صفحه اول اخبار سازمان ملل متحد برای اولین بار از اتریوم زنجیره بلوک استفاده می‌کند

سازمان ملل متحد برای اولین بار از اتریوم زنجیره بلوک استفاده می‌کند

۰
0
سازمان ملل متحد برای اولین بار از اتریوم استفاده می‌کند

سازمان ملل متحد در یک اقدام جدید برای توزیع کمک های مالی در میان آوارگان اردن از خدمات اتریوم که بر بستر فناوری بلاک چین است استفاده  می‌کند.

در طول یک ماه آینده کوپن های رمزپایه که معادل مقادیری نامشخص از دینار اردن هستند بین گروهی از فروشگاه هایی که در کمپ های پناهندگی اردن در حال فعالیت هستند توزیع  می‌شود. برای دریافت این کوپن ها برخلاف روش های متعارف که از تلفن همراه یا کیف پول استفاده  می‌شود، فناوری جدیدی مدنظر قرارگرفته که  می‌تواند بر اساس اسکن چشم کار  می‌کند.

این سخت افزار جالب که توسط یک شرکت انگلیسی ساخته شده قبل از این در تشخیص هویت پانصد هزار دریافت کننده کمک مالی مفید واقع شده و حالا با تغییراتی اندک قرار است در اردن نیز توسط صندوق داران برای تعیین هویت و شارژ کوپن ها استفاده شود.

مدیر شرکت دیتارلا (Datarella) که مبتکر این کوپن ها بوده تمایل دارد تا با توجه به مزایای فناوری بلاک چین ابتکارش صرفاً محدود به اردن نباشد بلکه در 80 کشور دیگر جهان نیز که دچار مشکل کمبود غذا و سو تغذیه هستند به رسمیت شناخته شود.

نیکوکاری با بلاک چین

هومن حداد که مسئول امور مالی برنامه غذایی سازمان ملل است عقیده دارد که پروژه کوپن های اردن شامل حال بیشتر از ده هزار نفر از قشر ضعیف در این کشور  می‌شود. در همین راستا برنامه غذایی سازمان ملل امیدوار است که تا آگوست 2017 صد هزار نفر و تا قبل از پایان سال تمام پناه جویان اردن از کمک مالی برخوردار شوند.

این مطلب را از دست ندهید:  بلاک‌چین در خدمت روس‌ها برای مدیریت و ارائه خدمات دولتی

اگرچه بلاک چین همیشه به نوآوری در اثبات هویت افراد تأکید داشته و این از خدمات مختلفی که در بستر خود جای داده قابل مشاهده است اما این پروژه با فرض عدم دسترسی افراد به دستگاه هایی نظیر تلفن هوشمند تعریف شده است. برای پر کردن این خلأ از خدمات شرکت IrisGuard که پویشگرهای چش می‌تولید  می‌کند کمک گرفته شده است. این پویشگرها از اکتبر 2016 برای ارائه خدمات به پناه جویان سوریه در اردن به کاررفته است و سازمان ملل متحد نیز از عملکرد آن ها رضایت داشته است.

تنها نگرانی سازمان ملل از اختلال در شبکه بلاک چین در هنگام اجرای این آزمایش بوده است. به همین دلیل برنامه های جایگزین طراحی شده اند که البته جزئیات آن ها تا اجرای کامل آزمایش افشا نخواهد شد.

این درخت تنومندتر  می‌شود

شاید به نظر بیاید که کاربرد اتریوم در چارچوب سازمان ملل نشان دهنده اولین گام بلند این سازمان به سمت استفاده از فناوری های نو باشد اما سایر بخش های تابعه این سازمان از قبیل یونیسف، برنامه توسعه جهانی، دفتر زنان و … از چند وقت پیش در حال مطالعه و بررسی فرصت هایی هستند که بلاک چین در اختیار آن ها  می‌گذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

تلاش مایکروسافت برای جلب اعتماد شرکت‌ها به هوش مصنوعی

درست مثل مصرف‌کننده‌ها که کمی نسبت به هوش مصنوعی محتاط‌اند، شرکت‌ها هم به سختی می‌توانند ب…