صفحه اول بررسی شتاب زنجیره بلوک هیبریدی در جاده تحول‌آفرینی سازمان‌ها

شتاب زنجیره بلوک هیبریدی در جاده تحول‌آفرینی سازمان‌ها

۰
0
شتاب زنجیره بلوک هیبریدی در جاده تحول‌آفرینی سازمان‌ها

آیا می توان هش (رشته درهم) تولیدشده در یک شبکه بلاک چین خصوصی را با استفاده از اعضای حاضر در شبکه زنجیره بلوک عمومی تأیید کرد؟

برچسب گذاری زمانی به شکل دیجیتال (digital time stamping) مفهومی است که اولین بار توسط استوارت هابر و دبلیو اسکات استورنتا در سال 1991 معرفی شد. ساتوشی ناکاموتو چندین بار به اثر علمی آن ها در مقاله سفید بیت کوین اشاره کرده است.

در نوشته های اسکات در کنار مفهوم برچسب گذاری زمانی از بحث اجماع به عنوان مفهومی یادشده که در طی آن ما به تمام ساکنین جهان اجازه می دهیم تا برای تأیید یک ادعا شهادت دهند. درواقع عدم اطمینان به ساختارهای مرکزی منجر به اعتماد به اعضای بیرون از ساختار می شود.

بر همین اساس یکی دیگر از مشاهدات کلیدی دکتر اسکات امکان استفاده از همین ظرفیت فضای بیرونی برای اخذ تأیید نسبت به هش های تولیدشده در یک شبکه خصوصی است.

اگرچه ساتوشی ناکاموتو با ابداع بیت کوین به بخشی از توصیه های هابر و اسکات عمل کرد اما درواقع منظور این دو دانشمند یک راهکار هیبریدی بود که حالا بعد از گذشت سال ها موردتوجه متخصصان فناوری زنجیره بلوک قرارگرفته است.

قبلاً در آی آر بلاک چین از شبکه های خصوصی و عمومی بلاک چینی گفتیم و امروز با این مقدمه که تاکنون گفتیم از ترکیب این دو به عنوان زنجیره بلوک هیبریدی صحبت می کنیم.

پاسخ به پرسشی که در ابتدای این پست مطرح شد زنجیره بلوک هیبریدی است. چنین راهکاری مزایای هر دو شبکه های خصوصی و عمومی زنجیره بلوکی را ارائه می دهد. عملکرد این راهکار را می توان در دو مرحله به تصویر کشید.

در وهله اول باید اشاره کرد که این هیبریدی بودن به معنی ترکیبی از ویژگی شبکه های خصوصی و عمومی زنجیره بلوکی را داشتن است. یک شبکه عمومی از اعضای خود برای رسیدن به اجماع استفاده می کند و یک شبکه خصوصی فقط به گروه خاصی از افراد اجازه می دهد در فرایند اجماع شرکت کنند. درحالی که زنجیره بلوک هیبریدی سعی می کند بین این دو توازن ایجاد کند.

به عنوان ویژگی دوم، شبکه زنجیره بلوک خصوصی سرعت تراکنش بیشتری دارد و حریم خصوصی در آن از جایگاه بالاتری برخوردار است و حساسیت بیشتری نسبت به نحوه دسترسی به شبکه در آن اعمال می شود. بنابراین هش تراکنش ها در این شبکه تولید می شود اما در زنجیره بلوک عمومی مورد اجماع و تأیید قرار می گیرد.

راهکار بلاک چین هیبریدی آمادگی استفاده شدن در محیط های سازمانی را دارد و حتی به دولت ها اختیاری بیشتری برای کنترل داده ها و همزمان بهره برداری از توان جمع برای اجماع می دهد.

این مطلب را از دست ندهید:  نیاز به پرداخت‌های آسان‌تر و سریع‌تر با بلاک چین

به عبارت دیگر سازمان ها تمایل دارند ضمن استفاده از مزایای بلاک چین از ریسک های یک بلاک چین عمومی دور باشند. این خواسته مخصوصاً در حال حاضر که این فناوری هنوز به بلوغ نرسیده به شدت به یک تقاضا تبدیل شده است.

درنتیجه ائتلاف هایی مثل آر 3، هایپرلجر آی بی ام و مجمع سازمانی اتریوم به روی ارائه محصولات زنجیره بلوکی با رویکرد هیبریدی تمرکز کرده اند.

زین فین اولین زنجیره بلوک با رویکرد هیبریدی است

زین فین در واقعی گروهی متشکل از کارآفرینان، کارمندان سابق دولت ها، بانکداران بازنشسته، مهندسان و … است که باهدف به کارگیری فناوری زنجیره بلوک در توسعه زیرساخت های مالی به کشورهای جهان خدمات مختلفی ارائه می دهد. این شرکت ائتلافی، اولین زنجیره بلوک هیبریدی را ارائه داده است.

زین فین در حال حاضر تنها شبکه زنجیره بلوکی هیبریدی را ارائه می دهد که بر پایه اتریوم (زنجیره بلوک عمومی) و کارم (Quorum) (زنجیره بلوک خصوصی) طراحی شده است. کارم درواقع نسخه سازمانی شده و خصوصی اتریوم است که توسط جی پی مورگان توسعه داده شده است.

 

این محصول زین فین از یک الگوریتم اثبات سهام نیابتی برای اجماع استفاده می کند و برای ارتباط بین گره های اصلی از قراردادهای هوشمند و اینترنت اشیا بهره گرفته شده است.

این محصول زین فین اگرچه در فضای آزمایشی قرار دارد اما تاکنون در صنایع مختلفی از قبیل هوانوردی، زنجیره تأمین، نیروی انسانی، تجارت بین المللی و … به کار گرفته شده است.

برنامه ریپل برای ارائه زنجیره بلوک هیبریدی

استفان توماس به عنوان هم بنیانگذار و مدیر ارشد فناوری ریپل در سال 2017 مقاله ای با عنوان مرگ ICO نوشت و در آن ظهور شبکه های بلاک چینی هیبریدی را پیش بینی کرد.

همچنین در تابستان همان سال یکی از دیگر مقامات بلندپایه ریپل اعلام کرد بانک ها باید برای استفاده از فناوری زنجیره بلوک رویکردی هیبریدی نسبت به آن داشته باشند.

اکنون برخی از تحلیل گران بر این باورند که این تمایل مدیران ریپل می تواند نشان دهنده عرضه محصولات مبتنی بر زنجیره بلوک هیبریدی در آینده نزدیک توسط این شرکت باشد.

نکته ای که در پایان می توان به آن اشاره کرد مزیتی است که بلاک چین هیبریدی در اختیار سازمان ها و دولت ها قرار می دهد. آن ها از یک سو علاقه مند به قابلیت های بلاک چین عمومی هستند و از سوی دیگر درصد محرمانگی و سرعت بالاتر امور در بلاک چین های خصوصی را می پسندند. از همین رو چندان دور از انتظار نیست که خیلی از استارتآپ های زنجیره بلوکی تا چند سال آینده محصولات این چنینی را ارائه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

ردیابی واردات نفت با استفاده از فناوری بلاک چین در آمریکا

سازمان گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده آمریکا، در نظر دارد تا با استفاده از فناوری بلاک چین…