صفحه اول زنجیره بلوک 10 پروژه مبتنی بر بلاک‌چین که ممکن است تخیلی به نظر برسند!

10 پروژه مبتنی بر بلاک‌چین که ممکن است تخیلی به نظر برسند!

۰
0
10 پروژه مبتنی بر بلاک‌چین که ممکن است تخیلی به نظر برسند!

فناوری بلاک‌چین با یک دهه عمر خیلی زود توانست از بیت‌کوین به‌عنوان یک سیستم نقدی بدون واسطه فراتر رود و کاربردهای جدیدی پیدا کند.

اینترنت اشیا، حمل‌ونقل، زنجیره تأمین و… تنها بخش کوچکی از انواع خدمات و صنایعی هستند که می‌توانند شبکه‌های بلاک‌چین را برای محصولات جدیدی به کار بگیرند.

آی آر بلاک چین به نقل از کوین‌تلگراف 10 پروژه و استارتاپ این حوزه را بررسی کرده است. ممکن است ایده‌های این استارتآپ‌ها در ابتدا جاه‌طلبانه و دور از دسترس به نظر برسند اما توانایی ساختارشکنی به وسعت یک دنیا را دارند.

 

1) پروژه توکن کربن بر بستر بلاک‌چین

جولای 2019 به‌عنوان جولای جهنمی در اروپا و برخی از نقاط آسیا شناخته شد. گرمای هوای و تغییرات آب و هوایی به یکی از معضلات درجه اول جهان در چند سال اخیر تبدیل شده است.

دراین‌بین برخی از متخصصان فناوری بلاک‌چین پروژه‌ای را شروع کرده‌اند که بر مبنای این فناوری یک بازار غیرمتمرکز برای خریدوفروش مازاد کربن شکل می‌گیرد. به‌این‌ترتیب کشورهایی که تولید کربن بیشتری دارند می‌توانند به‌جای سوزاندن آن را به فروش برسانند تا توسط کشورهایی که به آن نیاز دارند مورد استفاده قرار بگیرد.

به‌علاوه شرکت‌های تولیدکننده انرژی می‌توانند از یک سیستم توکن استفاده کنند که ارزش آن مثل خود انرژی متغیر است و در بلندمدت باعث ایجاد جذابیت برای اعضا می‌شود.

 

2) سینمادروم (Cinemadrom)

سینمادروم پلتفرمی است که با هدف تغییر چهره صنعت تولید فیلم در جهان طراحی شده است.

در واقع هدف اصلی از طراحی این پلتفرم ایجاد بستری مبتنی بر بلاک‌چین برای تأمین مالی، تولید و توزیع فیلم‌های سینمایی است.

با وجود سینمادروم تهیه‌کنندگان فیلم‌ها به شیوه‌های جدیدتری می‌توانند برای پروژه‌های سینمایی سرمایه جذب کنند، سرمایه‌گذاران هم می‌توانند بر روی طیف متنوع‌تری از فیلم‌ها سرمایه‌گذاری کنند.

در نهایت تبلیغات در سینما وارد فاز جدیدی می‌شود و بینندگان هر فیلم می‌توانند به فراخور علائق‌شان تبلیغ ببینند و حتی بابت دیدن تبلیغ توکن دریافت کنند.

 

3) سی‌سی‌یونیورس (CCUniverse)

این یک پروژه بلاک چینی جاه‌طلبانه دیگر است که شاید بیشتر بر روی آینده بشر تاثیرگذار باشد. مهندسان پروژه سی‌سی یونیورس درباره آن می‌گویند: «ما از ایده‌هایی برای رشد فناوری الهام گرفته‌ایم و به دنبال راهکارهای علمی برای حل مسائلی هستیم که به افزایش کیفیت زندگی انسان مربوط است.»

چشم‌انداز این پلتفرم به سه بخش تقسیم شده است. در بخش اول آن‌ها بر روی خودروهای الکتریکی متمرکز شده‌اند، سپس به سمت ایده‌پردازی برای خانه‌های هوشمند می‌روند و در نهایت بر روی برنامه‌های تصویری کار خواهند کرد.

نکته قابل توجه این است که زیرساخت تمام این پروژه‌ها بر روی یک ساختار بلاک‌چین خواهد بود و از قابلیت‌های این فناوری برای رسیدن به این اهداف استفاده خواهد شد.

 

4) یوهایو (Uhive)

یوهایو یک شبکه اجتماعی است که بر روی چرخ‌های بلاک‌چین حرکت می‌کند. هدف از ایجاد این شبکه اجتماعی شروع یک نهضت جدید در فضای رسانه‌های اجتماعی است.

فضایی که در آن توجه عمیق‌تری به حریم خصوصی و مقاومت در برابر سانسور شده است.

در یوهایو یک توکن کاربری هم طراحی شده که استاندارد آن ERC-20 است و بر بستر شبکه اتریوم به ازای فعالیت کاربران در این شبکه اجتماعی در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد.

4) یوهایو (Uhive)

5) بیت‌جاب (BitJob) و کارآفرینی بر روی بلاک‌چین

برخی تصور می‌کنند قرار است فناوری بلاک‌چین آن‌ها را از کار بیکار کند درحالی‌که توسعه‌دهندگان پلتفرم بیت‌جاب نظر دیگری دارند.

توسعه‌دهندگان این پلتفرم دانشجویان را هدف گرفته‌اند و امیدوارند با به‌کارگیری این فناوری شغل‌های جدید و کانال‌های درآمدی جدیدی را در اختیار آن‌ها قرار دهند.

این پلتفرم بر روی بلاک‌چین اتریوم ساخته شده و به‌این‌ترتیب خیلی از مشکلات مربوط به قراردادهای سنتی و یا نزاع‌های بین کارفرمایان و فریلنسرها حل شده است.

این مطلب را از دست ندهید:  استفاده از فناوری بلاک چین در یکی از بنادر پر تردد اسپانیا

 

6) گویورکا (Goeureka)

گویورکا پلتفرمی است که سازندگان آن ادعا می‌کنند می‌تواند اطلاعات چهارصد هزار هتل در نقاط مختلف دنیا را با نیازهای مسافران تطبیق دهد.

با اینکه ظاهر سایت گویورکا شبیه به هر سرویس کرایه هتل در جهان با گزینه‌های معمول است اما در زیرساخت آن از یک ساختار بلاک چینی استفاده شده تا هتل‌داران و مسافران بتوانند بدون واسطه‌های معمول با همدیگر در ارتباط باشند.

این ابتکار می‌تواند ضمن کاهش هزینه‌ها باعث شفافیت فرایندها در صنعت مهمان‌پذیری شود و رضایت مسافران را افزایش دهد.

 

7) کاگنیپت (CogniPet)

دوستداران حیوانات خانگی هم از دید توسعه‌دهندگان بلاک‌چین پنهان نمانده‌اند. کاگنیپت از فناوری بلاک‌چین استفاده کرده تا ارتباط بین حیوانات اهلی و صاحبان آن‌ها را تسهیل کند.

در این پلتفرم علاوه بر بلاک‌چین از هوش مصنوعی هم کمک گرفته شده تا افرادی که علاقه‌مند به خرید این حیوانات هستند بتوانند از نژاد و اصالت حیوان مورد نظر مطمئن باشند.

از سوی دیگر اگر سگ یا گربه یا پرنده یک نفر گم شود و بعداً توسط شخص دیگری پیدا شود، صاحب اصلی آن‌ها می‌تواند با استفاده از قابلیت‌های بلاک‌چین مالکیت خود را اثبات کند.

7) کاگنیپت (CogniPet)

8) اودم (Odem) در ساختار بلاک‌چین

اودم علاوه بر اینکه یک ساختار غیرمتمرکز برای ذخیره گواهینامه‌های تحصیلی افراد بر روی بلاک‌چین اتریوم فراهم می‌کند به کارفرمایان اجازه می‌دهد تا بدون سوگیری شایسته‌ترین افراد را انتخاب کنند.

این پلتفرم مبتنی بر بلاک‌چین همچنین امکانی برای ارائه و دریافت آموزش به‌صورت غیرمتمرکز و بدون واسطه نیز ایجاد کرده است که یکی از ویژگی‌های اصلی آن بهره‌گیری از قراردادهای هوشمند است.

 

9) وایب‌هاب (VibeHub)

طراحان وایب‌هاب بر روی ایده ایجاد عدالت در صنعت سرگرمی تمرکز کرده‌اند. وایب‌هایب اولین بازار مبتنی بر بلاک‌چین برای خریدوفروش محتوای واقعیت افزوده و واقعیت مجازی است.

در این پلتفرم کاربران می‌توانند با حضور خود در رویدادهای مختلف مثل فیلم‌های سینمایی یا افتتاحیه مراسم ورزشی و استفاده از عینک‌های واقعیت مجازی تماشای این رویدادها را با دیگران شریک شوند.

توکن اختصاصی وایب با همین نام عرضه شده و در اختیار کاربرانی قرار می‌گیرد که علاقه‌مند فعالیت در اکوسیستم این استارتاپ هستند.

 

10) دیانا (Diana)، توکن ماه و بلاک‌چین

اما اجازه بدهید آخرین کسب‌وکار را به عجیب‌ترین ایده بلاک‌چینی اختصاص بدهیم. دیانا پلتفرمی است که به افراد اجازه می‌دهد مالکیت یک قسمت هرچند کوچک از کره ماه را در اختیار بگیرند.

این ایده می‌تواند برای ساکنین کشورهای درحال‌توسعه که دولت‌های آن‌ها قادر به رقابت با قدرت‌های پیشرفته در عرصه فضا نیست جذاب باشد.

هدف نهایی سازندگان پروژه دیانا تبدیل سطح ماه به 3.8 میلیارد توکن است که افراد مختلف بتوانند این توکن‌ها را بخرند و مالک گوشه‌ای از آن باشند.

 

جمع‌بندی

اگرچه پروژه‌هایی که معرفی شدند ایده‌های جالبی دارند و می‌خواهند با استفاده از فناوری بلاک‌چین نقش ساختارشکنی را در صنایع و بخش‌های مختلف جهان ایفا کنند اما بقای آن‌ها یا حتی اجرایی شدن اهداف آن‌ها وابسته به عوامل متعددی است.

ظرفیت هر شبکه بلاک‌چین، در نظر گرفتن اصول اقتصادهای مبتنی بر توکن، توجه به قواعد نظریه بازی‌ها برای علاقه‌مند نگه‌داشتن اعضای اکوسیستم به حفظ درستکاری، بهبود مستمر پروژه‌ها و توجه به نیازهای مشتریان بخشی از این عوامل هستند.

در کنار همه این‌ها حضور پررنگ رقبا در تمام موضوعات مختلفی که در این مطلب به آن اشاره شده باعث می‌شود تا رشد یک استارتاپ یک فرایند پیچیده و دشوار باشد.

Cointelegraph

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

ردیابی واردات نفت با استفاده از فناوری بلاک چین در آمریکا

سازمان گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده آمریکا، در نظر دارد تا با استفاده از فناوری بلاک چین…