صفحه اول زنجیره بلوک به کارگیری بلاک‌چین در برزیل برای بهبود شرایط کارگران صنعت مُد

به کارگیری بلاک‌چین در برزیل برای بهبود شرایط کارگران صنعت مُد

۰
0
به کارگیری بلاک‌چین در برزیل برای بهبود شرایط کارگران صنعت مُد

یک موسسه برزیلی با هدف شفاف‌سازی زنجیره تامین در صنعت مد و پوشاک این کشور از یک پلتفرم مبتنی بر بلاک‌چین استفاده می‌کند.
آلینا، موسسه غیرانتفاعی برزیلی، پلتفرم آلیناتگ (Alinha Tag) را با به‌کارگیری بلاک‌چین و با هدف آگاهی رساندن به مشتریان درباره شرایط کار در کارگاه‌هایی که لباس‌های آنها را تولید می‌کنند، راه‌اندازی کرد.

براساس گزارشی که در کوین‌تلگراف برزیل منتشر شده، این پلتفرم به طور خاص درباره شرایط کار اجباری در صنعت مد این کشور طراحی شده است. به گزارش روزنامه کسب‌وکار Valor Economico، تنها در سال 2018 بیش از 81 هزار کارگر در برزیل از کار اجباری نجات یافتند.

در وب‌سایت موسسه آلینا بیان شده است، برندها و محصولاتی که برای آلیناتگ ثبت‌نام می‌کنند، نیازمند بررسی شرایط کار در کارگاه‌هایشان و حتی فراتر از آن در بخش زنجیره تأمین هستند.

همچنین در گزارش این روزنامه برزیلی آمده است، موسسه آلینا در طول پنج سال فعالیتش 100 کارگاه را سروسامان بخشیده است، اما آلیناتگ را تنها دو ماه قبل و در پاسخ به نیاز ردیابی فرایندهای صنعت لباس راه‌اندازی کرده است.

پلتفرم آلیناتگ در ابتدا به سراغ تولیدات می‌رود و آن‌ها را از مبدأ تا زمانی که به دست مشتری می‌رسد، دنبال می‌کند و سیر تولید آن‌ها را در یک ساختار بلاک‌چین ثبت می‌کند. این پیگیری با توجه به داده‌هایی است که کارکنان به‌طور مستقیم در هر مرحله از طریق تلفن همراهشان گزارش می‌دهند.

این مطلب را از دست ندهید:  فناوری بلاک‌چین به شیرینی کیک اسفنجی!

«داریله جمیل دوس سانتوس»، مؤسس آلینا، دراین‌باره به روزنامه Valor Economico گفت: «شفافیت، عدم تمرکز و امضای دیجیتالی همه چیز را قابل اطمینان ساخته است.»

اما طراحان صنعت مد از جنبه دیگری هم به استفاده از فناوری بلاک‌چین علاقه نشان داده‌اند. به گزارش آی آر بلاکچین استارتاپ پراویننس (Provenence) در سال 2017 سازوکاری فراهم کرد تا تاریخچه کامل هر بخش از لباس‌های یک برند خاص به خریداران ارائه شود. مدیران این استارتاپ این ابتکار را باعث افزایش اشتیاق به خرید دانستند.

همچنین در ماه ژوئن، خبر داغی منتشر شد که مایکروسافت یک مجموعه نرم‌افزاری به نام فارم‌بیتس در برزیل را ثبت کرده که گفته می‌شود، این نرم‌افزار از بلاک‌چین، پهپادها، اینترنت اشیا، هوش مصنوعی و داده‌های بزرگ برای ارتقای بهره‌وری در کشاورزی استفاده می‌کند.

بر اساس این گزارش، «رانوییر چاندرا»، محقق این مجموعه نرم‌افزاری، دراین‌باره گفت: «هنگامی که صحبت از کشاورزی می‌شود، برزیل یکی از نخستین کشورهایی است که نام آن به ذهن می‌آید. ما مجموعه نرم‌افزاری فارم‌بیتس را گسترش دادیم تا فناوری را در این کشور و دیگر کشورهای درحال‌توسعه به اجرا درآوریم.»

Cointelegraph

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

ردیابی واردات نفت با استفاده از فناوری بلاک چین در آمریکا

سازمان گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده آمریکا، در نظر دارد تا با استفاده از فناوری بلاک چین…