صفحه اول اخبار اولین انتخابات ایالتی بر پایه فناوری بلاک چین در آمریکا برگزار شد

اولین انتخابات ایالتی بر پایه فناوری بلاک چین در آمریکا برگزار شد

۰
0
اولین انتخابات ایالتی بر پایه فناوری بلاک چین در آمریکا برگزار شد

در تاریخ 8 می اولین انتخابات مبتنی بر فناوری بلاک چین با استفاده از یک پلتفرم موبایلی و در مقیاس آزمایشی در ویرجینیا آمریکا برگزار شد.

برای اجرای این انتخابات بر بستر بلاک چین از پلتفرم Voatz استفاده شده است. این پلتفرم بلاک چینی موبایلی که بیشتر آمریکا را به عنوان جامعه هدف انتخاب کرده، 8 ژانویه امسال موفق شد بیشتر از 2 میلیون دلار سرمایه جذب کند.

سازندگان Voatz فنون زیست سنجی را با ویژگی های فناوری بلاک چین ترکیب کرده اند تا بتوانند فرایند انتخابات را ایمن تر و امکان نظارت را بر روی آن را آسان تر کنند.
این پلتفرم که در حال حاضر به صورت آزمایشی ارائه شده بر روی یک شبکه بلاک چینی عمومی اجرا می شود که این شبکه هم خودش بر روی چارچوب HyperLedger قرارگرفته و فعلاً هیچ رمز ارز ی برای آن تعریف نشده است درنتیجه هیچ ICO از طرف این شرکت ارائه نخواهد شد.

بر اساس آمارهای ارائه شده از طرف Voatz تاکنون 70 هزار نفر از طریق این پلتفرم در رأی گیری های مختلف شرکت کرده اند.

استفاده از این پلتفرم ضمن کاهش هزینه ها توانسته درصد مشارکت شهروندان در رأی گیری را نیز افزایش دهد.

با توجه به اینکه این پلتفرم فعلاً در حالت آزمایشی قابل استفاده است دولتمردان ویرجینیا یک نمونه آماری از شهروندان را انتخاب کرده و از آن ها خواستند تا از طریق این پلتفرم در انتخابات رأی دهند.

این مطلب را از دست ندهید:  تکامل ویکی‌پدیا به اوری‌پدیا: از خرد جمعی تا دموکراسی برای همه

یکی از مسئولان انتخابات ویرجینیا درباره استفاده از فناوری بلاک چین با پلتفرم Voatz برای برگزاری انتخابات این طور نظر می دهد:

این پلتفرم بلاک چینی موبایلی سطح بالایی از امنیت را ارائه می دهد. ما امیدواریم این پلتفرم زودتر برای طیف های مختلف رأی دهندگان مورداستفاده قرار بگیرد.

شمارش آرا توسط کارمندان استارتآپ Voatz احتمالاً در محل فیزیکی این استارتآپ و البته با حضور نمایندگانی از ایالت های شرکت کننده در رأی گیری، مقامات قضایی و سایر افراد دخیل در انتخابات انجام می شود.

در صورت رضایت این مقامات از فرایند شمارش آرا و برگزاری انتخابات این احتمال وجود دارد که برای رأی گیری عمومی ماه نوامبر نیز از این پلتفرم استفاده شود.

بااین حال برخی از متخصصان راهکار ارائه شده توسط این استارتآپ که ترکیبی از فنون زیست سنجی و فناوری بلاک چین است را غیرقابل اعتماد می دانند.

مثلاً استاد دانشگاه کارولینای جنوبی معتقد است روش تشخیص چهره و تشخیص اثرانگشت که در پلتفرم Voatz استفاده می شود در برابر حملات سایبری آسیب پذیر است.

فارغ از نظرات مثبت و منفی نسبت به عملکرد این پلتفرم برای اجرای انتخابات، باید به این نکته توجه داشت که بحث استفاده از فناوری بلاک چین در انتخابات یکی از موضوعات داغ در میان متخصصان این فناوری است و برگزاری همین رای گیری کوچک می تواند به توسعه سیستم های قوی تر انتخابات مبتنی بر این فناوری در آینده کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

تلاش مایکروسافت برای جلب اعتماد شرکت‌ها به هوش مصنوعی

درست مثل مصرف‌کننده‌ها که کمی نسبت به هوش مصنوعی محتاط‌اند، شرکت‌ها هم به سختی می‌توانند ب…