صفحه اول آموزش نگاهی به سختی شبکه و توان پردازشی در ماینینگ

نگاهی به سختی شبکه و توان پردازشی در ماینینگ

۰
0
نگاهی به سختی شبکه و توان پردازشی در ماینینگ

سختی شبکه‌های بلاک‌چین در هنگام ماینینگ متغیر است و توان پردازشی یکی از عوامل مهم در میزان این سختی است.
وظیفه اصلی ماینرها در شبکه‌های بلاک‌چین تأیید تراکنش‌ها و ایجاد بلوک‌های جدید است و برای همین به‌عنوان پاداش مقداری از رمز ارز در همان بلاک‌چین را دریافت می‌کنند.

اما برای ایجاد یک بلوک جدید ماینرها باید یک رشته درهم متشکل از حروف و اعداد (هش) را پیدا کنند. برای اینکه نیاز به دستگاه‌های مخصوص ماینینگ است که به آنها ایسیک (ASIC) هم می‌گویند.

تعداد تلاش‌های یک دستگاه برای پیدا کردن این رشته درهم معمولاً برحسب ثانیه شمرده می‌شود و به آن توان پردازشی می‌گویند.

برخی از ماینرها معتقدند فرایند ماینینگ بیشتر شبیه به لاتاری است تا یک مسابقه، بنابراین داشتن توان پردازشی بیشتر نسبت به سایر ماینرها لزوم به این معنی نیست که یک ماینر معین تمام بلوک‌ها را ایجاد کند و جایزه را دریافت کند.

با این‌حال توان پردازشی بالاتر شانس پیدا کردن سریع‌تر یک رشته درهم را افزایش می‌دهد.

در حال حاضر مگاهش، گیگاهش و تراهش واحد شمارش توان پردازشی دستگاه‌های ماینر هستند. امروزه شرکت‌های بزرگ که می‌توانند هزینه دستگاه‌های ایسیک با توان پردازشی چندین تراهش در ثانیه را بدهند، بیشترین سود را از ماینینگ رمز ارز ها به دست می‌آورند.

این مطلب را از دست ندهید:  ماین شدن 85 درصد از ذخایر بیت‌کوین تا امروز

اما در آغاز ماجرای بیت‌کوین خیلی از افراد مخصوصاً گیک‌های بلاک‌چین با استفاده از یک لپ‌تاپ معمولی این رمز ارز را ماین (استخراج) می‌کردند.

پاسخ در اینجاست که بلاک‌چین بیت‌کوین از پروتکلی با عنوان تنظیم مجدد سختی (Difficulty Retargeting) استفاده می‌کند.

در سال 2009 درجه این سختی بسیار پایین بوده و افراد می‌توانستند با یک پردازنده ساده لپ‌تاپ بلاک‌چین بیت‌کوین را ماین کنند اما در سال‌های اخیر این درجه افزایش پیدا کرده است.

پروتکل مذکور بعد از هر 2016 بلوک زمان ماین شدن هر بلوک را بررسی می‌کند و چنانچه این طور استنباط کند که بلوک‌ها خیلی سریع یا خیلی کند ماین شده‌اند درجه سختی را تغییر می‌دهد.

به‌هرحال ماینینگ برای اطمینان از صحت عملکرد شبکه‌های بلاک‌چین لازم است. درجه سختی در زمان‌های متفاوت متغیر است و دستگاه‌هایی که توان پردازشی بیشتری داشته باشند، شانس بیشتری برای پیدا کردن رشته درهم دارند.

U.today

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

تمرکزگرایی و امنیت؛ تهدیدات استخر های استخراج

هرچقدر درصد بیشتری از علاقه‌مندان رمز ارزها به استخر های استخراج روی می‌آورند، احتمالاً ای…