صفحه اول بررسی سه اشتباه رایج سرمایه گذاران رمز ارز ها

سه اشتباه رایج سرمایه گذاران رمز ارز ها

۰
1
سه اشتباه رایج سرمایه گذاران رمز ارز ها

اگرچه رمز ارز ها با الگوریتم‌های رمزنگاری امنیت بالایی دارند اما صاحبان رمز ارز گاهی اشتباه‌های خطرناکی می‌کنند.

پول حتی قدیمی‌تر از تاریخ مکتوب بشری است. اما از همان زمان ابداع پول، کلاه‌برداران و فریبکاران هم در کمین بوده‌اند تا این دستاورد ارزشمند بشری را به یغما ببرند.

پول چه کاغذی باشد، چه سکه طلا و چه بیت کوین غیرقابل لمس، همیشه در خطر سرقت شدن قرار دارد.

اگرچه رمز ارز ها از الگوریتم‌های قدرتمند رمزنگاری استفاده می‌کنند و مدل حاکمیتی‌شان غیرمتمرکز است اما بااین‌حال هر سال شاهد سرقت شدن و از دست رفتن حجم بالایی از آن‌ها هستیم.

مظنونان همیشگی هم کسانی هستند که بیت کوین، اتریوم ، ریپل ، آیوتا و … را خریده‌اند و صاحب دارایی‌های رمز ارزی شده‌اند.

امروز در آی آر بلاک چین به سه اشتباه رایج در میان سرمایه‌گذاران رمز ارز ها اشاره می‌کنیم.

1. با صرافی‌ها مثل بانک‌ رفتار نکنید

نام پلتفرم صرافی Mt.Gox که روزگاری بزرگ‌ترین صرافی رمز ارزها در جهان بود، هنوز یادآور خاطرات تلخی برای دارندگان سرمایه‌های رمز ارزی است. هکرها سال 2011 میلادی 1/35 میلیون بیت کوین و سال 2014، 450 میلیون دلار بیت کوین از این صرافی سرقت کردند.

همچنین سه سال اخیر هم شاهد هک شدن صرافی‌هایی مثل Bifinex، coincheck و بسیاری نام‌های دیگر بوده‌ایم.

این روزها صرافی‌های غیرمتمرکز هم به وجود آمده‌اند و مدیران صرافی‌ها تلاش می‌کنند تا با روزآمدی سیستم‌ها با حمله‌های سایبری مقابله کنند. با این همه این کاربران هستند که باید در نهایت مسئولیت مراقبت از دارایی‌های رمز ارزی خودشان را بر عهده بگیرند.

 

با صرافی‌ها مثل بانک‌ رفتار نکنید

بعضی‌ها فکر می‌کنند صرافی‌های رمز ارز هم باید عملکردی مشابه بانک‌ها داشته باشند. همین‌طور که سرقت از بانک ربطی به دارایی‌های کاربران ندارد و آن‌ها را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد، دارایی‌های رمز ارزی موجود در صرافی‌ها هم نباید تحت تأثیر قرار بگیرد!

اما بیت کوین‌ و اتریوم شما در اکثر صرافی‌ها شامل بیمه نمی‌شود. اگر به خاطر خرابکاری بخشی از دارایی رمز ارزی از یک والت به والت دیگری منتقل شود هیچ راهی برای برگشت آن وجود ندارد.

بنابراین اعتماد بیش‌ازحد به پلتفرم‌های صرافی و اشتباه گرفتن آن‌ها با بانک‌ها یک اشتباه مهلک است که باید از آن دوری کنید.

این مطلب را از دست ندهید:  پادکست خبری آی‌آر بلاک چین - قسمت دوازدهم

2. غفلت از مالیات ها

اگرچه بیشتر دولت‌ها قوانین مشخصی برای بلاک چین و رمز ارزها تدوین نکرده‌اند اما هیچ معلوم نیست همین فردا دریافت مالیات از دارایی‌های رمز ارزی اجباری و قانونی شود.

بنابراین اگر در حال افزایش دارایی‌های رمز ارزی از جمله بیت کوین و… هستید، باید خودتان را برای پر کردن اظهارنامه‌های مالیاتی هم آماده کنید.

غفلت از مالیات ها

این یعنی حتی در همین ایران و از همین الان باید میزان درآمد رمز ارزی، مبالغ منتقل و دریافت شده، تاریخ دریافت رمز ارز، قیمت هر واحد رمز ارز و سایر اطلاعات مربوط را در جایی برای خودتان نگه دارید، تا اگر در آینده دریافت مالیات اجباری شد، کارمندان اداره مالیات شما را جریمه نکنند.

3. از دست دادن والت

اسکناس‌های کاغذی قابل لمس هستند، خیلی راحت گم می‌شوند، رطوبت می‌گیرند، تا می‌خورند و می‌سوزند تا اینکه از بین می‌روند. در کشورهایی مثل ایالات متحده آمریکا خدماتی وجود دارند که به جای اسکناس‌های سوخته به شما اسکناس‌های سالم و جدید تحویل می‌دهند.

دقیقاً همین بلایا ممکن است سر والت های کاغذی بیت کوین هم بیایند با این تفاوت که جایی وجود ندارد که والت سوخته یا خیس شده شما را بگیرد و یک والت با بیت کوین‌ های جدید به شما بدهد.

تا سال 2017 فقط 4 میلیون بیت کوین در همین والت های گمشده از شبکه بلاک چین خارج شده‌اند و قابل استفاده نیستند.

اما در زمینه والت ها، هر روز شرکت‌های جدیدی با ایده‌های جدید به وجود می‌آیند. روش‌های معرفی می‌شود که با استفاده از آدرس‌های محرمانه بیت کوین خیلی راحت‌تر به خاطر سپرده شود.

از دست دادن والت

به‌هرحال انتظار می‌رود با شروع دهه دوم از عمر بلاک چین (Blockchain) و بیت کوین از هیاهوی سال‌های اول فاصله بگیریم و از شرکت‌های این حوزه بخواهیم که بحث کاربرپسندی رمز ارزها را افزایش دهند.

البته این مهم مستلزم این است که صاحبان دارایی‌های رمز ارزی نوع نگرش به این پول جدید را تغییر دهند.

از پلتفرم های صرافی انتظار نداشته باشید که مثل بانک‌ها باشند، هر لحظه منتظر وضع قانونی مالیات بر روی درآمدهای رمز ارزی باشید و در نهایت تلاش کنید از امن‌ترین والت ها استفاده کنید، از والت‌هایی که به راحتی از بین نمی‌روند.

ccn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

ابر رایانه گوگل مشکلی برای رمز ارزها ایجاد نمی‌کند

«ویتالیک بوترین» سازنده اتریوم درباره اینکه آیا پردازش ابر رایانه کوانتومی گوگل برای رمز ا…