صفحه اول اخبار کمیسیون امنیت و تبادل آمریکا مشاور ارشد پیشین تلگرام را احضار کرد

کمیسیون امنیت و تبادل آمریکا مشاور ارشد پیشین تلگرام را احضار کرد

۰
0
کمیسیون امنیت و تبادل آمریکا مشاور ارشد پیشین تلگرام را احضار کرد

کمیسیون امنیت و تبادل آمریکا (SEC) مشاور ارشد پیشین تلگرام را برای شهادت و ارائه مدارک مرتبط با فروش 1.8 میلیاردی توکن در 2018 فراخوانده است.
SEC از دادگاه عالی انگلستان و ولز درخواست کرده تا شهادت و مدارک «جان هایمن» سرمایه گذار پیشین شرکت‌های مورگان استنلی و سرمایه رنسانس را تهیه کند.
این درخواست با جمع‌آوری حجم زیادی از اطلاعات و مدارک توسط SEC در دادگاه ناحیه‌ای نیویورک در روز جمعه رخ داد. این اداره درصدد است تا از راه اندازی توکن TON مبتنی بر بلاک چین تلگرام به اسم گرام، جلوگیری کند. SEC گرام را دارای مشکلات امنیتی نامشخص دانسته، اتهامی که بارها توسط تلگرام رد شده است.
طبق صحبت‌های جمعه در طی فایل کردن مدارک، SEC شهادت هایمن را درخواست کرده چون او مستقیماً برای جذب سرمایه برای شکل‌گیری TON حضور داشته و با بیش از چند نفر از سرمایه گذارها در ارتباط بوده است. SEC می‌گوید که مدیرعامل تلگرام، «هایمن» را ژانویه 2018 مشاور ارشد سرمایه گذاری در تلگرام نامیده و او را کسی خوانده که مسئول گسترش گرام است.
هایمن ظاهراً “با خریداران گرام در تماس بوده، معاملات مالی را تأیید می‌کرده و گزارش‌های جدید را برای سرمایه گذران درباره پیشرفت گرام تهیه می‌کرده است.”

توجه به بازار خاکستری

مدارک ارائه شده که از طریق بعضی ایمیل‌های شرکت با سرمایه گذاران آمریکایی بدست آمده بودند، بعضی تاکتیک‌های جذب سرمایه به خصوص را در طی پیش خریدهای توکن تلگرام که به جذب 1.7 میلیارد سرمایه منجر شد، روشن می‌کنند.
به عنوان مثال در یکی از ایمیل‌ها، هایمن گفته تلگرام “تصمیم گرفته تا برای نظارت بیشتر، مستقیماً توکن هایش را به مردم عرضه نکند… مردم وقتی شبکه به کار افتاد خواهند توانست گرام را بخرند…ولی نه مستقیماً از تلگرام.”
هایمن که این‌ها را در می 2018 برای «بلیک بایرز» از گوگل ونچرز نوشته گفته دوره سوم خصوصی دیگری هم در راه خواهد بود، به اضافه دو دوره فوریه و مارچ، نقشه‌هایی که احتمالاً به دلایلی برچیده شدند.
این مشاور ظاهراً حواسش به بازار خاکستری دومی هم برای گرام بوده که بلافاصله بعد از پیش فروش فوریه 2018 سر و کله‌اش پیدا شده.
اگرچه سرمایه گذاران TON به شدت از فروش حقوق پیش خریدی که از گرام داشتند، با تهدید از دست دادن همه گرام‌های آینده منع شده بودند، ولی بازار دوم با پیشنهادهای کوچک متعددی از طرف بانکدارها و بخش‌های خصوصی OTC دیگر برای خرید رشد کرده بود.
بر اساس صحبت‌های هایمن و یکی از نماینده‌های سرمایه گذاران، مشاور تلگرام مرتباً میزان رشد درخواست‌های بازار دوم را دریافت می‌کرده است. در یکی از ایمیل‌های هایمن آمده است “سلام استن، حرکتی جدیدی از بازار خاکستری گرام دیدی؟ اگر بله با چه قیمتی؟”

ایمیل دوروف

مدارک ارائه شده شامل ایمیل‌های مدیرعامل تلگرام، پاول دوروف با بعضی سرمایه گذاران در اوایل 2018 هم می‌شود. به عنوان مثال دوروف در ژانویه 2018 قرار ملاقاتی میان خودش، هایمن و یکی از شرکای شرکت سرمایه گذاری کلاینر پرکینز، مأمون حمید در لندن گذاشته بود.
دوروف از تمایل حمید برای سرمایه گذاری در تکنولوژی بلاک چین پرسیده بوده و اضافه کرده بود که مجبور شده سفرش به آمریکا را لغو کند چون پیش فروش گرام زودتر از پیش بینی‌ها دو برابر شده است.
حمید در جواب گفته سرمایه گذاری در بلاک چین یکی از علاقه‌های او و شرکتش کلاین و پرکینز است. جدای از کلاینر و پرکینز، دوروف هایمن را به عنوان مشاور ارشد به خیلی از سرمایه گذاران بالقوه دیگر هم معرفی کرده بود، که این شامل جری مرداک، مؤسس شرکت اینسایت ونچر پاتنرز، و دیو مونیچلو از گوگل ونچرز، و پیت بریگر از شرکت فورترس اینوستر گروپ، و یوسوکه ساساکی و رجیو میسرا از سافت بانک می‌شود.

این مطلب را از دست ندهید:  از قطار سرمایه گذاری بیت کوین جا نمانید!

شاهد بی میل

SEC از دادگاه آمریکا خواسته تا نامه درخواستی به قاضی ارشد دادگاه عالی انگلستان و ولز ارسال و شهادت نامه هایمن که شهروند آمریکا است ولی در حال حاضر در انگلستان سکونت دارد را طلب کند. این درخواست به کمک کنوانسیون هاگ که اجازه داده تا دادگاه‌های مختلف بتوانند فراتر از مرزهای خودشان هم درخواست مدارک کنند میسر شده است.
طبق مدارک فایل شده، هایمن داوطلبانه با SEC ملاقات نمی‌کند و به همین علت است که دادگاه مجبور است از کمک دستگاه قضایی فرامرزی استفاده کند.
علاوه بر شهادت هایمن، SEC به دنبال دسترسی به ارتباطات نوشتاری دیگر هایمن با رهبران تلگرام و سرمایه گذاران، مدارکی دال بر کار کردنش در تلگرام، همچنین سرمایه گذاری شخصی‌اش در گرام است.
بر اساس اطلاعات SEC، هایمن کارش در تلگرام را ترک کرده و حالا در گرام والت کار می‌کند که حافظ گرام است و پیشتر ادعا کرده بود که با بزرگترین سرمایه گذاران TON کار می‌کند. گرام والت همچنین مذاکرات قرار گرفتن گرام به عنوان پول رمزنگاری شده پولونیکس را انجام داده بود، که ظاهراً به این دلیل بوده که خود تلگرام نمی‌توانسته این کار را انجام دهد.
بر اساس یکی از ایمیل‌های هایمن، او که حالا در گرام والت کار می‌کند همچنین کمک کرده تا ارتباط لازم با شرکت حافظ پول رمزنگاری شده انچوریج برقرار شود، شرکتی که قرار بود تا شریک آمریکای تلگرام باشد و روابط تلگرام با مشتریان آمریکا را مدیریت کند.

معافیت غیر قابل دسترس

SEC در ادامه ارائه مدارکش توضیح هم داده که چرا معتقد است گرام از لحاظ امنیتی نامشخص است، آن هم با وجود همه دلایل تلگرام برخلاف این موضوع، و بیشتر این دلایل بر این اساس است که سرمایه‌های ارائه شده توسط تلگرام برای معافیت از مالیات بر اساس تبصره D ارائه گشته‌اند.
SEC مصر است که گرام و تلگرام به سرمایه گذاران اجازه سرمایه گذاری داده ولی هدف اصلی تنها فروش آن در بازار دوم و بردن سود فراوان از آن بوده است.
SEC گفته است: “تبلیغات تلگرام برای گرام نشان می‌دهد خریداران را به به این سمت سوق می‌دهد که انگار این یک سرمایه گذاری معمولی است، بدین معنی که سرمایه گذاران قرار است از تلاش تلگرام مبنی بر گسترش یک محصول به سود برسند.” به همین علت سرمایه گذاران مقادیر بسیار زیادی از گرام را خریداری کرده‌اند، آنقدری که دیگر تلگرام نیازی به گسترش دادن گرام در هر اکوسیستمی در آینده نخواهد داشت.”
پیش‌تر دادگاه خواهان شهادت پاول دوروف، مدیر عامل تلگرام، جانشین مدیر عامل، ایلیا پرکوپسکی، و مأمور ارتباطات سرمایه، شیام پرخ در این زمینه شده بود. تلگرام مجبور شد تا راه اندازی بلاک چینش را که قرار بود این اکتبر باشد به خاطر شکایت SEC عقب بیاندازد.
این شرکت قرار است SEC را در 18 و 19 ام فوریه 2020 ملاقات کند.

CoinDesk

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

تلاش مایکروسافت برای جلب اعتماد شرکت‌ها به هوش مصنوعی

درست مثل مصرف‌کننده‌ها که کمی نسبت به هوش مصنوعی محتاط‌اند، شرکت‌ها هم به سختی می‌توانند ب…