صفحه اول ماینینگ ماینر های ایرانی وطن را ترک می‌کنند

ماینر های ایرانی وطن را ترک می‌کنند

۰
1
ماینر های ایرانی وطن را ترک می‌کنند

دولت ایران به تازگی قوانین سختگیرانه‌ای در ارتباط با ماینینگ رمز ارزها را به تصویب رسانده است، به طوری که با این شرایط بسیاری از ماینر ها مجبور شده‌اند تجهیزات خود را به خارج از کشور منتقل کنند.

مدتی پس از اینکه کابینه حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران قوانین ماینینگ رمز ارزها را در تاریخ 4 آگوست 2019، اجرایی کرد، گزارش‌ها نشان می‌دهد که ماینرها تجهیزات خود را جمع‌آوری کرده و از مکانی جدید کارشان را آغاز کرده‌اند.

روسیه، گرجستان، قزاقستان، ارمنستان و حتی عراق در میان مقاصد اصلی هستند که از نظر ماینر های حرفه‌ای ایران، نسبت به رمز ارزها مهمان‌نوازتر به نظر می‌رسند.

یک ماینر ناشناس که به ایرکوتسک روسیه رفته است، در یک ویدئویی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، گفت: «من سال‌ها ماین می‌کردم و همیشه می‌گفتم «ایران» بهتر از روسیه است، اما اکنون در جایی هستم که اگر تغییراتی رخ ندهد به ایران نه می‌گویم.»

در این مصوبه، دولت ایران پس از گذشت بیش از یک سال کشمکش، ماینینگ رمز ارزها را به عنوان یک صنعت پذیرفت. همچنین براساس این قانون، ماینینگ در داخل و خارج از شهرها، همچنین مناطق آزاد تجاری و ویژه قانونی است و اجازه آن از وزیر صنعت، معدن و تجارت صادر می‌شود.

با این وجود، قانونگذاران تصریح کردند که قیمت برق پیشنهادی به ماینر ها با متوسط نرخ ریالی برق صادراتی ایران به دیگر کشورها برابر است، یا 70 درصد متوسط نرخ ریالی گاز صادراتی در نظر گرفته می‌شود.

بزرگترین مشکل این مصوبه همین بخش است، که به طور گسترده این صنعت را که با سرعت رو به گسترش است، متوقف می‌کند.

سپهر محمدی، رییس انجمن بلاک چین ایران (IBC) به مجله بیت کوین گفت: «از این حقیقت که دولت برای قانونگذاری قدم برداشته و ماینینگ رمز ارزها را به عنوان یک صنعت به رسمیت شناخته است، استقبال می‌کنیم، اما قیمت‌های انرژی به هیچ وجه اقتصادی و رقابتی نیستند و تنها منجر به از دست رفتن سرمایه‌ها می‌شوند.»

او پرسید: «چرا باید این صنعت با دیگر صنایع متفاوت باشد و از فعالان آن قیمت برق صادراتی مانند خارجی‌‌ها دریافت شود؟»

ماینر ها در ایران و صنعتی که دچار سوءتفاهم شده است

فاکتورهای بسیار دیگری نسبت به قیمت‌های انرژی وجود دارد. به عنوان فعالان صنعت، ماینرهای رمز ارزها باید مالیات بپردازند، با وجود اینکه آنها درآمد حاصل از ارز خارجی خود را بازمی‌گردانند و در بازار نیمایی می‌فروشند.

افزون بر این، دولت در پروسه قانونی کردن واردات تجهیزات ماینینگ رمز ارزها تلاش می‌کند که تا به امروز بیشتر از راه دریا از دوبی به صورت قاچاق وارد کشور می‌شد، بنابراین ماینرها باید یک تعرفه اضافه واردات نیز بپردازند.

قیمت نهایی تجهیزات ماینینگ که به مشتریان ایرانی می‌رسد، در حال حاضر بسیار بیشتر از بازارهای جهانی است. دو دلیل آن قاچاق کالا و ضعیف شدن پول رایج ایران است.

ایران با یک بحران در زمینه پول رایج مواجه شده که در پی خروج یک‌جانبه دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری امریکا از توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهان در ماه می 2018 و استفاده از کمپین فشار حداکثری تحریم‌های اقتصادی، ارزش ریال در مقابل دلار بیش از 60 درصد کاهش یافت. در حالی که قیمت ریال نسبتا به ثبات رسیده و در ماه‌های اخیر بخشی از ارزش خود را بازیافته است، واردات کالاها بسیار گران‌تر از سال گذشته است.

حجت عباسی، محقق بلاک چین و رمز ارز به مجله بیت کوین گفت: «مدام می‌شنوم که مقامات می‌گویند ماینینگ رمز ارزها یک صنعت به شدت اغواگر است، اما آنها جنبه تاریک آن را در نظر نمی‌گیرند و اینکه چقدر می‌تواند ریسک‌های مرتبط با آن بالا باشد.»

او افزود، هزینه‌هایی که اغلب توسط قانونگذاران نادیده گرفته می‌شوند عبارتند از طول عمر موثر کوتاه دستگاه‌ها، تغییر ارزش‌های رمز ارزها و دلار، سختی شبکه و هزینه بالای استخدام نیروی کار که به طور موثر باید در تمام طول روز بر فارم‌ های ماینینگ اغلب از راه دور نظارت کند.

این مطلب را از دست ندهید:  بختک جنگ تعرفه‌ها بر بالین بیت مین : آیا امپراطوری چینی به پایان نزدیک شده؟

عباسی اظهار کرد: «به سادگی نمی‌توان یک پیش‌بینی دقیق و کامل از آینده این صنعت داشت.»

فقدان قانونگذاری و شفافیت برای ماینر ها در ایران

جامعه ارزهای دیجیتالی در ایران ناامید شده است و رویکرد دولت در قانونگذاری ماینینگ رمز ارزها در این موضوع تاثیرگذار است.

پیش از بخشنامه 4 آگوست، فقدان قانونگذاری به این معنا بود که ماینرها می‌توانند از انرژی صنعتی ارزان و یارانه‌ای در بیشتر ماه‌های سال با قیمتی بسیار نازل در هر کیلووات که حتی بعضی وقت‌ها می‌توانست بسیار کم باشد، استفاده کنند.

فقدان قانونگذاری و شفافیت برای ماینر ها در ایران

اما جناح‌های مختلف دولت ایران، به ویژه وزیر انرژی، از ابتدای تابستان سختگیری نسبت به ماینر ها را آغاز و آنها را به وارد آوردن فشار بیش از اندازه به شبکه برق متهم کرد که سال گذشته قطعی برق منظم را تجربه کرده بود.

هزاران دستگاه ماینر در ماه‌های اخیر به اتهام ورود قاچاقی به کشور و سواستفاده از انرژی ارزان یارانه‌ای مصادره شده‌اند. بسیاری از آنها هنوز به صاحبان شخصی خود بازگردانده نشده‌اند و معلوم نیست که آیا آنها بالاخره بازگردانده خواهند شد.

«موقعیت باخت- باخت» برای رمز ارزها

حتی پس از اینکه ماینینگ رمز ارزها به عنوان یک صنعت توسط دولت به رسمیت شناخته شد، مقامات واکنش‌های مختلفی نسبت به طرفداران ارزهای دیجیتال نشان دادند.

هفته گذشته خبرگزاری ایرنا اعلام کرد که شخصی که نامی از او برده نشده با یک دستگاه ماینر در مهاباد در استان آذربایجان غربی دستگیر شد. براساس اعلام این خبرگزاری، متهم که در بازجویی‌های اولیه اعتراف کرد در شبکه بیت کوین فعالیت داشته است، به مراجع قضایی استانی تحویل داده شد.

رییس انجمن بلاک چین ایران معتقد است اگر شرایط کنونی ادامه پیدا کند، قوانین تصویب شده موقعیت باخت- باخت هم برای دولت و هم بخش خصوصی خواهد بود.

او گفت: «ما منابع ارزان انرژی داریم- که برخی از این منابع در حمل و نقل از بین می‌روند- که به دلیل تحریم‌های امریکا نمی‌توانیم به دیگر کشورها بفروشیم. حتی اگر می‌توانستیم بفروشیم، دو سال زمان می‌برد تا پول آن بازگردد.»

از این رو، به اعتقاد وی، سختگیری‌ها کاملا اشتباه است و ماینرهایی را که نیاز به زیرساخت‌های واگذاری ندارند و می‌توانند به طور موثر انرژی برق و گاز را به پولی تبدیل کنند که خیلی سریع نقد می‌شود، به بیرون می‌رانند.

پیامدهای ملی برای ماینرها در ایران

محمدی گفت، انجمن بلاک چین ایران در حال رایزنی با مجلس و دیگر نهادها برای اصلاح این قوانین است. اگر این رایزنی‌ها با شکست مواجه شود، به نظر می‌رسد یک شکایت رسمی به دیوان عدالت اداری ارسال شود.

در عین حال، عباسی اشاره کرد که نیروگاه‌های برق و ماینرهای رمز ارزها می‌توانند مکمل خوبی برای یکدیگر باشند. نیروگاه‌های برق به دنبال مشتریانی هستند که پول آنها آماده باشد، مشترکانی که مصرف برق آنها نوسانات بیش از اندازه نداشته باشد و صنعتی که زمان زیادی را برای خاموشی در زمان اوج مصرف برق صرف نمی‌کند.

«من فکر می‌کنم ماینر های رمز ارزها باید اجازه داشته باشند از بورس انرژی ایران استفاده کنند تا به طور مستقیم به تولیدکنندگان برق متصل شوند و قیمت‌های منطقی برای آنها در این زمان خاص تعیین شود.»

علاوه بر این، مجبور کردن ماینر ها به اینکه گزینه‌های خارج از کشور را در نظر بگیرند و قانون جدید دولت ایران می‌تواند بسیاری را وادار کند که مخفیانه کار کنند یا ماینرها به طور مخفیانه با تولیدکنندگان انرژی قرارداد ببندند یا مردم را تشویق به ماین کردن در خانه‌های‌شان می‌کند، این قوانین نشان دهنده یک قدم به عقب در مسیر شفافیت برای این صنعت در حال رشد است.

به تازگی، این قوانین سخت سرمایه‌گذاران خارجی بالقوه را نیز عقب رانده است؛ کسانی که سال گذشته به دلیل قیمت‌های ارزان انرژی برای سرمایه‌گذاری در ایران وسوسه شده بودند.

Bitcoin Magazine

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

تمرکزگرایی و امنیت؛ تهدیدات استخر های استخراج

هرچقدر درصد بیشتری از علاقه‌مندان رمز ارزها به استخر های استخراج روی می‌آورند، احتمالاً ای…