صفحه اول ICO 6 قسمت قابل توجه برای سرمایه‌گذاران در مقاله‌های سفید ICOها

6 قسمت قابل توجه برای سرمایه‌گذاران در مقاله‌های سفید ICOها

۰
0
6 قسمت قابل توجه برای سرمایه‌گذاران در مقاله‌های سفید ICOها

سرمایه گذاری در ICO ها بر خلاف ظاهرش، چندان ساده نیست. ریسک هایی دارد و برای کسب سود از آنها باید به نکاتی مثل مکان جغرافیایی ICO، نوع محصول، جزییات توکن، مختصات بلاک چین، ویژگی های تیم فنی و … در مقاله های سفید توجه کرد.

افرادی زیادی از من درباره سرمایه گذاری می‌پرسند، آنها می‌خواهند سرمایه  شان را در بهترین ICO ها خرج کنند بدون اینکه ضرر ببینند.

همین زمستان پارسال بود که بازار رمز ارز ها با یک رشد خیره کننده خیلی ها را وسوسه کرد تا با امید کسب سود وسیع و سوار شدن بر روی موج نوسانات قیمت وارد این بازار شوند.

یکی از راه های ورود به این بازار سرمایه گذاری در ICO ها است. ICO کلمه ای است که از ترکیب سه حرف اول سه واژه Initial Coin Offering تشکیل شده است. در فارسی این سه واژه را به عبارت “عرضه سکه اولیه” ترجمه کردیم که در واقع نوعی فرایند جمع آوری سرمایه از همگان برای پیشبرد پروژه های رمز ارز ی نوظهور است.

اما برای سرمایه گذاری در ICO ها باید مقاله های سفید آنها را بخوانیم و به شش قسمت مهم آن توجه کنیم که در آی آر بلاک چین به شش مورد از آنها اشاره می‌کنیم.

مکان جغرافیایی شرکت

هر ICO توسط یک استارتآپ، شرکت یا یک سازمان طراحی می‌شود و بعد از طریق تبلیغات گسترده به اطلاع مردم می‌رسد.

نتایج یک مطالعه معتبر نشان می‌دهد 32 درصد از ICOها محل استقرار استارتآپ یا شرکت متبوع شان را اعلام نمی‌کنند و این می‌تواند یک نشانه خطرناک برای سرمایه گذاران باشد.

سرمایه گذاران نمی‌توانند هیچ شماره تلفن، آدرس ایمیل یا آدرس فیزیکی از برگزار کننده ICO داشته باشند در نتیجه اگر ICO مورد نظر کلاه بردار باشد، راهی برای پیگیری قانونی آن وجود ندارد. بنابراین انتظار می‌رود مقاله های سفید ICOها حاوی اطلاعات مربوط به مکان برگزار کننده آن باشند.

نوع محصول، مسئله و راهکار فناورانه در مقاله های سفید

یکی از موارد مهمی‌که همه سرمایه گذاران حرفه ای به آن توجه می‌کنند وضعیت مالی برگزار کننده ICO است.

بررسی مواردی مثل اوراق مالی، ترازنامه ها، گردش حساب و … می‌توانند وضعیت مالی یک شرکت را نشان دهند. اما در زمینه ICO ها، به جای توجه به این بررسی سنتی بیشتر به میزان خطرپذیر بودن راهکار ارائه شدن توسط تیم سازنده و اینکه تا چه حد با واقعیت مطابق است و می‌تواند پاسخ به حل یک مسئله باشد پرداخته می‌شود.

به همین دلیل استارتآپ ها و شرکت های برگزار کننده ICOها، کدهای نرم افزاری محصولی که قرار است طراحی کنند را به شکل مرحله به مرحله و به صورت متن باز بر روی گیت هاب (Github) در اختیار همگان و از جمله سرمایه گذاران قرار می‌دهند تا بتوانند میزان دقت راهکار ارائه شده را ببینند و نسبت به موفقیت آن در آینده پیش بینی هایی داشته باشند.

بنابراین مقاله های سفید باید به زبان کاملا ساده و به شکل شفاف مسئله و راهکار پیشنهادی را توضیح دهند تا سرمایه گذاران بتوانند به بهترین شکل درباره سرمایه گذاری تصمیم بگیرند.

این مطلب را از دست ندهید:  نگاه یک اقتصاددان رفتاری به بیت کوین: توصیه‌هایی برای تریدرهای جدید و حتی قدیمی

جزییات توکن

توکن هایی که هر کدام از ICO ها صادر می‌کنند می‌توانند کاربردهای مختلفی داشته باشند.

در مقاله های سفید ما انتظار داریم مواردی مثل پلتفرمی‌که توکن ها بر روی آن قرار دارند مثل اتریوم یا نئو را بدانیم. همچنین استانداردهایی که مربوط به صدور آنها هستند را باید بشناسیم.

به علاوه اطلاعاتی مثل تعداد توکن ها، نحوه توزیع آنها در طی سال های بعد، سهمی‌که تیم سازنده برای خود در نظر گرفته، روشی که برای نقد شدن توکن ها طراحی شده نیز از دانستنی های مفید برای سرمایه گذاران در مقاله های سفید هستند.

مختصات بلاک چین در مقاله های سفید

اکثر پروژه های ICO بر روی ساختار بلاک چینی پیاده سازی می‌شوند بنابراین سرمایه گذاران با خواندن مقاله های سفید باید بتوانند از مختصات و ویژگی های شبکه بلاک چین آن آگاه شوند.

مثلا مکانیسم های اجماع می‌توانند تا حدود زیادی عملکرد ICO ها در آینده را مشخص کنند و نشان دهند که ماینرها، توسعه دهنده ها و کاربران چه وضعیتی را خواهند داشت.

در نتیجه سرمایه گذاران می‌توانند با دید بهتری نسبت به سرمایه گذاری در ICOها اقدام کنند.

ویژگی های تیم فنی

تیم فنی پشت هر ICO در واقع هسته اصلی آن هستند که به آن پروژه هویت می‌دهند. شرکت ها و استارتآپ های معتبر اعضای تیم خود را به صورت کامل معرفی می‌کنند و اطلاعات تماس با آنها در شبکه های اجتماعی مخصوصا Linkedin را ارائه می‌دهند.

کدنویس ها و توسعه دهندگان درجات متفاوتی از مهارت را دارند، توانایی شان متفاوت است و این ها نکاتی هستند که سرمایه گذاران باید بتوانند در مقاله های سفید بخوانند.

برای خود ICOها هم بهتر است که به جای مخفی کردن اطلاعات تیم کاری، آنها را به شفافیت به اطلاع همه برسانند تا بتوانند سرمایه گذاران بیشتری جذب کنند.

عوامل بحرانی

علی رغم تمام اطلاعات مفیدی که باید در مقاله های سفید ICO ها به سرمایه گذاران ارائه شود، همیشه ممکن است اتفاقات ناخواسته ای پیش بیاد که بر روی آینده یک پروژه اثر بگذارند.

مثلا رگولاتوری شدید، تاثیرگذاری سرمایه گذاران کلان بر روی قیمت توکن ها، حملات سایبری، از دست رفتن داده ها از جمله این عوامل بحرانی هستند.

در نتیجه آخرین بخشی که در مقاله های سفید باید به آن اشاره شود همین عوامل بحرانی هستند که ممکن است برای دارایی سرمایه گذاران در هر زمانی اتفاق بیفتد.

جمع بندی

در بازار پر التهاب ارزهای دیجیتال، افراد با میزان سرمایه مختلف در جستجوی کسب سود بیشتر هستند و یکی از روش ها سرمایه گذاری در ICOها است.

اما نمی‌توان  و نباید بی گدار به آب زد. خواندن مقاله های سفید که توسط ICOها منتشر می‌شود می‌تواند موفقیت سرمایه گذاری را تثبیت کند. مقالات سفید از بخش های مختلفی تشکیل می‌شوند که قابل توجه ترین آنها برای سرمایه گذاران مکان جغرافیایی شرکت، نوع محصول، مسئله و راهکار فناورانه، جزییات توکن، مختصات بلاک چین، ویژ گی های تیم فنی و عوامل بحرانی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

معرفی زنجیره‌های جانبی و آشنایی با کارکرد آن‌ها

زنجیره‌های جانبی (SideChain) سازوکاری برای رفت‌وبرگشت توکن و دارایی‌های دیجیتال از یک بلاک…