صفحه اول آموزش استخر ماینینگ برای ماینرهایی که می‌خواهند در آن شیرجه بزنند!

استخر ماینینگ برای ماینرهایی که می‌خواهند در آن شیرجه بزنند!

۰
0
استخر ماینینگ برای ماینرهایی که می‌خواهند در آن شیرجه بزنند!

استخر ماینینگ محلی است که در آن تعداد زیادی از ماینرها جمع شده و با همدیگر برای ماین (استخراج) یک کوین خاص شریک می‌شوند.

ماینینگ فرایندی است که در آن افراد با استفاده از دستگاه‌های ماینر (ایسیک یا کارت گرافیک) صحت تراکنش‌ها را تأیید می‌کنند و آنها را درون شبکه‌های بلاک چین ثبت می‌کنند و در ازای این عمل مقداری از توکن یا کوین همان شبکه بلاک چین را به عنوان پاداش دریافت می‌کنند.

اما برای اینکه مقدار این پاداش افزایش پیدا کند و از آنجایی که همه توان خرید دستگاه‌های ماینر قدرتمند را ندارند سایت‌هایی شکل گرفته که ماینرها توان پردازشی دستگاه‌های خود را کنار همدیگر قرار می‌دهند. به این سایت‌ها استخر ماینینگ می‌گویند.

به نظر می‌رسد شانس کسب پاداش برای ماینرها در یک استخر بیشتر است با این حال چون همه در فعالیت‌های استخر سهیم هستند‍، این پاداش بر اساس مجموعه‌ای از معیارهای از پیش مورد توافق قرار گرفته میان همه تقسیم می‌شود.

آی آر بلاک چین در این راهنما معیارهای انتخاب یک استخر ماینینگ را بررسی می‌کند.

پیش نیازهای آب تنی در استخر!

هر کدام از استخرهای ماینینگ بسته به زیرساختی که دارند پیش نیازهای خاصی را برای ورود و استفاده از استخر در نظر می‌گیرند.

مثلاً استخر اسلاش پول (Slushpool) از ماینرهای مبتنی بر کارت گرافیک، پردازشگر (CPU) یا ماینینگ بر پایه تلفن همراه پشتیبانی نمی‌کند.

همچنین بعضی از استخرها نرم افزارهای خاص خودشان را دارند و نمی‌توان از سایر نرم افزارها در آنها استفاده کرد.

برخی دیگر از استخرها حتی سرعت اینترنت متقاضی ورود به استخر را بررسی می‌کنند و در صورت کمتر بودن از حد نصاب تعیین شده درخواست پیوستن به استخر را رد می‌کنند.

مکانیسم تقسیم کار

استخرهای مختلف از روش‌های متفاوتی برای تقسیم کار بین ماینرهای حاضر در یک استخر استفاده می‌کنند. معمولاً مشکل این است که ماینرهای استخر الف توان پردازشی کمتری دارند درحالی که ماینرهای استخر ب از توان پردازشی بیشتری برخوردار هستند.

به همین دلیل یک الگوریتم درون استخر وجود دارد که بر روی سرور آن اجرا می‌شود و الگوریتم باید به حدی کارآمد و منصف باشد که از هر ماینر به اندازه توان پردازشی‌اش کار ماینینگ خواسته شود.

مکانیسم تقسیم کار

با اینکه روش معمول همین است و ماینرها به اندازه توان پردازشی ماین می‌کنند اما بعضی از استخرها از جمله اسلاش پول از یک الگوریتم متفاوت استفاده می‌کنند.

به هر صورت بررسی روند تقسیم کار بین ماینرها قبل از انتخاب استخر ماینینگ ضروری است. این اصلاً خوب نیست که به استخری محلق شوید که مثلاً فقط از ایسیک های جدید و پرسرعت پشتیبانی می‌کند. چون تنها ظرف چند ماه دستگاه شما هم قدیمی و کم توان می‌شود و آن وقت دستگاه‌های شما که باعث عدم تعادل در استخر هستند از جریان ماینینگ حذف خواهند شد.

مدیریت استخر چگونه است؟

مدیریت شفاف یکی از معیارهای اساسی برای انتخاب استخر است. اینکه واقعاً مجموع توان پردازشی استخر چقدر است یا مثلاً میزان پرداختی استخر کمتر از توان پردازشی دریافتی از ماینرها است از جمله مسائلی هستند که می‌توانند در انتخاب استخر تأثیر بگذارند.

مدیران استخرها با به توجه به همین نکته داشبوردهای نظارتی را برای ماینرها طراحی کرده‌اند که به آنها اجازه می‌دهد تا در هر لحظه میزان توان پردازشی واقعی و سایر داده‌های مهم را چک کنند.

این مطلب را از دست ندهید:  گزارش همایش بلاک چین ایران (روز اول)

میزان و دوره پرداخت استخر

این یعنی اگر دستگاه ایسیک شما قدیمی شده یا توان پردازشی آن کم است یا سختی شبکه به حدی بالا رفته که دستگاه شما توان رقابت در عرصه ماینینگ را از دست داده است، پس میزان پرداختی شما از طرف استخر متفاوت خواهد بود.

هر استخر مقداری از بیت کوین و یا آلت کوین تحت ماینینگ را به عنوان آستانه شروع پرداخت به ماینرها تعیین کرده است. والت شما خالی خواهد ماند تا زمانی که بالاخره دستگاه شما بتواند به آن میزان تعیین شده ماین کند.

سیستم کارمزد در استخر ماینینگ

 بعضی از استخرهای ماینینگ کارمزدی در ازای ارائه خدمات دریافت نمی‌کنند. برخی هم به شکل‌های دیگری مثلاً در قالب کمک مالی وجوه ثابت یا متغیری را طلب می‌کنند.

گاهی اوقات هم اجبار بر نصب و راه اندازی نرم افزار استخر ماینینگ بر روی سیستم‌های افراد خودش نوعی دریافت کارمزد است.

قبل از انتخاب استخر ماینینگ مناسب باید به این نکته توجه کرد و صحت ادعاهای استخرها مبنی بر دریافت یا عدم دریافت کارمزد را بررسی نمود.

سیستم کارمزد در استخر ماینینگ

استخر کوچک یا استخر بزرگ

بعضی از استخرهای ماینینگ تعداد زیادی از ماینرها را درون خود دارند که می‌تواند به معنی اعتماد افراد بیشتر به این استخر و پرداخت‌های منظم‌تر باشد.

اما استخر کوچک‌تر ممکن است به مرور زمان محبوبیت خودش را از دست دهد یا حتی کاملاً منحل شود. ضمن اینکه استخرهای کوچک‌تر دوره‌های پرداختی منظمی ندارند و ممکن است یکبار مقدار زیادی را پرداخت کنند و بار دیگر پاداش بسیاری کمی به ماینرها بدهند.

با این حال همیشه یک تئوری توطئه هم وجود دارد که می‌گوید استخرهای خیلی بزرگ مثل استخر BTC.com که متعلق به شرکت بیت مین است می‌توانند حمله‌های 51 درصدی انجام دهند.

حمله 51 درصدی یعنی نهاد یا فردی که توانسته 51 درصد از توان پردازشی یک شبکه بلاک چین را در اختیار خودش بگیرد و به واسطه آن تراکنش‌های قبلی در بلاک چین را دستکاری کند.

به همین دلیل استفاده از استخرهای کوچک‌تر می‌تواند عدم تمرکز در ماینینگ و در نهایت امنیت شبکه‌های بلاک چین را افزایش دهد.

جمع بندی

کاری که ماینرها انجام می‌دهند باعث بقای اکثر شبکه‌های بلاک چین در طول یک دهه گذشته بوده است. اما آنها توقع دارند پاداش خوبی دریافت کنند و عضویت در استخرهای ماینینگ می‌تواند میزان این پاداش را افزایش دهد.

با این حال پریدن داخل استخر! بدون بررسی، کار درستی نیست برای همین می‌توان به معیارهایی مثل پیش نیازهای ورود به استخر، مکانیسم تقسیم کار، میزان و دوره پرداخت استخر، نحوه مدیریت، سیستم کارمزد و اندازه استخر توجه کرد.

با تمام این تفاسیر همه ماینرها می‌دانند سود نهایی در ماینینگ آمیزه‌ای از صبر، شانس و توان پردازشی بالا است. اگر حضور در استخر ماینینگ بخشی از دشواری‌ها را کاهش می‌دهد ولی مسائل جدیدی هم مطرح می‌شوند که انتظار می‌رود ماینرها نسبت به آن بی تفاوت نباشند.

Investopedia

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

تمرکزگرایی و امنیت؛ تهدیدات استخر های استخراج

هرچقدر درصد بیشتری از علاقه‌مندان رمز ارزها به استخر های استخراج روی می‌آورند، احتمالاً ای…