صفحه اول ICO نگاهی به STO ؛ رقیب جدی ICO

نگاهی به STO ؛ رقیب جدی ICO

۰
0
نگاهی به STO ؛ رقیب جدی ICO

ICO شیوه جدیدی برای تامین مالی جمعی مبتنی بر توکن های رمزنگاری شده است که از چند سال پیش محبوبیت زیادی به دست آورد اما اکنون رقیب جدیدی با نام STO وارد این عرصه شده که شاید بتواند ضعف‌های ICO را پوشش دهد.

ICO ها یا عرضه اولیه سکه (کوین) تا همین چند ماه پیش یگانه روش جمع‌آوری سرمایه برای شرکت‌ها و استارتآپ هایی بودند که نمی‌خواستند وارد فرایند پیچیده IPO یا عرضه اولیه عمومی (سهام) باشند.

در ابتدای ظهور ICO ها با توجه به اینکه تعداد رقبا کم بود و هنوز خیلی از شرکت‌ها فضای بلاک چین را نمی‌شناختند استفاده از آن به یک روش تامین مالی جمعی خیلی دغدغه خاصی را به وجود نمی‌آورد.

درست کردن یک تیم، نوشتن یک مقاله سفید و ثبت درخواست ایجاد توکن در یکی از پلتفرم‌های مخصوص این کار می‌توانست ظرف یک هفته برای شما یک ICO فراهم کند.

اما مشکل اصلی ICO ها این بوده و هست که چندان مطابق با رگولاتوری نیستند، عمدتا هیچ مسئولیتی نمی‌پذیرند و نحوه عملکرد آنها شفاف نیست.

آغازی بر پایان ICO ها

این وضعیت ادامه داشت تا در جولای 2017 کمیسیون صرافی و اوراق بهادار آمریکا گزارشی منتشر کرد و در آن به بررسی پروژه DAO (Decentralized Autonomous Organization) که به معنی یک سازمان کاملا مستقل و خودکار بدون دخالت انسان‌ها است پرداخت.

در آن گزارش به طور مشخص قید شده بود که توکن های مربوط به این پروژه در گروه اوراق بهادار دسته بندی می‌شوند و به همین دلیل باید تحت شمول قانون فدرال مربوط به این اوراق دسته بندی شوند.

این گزارش باعث شده تا فرایند قانونگذاری برای ICO ها جدی‌تر شود که برخی آن را شروع دوران افول این نوع از تامین مالی جمعی می‌دانند.

آغازی بر پایان ICO ها

از آن زمان کانادا و کشورهایی در اتحادیه اروپا هم مسیر رگولاتوری آمریکا را در پیش گرفتند و ICO ها را به عنوان نهادهایی در نظر گرفتند که اوراق بهادار منتشر می‌کنند.

با این حال طراحان ایده STO معتقدند این نسل جدید از ICO همه خوبی‌های آن را دارد ضمن اینکه سرمایه‌گذاری در یک فضای شفاف همراه با مسئولیت‌پذیری را برای سرمایه‌گذاران به ارمغان می‌آورد.

این مطلب را از دست ندهید:  بانک‌های بزرگ ایرلندی به طرح آزمایشی پرداخت بلاک چینی می‌پیوندند

STO (Security Token Offerings) که می‌توانیم آن را عرضه توکن های اوراق بهادار ترجمه کنیم حالا در قامت یک روش تامین مالی جدید مورد توجه خیلی از شرکت‌ها و استارتآپ ها قرار گرفته‌اند.

چرا STO بهتر از ICO است؟

در واقع STO از لحاظ مراحل اجرایی و نتیجه نهایی که همان جمع‌آوری سرمایه است تفاوت چندانی با ‌ICO ندارد.

اما تفاوت اصلی این دو این است که شما برای راه‌اندازی یک STO باید حتما از کمیسیون صرافی و اوراق بهادار آمریکا مجوز داشته باشید البته اگر قرار باشد آمریکایی‌ها بر روی پروژه شما سرمایه‌گذاری کنند.

همچنین چون آنها از ابتدای فعالیت در گروه منتشر کنندگان اوراق بهادار دسته‌بندی شده‌اند، نقشه راه آنها مشخص است و همه سرمایه‌گذاران می‌توانند مطمئن باشند که هیچ گونه کار غیرقانونی انجام نداده‌اند.

اما نکته جالب دیگر در مورد STO ها این است که بدون فرق گذاشتن بین سرمایه‌گذار و یا شرکت مجری طرح، به هر دو گروه به میزان برابر سود می‌رسانند.

سرمایه‌گذاران برای شروع خرید توکن های اوراق بهادار که معادل همان اوراق بهادار چاپی هستند نیازمند به داشتن حساب بانکی یا عضویت در نهاد خاصی نیستند.

در عین حال امنیت، شفافیت و حس نظارت قانونی بر روی سرمایه‌گذار باعث افزایش آرامش خاطر سرمایه‌گذاران می‌شود.

از سوی دیگر کارآفرینان با STO می‌توانند سرمایه‌گذاران بیشتری را به طرح خودشان جذب کنند و در صورت موافقت نهادهای قانونی گستره جغرافیایی سرمایه‌گذاران را افزایش دهند.

چرا STO بهتر از ICO است؟

هزینه حضور در فرایندهای عرضه سهام سنتی برای کسب و کارهای کوچک و استارتآپ بسیار سنگین است. اما با STO این هزینه به شدت کاهش پیدا می‌کند و حتی هزینه‌های جاری این فرایند هم خیلی کمتر می‌شود.

به هر حال این یک روند طبیعی برای همه فناوری‌ها است. فرایند تامین مالی جمعی که برای سال‌ها فقط بر روی کاغذ بود با ظهور ICOها متحول شد و با به کارگیری توکن‌ها توانست امکان سرمایه‌گذاری برای خیلی از مردم را فراهم کند.

اما حضور پر شور مردم نیازمند یک فضای قانونمندتر و شفاف‌تر در تامین مالی جمعی بود و این نیازی است که امروز با طراحی STO به آن پاسخ داده شده است.

Dailyhodl

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

تلاش مایکروسافت برای جلب اعتماد شرکت‌ها به هوش مصنوعی

درست مثل مصرف‌کننده‌ها که کمی نسبت به هوش مصنوعی محتاط‌اند، شرکت‌ها هم به سختی می‌توانند ب…