یک شاخص برای آینده دار بودن یک رمز ارز هم محسوب می‌شود. پس سرمایه گذاران با اطمینان بیشتری و به امید ثبات و آینده دار بودن آن، اقدام به خرید این رمز ارزها خواهند کرد.

اما وعده‌ها بسیار بیشتر از آن چیزی است که در عمل تحقق یافته است. ورج بیش از همتایان خود مانند مونرو و زی کش، مصداق بارز این موضوع است.

همانطور که در این مقاله نشان خواهیم داد، ورج برخلاف ادعایش، یک رمز ارز واقعاً حافظ حریم خصوصی محسوب نمی‌شود. همچنین حمله پنجاه و یک درصدی به آن و افت قیمت متعاقب آن نشان می‌دهد که پایداری و ثبات یک رمز ارز در بازار متغیر و رقابتی رمزارزها به عوامل دیگری نیز وابسته است.

ما در این مقاله به معرفی و بررسی این رمز ارز پرداخته و نشان می‌دهیم که چگونه ورج موفقیت نسبی خود را تا حد زیادی مدیون بازاریابی و پذیرش بوده تا واقعاً یک نوآوری فنی برای حل مساله حریم خصوصی.

ورج؛ موفقیت بازاریابی یا نبوغ فکری

ورج در اصل حاصل تغییر نام تجاری رمز ارز دیگری تحت عنوان Dogecoin Dark است که در سال 2014 توسط جاستین سانروک (Justin Sunerok) راه اندازی شد. در سال 2016 نام آن به ورج (Verge) تغییر یافت و البته این بار با یک استراتژی بازاریابی بهتر و تبلیغات هدفمندتر.

ورج؛ موفقیت بازاریابی یا نبوغ فکری

به‌روزرسانی‌های مکرر و اعلامیه‌هایی مبنی بر پذیرش ورج توسط صرافی‌ها، وب‌سایت‌ها و شرکت‌های تجاری متعددی (از جمله پلتفرم پیش بینی مسابقات ورزشی 1xBi)، باعث جذب سرمایه گذاران و جامعه رمز ارز ها شد. بنابراین شاید مبالغه نباشد که بگوییم ورج بیشتر موفقیت نسبی خود را مدیون بازاریابی و شرکای تجاری آن است تا نوآوری فنی.

ورج مانند بیت کوین، متن باز است، بر اثبات کار تکیه دارد و ICO و ماینینگ قبل از انتشار کوین‌ها را هم ندارد. با این حال، ویژگی متمایز آن، ادعای آن مبنی بر حفظ گمنامی کاربر و حریم خصوصی اوست. با این همه، این ادعا مورد تردید است.

ورج از طریق پروتکل Wraith امکان هر دو تراکنش‌های معمولی و محرمانه را می‌دهد (یا در واقع خواهد داد). بدین ترتیب کاربر می‌تواند انتخاب کند که آیا یک تراکنش معمولی مانند بیت کوین و یا مانند مونرو به اصطلاح یک تراکنش RingCT (Ring Confidential Transactions) داشته باشد.

با وجود این، هنوز امکان تراکنش‌های محرمانه پیاده سازی نشده است و کاربران فقط می‌توانند تراکنش‌های معمولی داشته باشند! در آخرین به‌روزرسانی در اول فوریه 2019، آن‌ها اعلام کرده‌اند که برای پیاده سازی این ring signature آماده‌اند.

عملکرد ورج در تراکنش‌های محرمانه

با این حال، نوعی از سطح پایین‌تر از تراکنش محرمانه با ورج میسر است. در این روش، وقتی کاربران مختلف به یک آدرس مخفی پول ارسال می‌کنند، روی بلاک چین به نظر می‌رسد که این پول‌ها به آدرس‌های متعددی ارسال شده است.

این مطلب را از دست ندهید:  تأیید هویت با استفاده از فناوری زنجیره بلوک در آینده ای نزدیک

پس در واقع این تکنیک، فقط حریم خصوصی دریافت کنندگان پول را حفظ می‌کند. به بیان دیگر، همانطور که بلک پیپر (عبارت تغییر یافته وایت پیپر برای اینکه احساس محرمانه بودن و یا مخفی بودن به مخاطب دست بدهد) تذکر می‌دهد: این امکان صد درصد ناشناس بودن را به ارمغان نمی‌آورد و حریم خصوصی فرستنده را حفظ نمی‌کند.

اگر چنین باشد پس فرستنده تراکنش برای حفظ حریم خصوصی‌اش وابسته خواهد به امانت داری فرستنده. اگر شما به یک سازمان کمک مالی کنید، پس این سازمان می‌تواند آدرس‌های شما را برای حکومت بفرستد.

بدین ترتیب در واقع حریم خصوصی شما فقط در مقابل شخص ثالث (یک هکر که احتمالاً می‌خواهد پول شما را بدزدد) حفظ می‌شود و نه شرکت‌هایی که به قوانین ضدپولشویی یا مقررات احراز هویت متعهد هستند. بسیاری از پیشتازان عرصه رمز ارز ، منظورشان از محرمانه بودن، الزاماً امنیت در مقابل هکرها و یا دزدها نیست، بلکه استقلال مالی و عدم ردیابی توسط حکومت‌ها و قوانین آن‌ها هم هست. به نظر می‌رسد که بنیاد ورج، برداشت دیگری از این موضوع دارد.

عملکرد ورج در تراکنش‌های محرمانه

کافی یا ناکافی، این امکان تراکنش حریم خصوصی برای گیرنده در تراکنش، یک ویژگی منحصر به فرد برای ورج محسوب نمی‌شود. بسیاری از والت‌های بیت کوین هم این امکان را دارند که بتوانید آدرس جدیدی را برای هر پرداخت تولید کنید و اگر پرداخت کننده آن را با کسی به اشتراک نگذارد، پس عملاً شما همان سطح از حریم خصوصی با ورج را خواهید داشت.

پس به لحاظ فنی، ورج هنوز به وعده حفظ حریم خصوصی جامه عمل نپوشانده است. البته به لحاظ فنی و نه کارکردی، زیرا ورج در کنار تراکنش‌های نسبتاً مخفی، با امکان اجرای شبکه همتا به همتا روی تور (TOR) (و همچنین I2P)، جلوی ردیابی، دخالت یا جاسوسی شخص ثالث را می‌گیرد.

پس در واقع، بخشی از امنیت ورج، استفاده از امنیت تور به جهت محرمانه ماندن IP آدرس‌ها است. اما در مطلوبیت استفاده از تور شک و شبهه هست و در هر حال، استفاده از تور، تا حدی سرعت شبکه را پایین می‌آورد.

مسیر پیش روی ورج

با اینکه ورج در مورد ابتکارات فنی برای غیرقابل ردیابی کردن تراکنش‌ها چیز خاصی برای ارائه ندارد، اما از ویژگی‌های دیگری برخوردار است که برای یک رمز ارز امتیاز محسوب می‌شود.

برای مثال، به خاطر زمان بلوک سی ثانیه‌ای، تراکنش‌ها در بلاک چین ورج سریع هستند؛ در ماینینگ از پنج الگوریتم استفاده می‌کند و به همین خاطر با ابزارهای مختلفی می‌توان آن را ماین کرد همچنین ورج تاکنون مرتب در حال به‌روزرسانی بوده است و به نظر می‌رسد که آن‌ها از تلاش برای پیاده سازی امکان تراکنش‌های RingCT دلسرد نشده‌اند. همچنین همانطور که اشاره شد، ورج در حیطه پذیرش همگانی رمز ارز خود موفق عمل کرده است.

همانطور که گفته شد، صرافی‌ها و پلتفرم‌های آنلاین بسیاری ورج را پذیرفته‌اند. یک مورد جالب توجه، توصیه جان مک کافی در توییت خود است که از ورج به عنوان بهترین گزینه برای خرید رمز ارز نام برد که باعث شد خرید این رمز ارز در عرض یک شب دو برابر شود.

مسیر پیش روی ورج

پس همانطور که پیش‌تر گفته شد، پذیرش این رمز ارز توسط صرافی‌ها و کسب و کارهای مختلف نقطه قوت و یا دلیلی برای جذب شدن سرمایه داران به این رمز ارز محسوب می‌شود و نه نوآوری فنی آن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

نرخ گذاری برق صنعت ماینینگ ؛ وزارت نیرو حق دارد

سعید خوشبخت، مدیرعامل اریاتک در یادداشتی به موضوع نرخ گذاری برق صنعت ماینینگ پرداخته و این…