صفحه اول اخبار جفری ورنیک از ماهیت مردم نهاد رمز ارز ها و توانایی مقابله با سیستم پولی سنتی می‌گوید

جفری ورنیک از ماهیت مردم نهاد رمز ارز ها و توانایی مقابله با سیستم پولی سنتی می‌گوید

۰
0
جفری ورنیک از ماهیت مردم نهاد رمز ارز ها و توانایی مقابله با سیستم پولی سنتی می‌گوید

بانک ها و سایر مؤسسات مالی سنتی دائماً از عدم توانایی بیت کوین در برابر ارزهای رایج می‌گویند اما جفری ورنیک مخالف است و به توانایی بیت کوین ایمان دارد.

جفری ورنیک از اولین افرادی بود که در همان سال های اولیه ظهور بیت کوین بر روی آن سرمایه گذاری کرد. وی که تجربه بنیان گذاری و مدیریت یک کارگزاری بورس را نیز در کارنامه اش دارد در مصاحبه ای با نشریه Business Insider از تقابل بیت کوین با سیستم پولی سنتی می‌گوید.

بانک های مرکزی مسئولیت پذیر نیستند

ورنیک معتقد است ساختار مردم نهاد رمز ارز ها همان ویژگی برتری آن نسبت به بازارهای سنتی پولی است.

وی مخصوصاً به سیستم غیرمتمرکزی اشاره کرده که رمز ارز ها بر پایه آن اداره می‌شوند. در این سیستم ها مردم با دسترسی عادلانه و شفاف به رمز ارز ها تحت قوانین یکپارچه که از قبل بر روی آن اجماع انجام گرفته خیلی راحت تر از سیستم پولی سنتی به ارسال و دریافت پول می‌پردازند.

آقای ورنیک که علاوه بر بیت کوین مالک بخشی از سهام ایربی ان بی و اوبر هم هست در بخش دیگری از صحبت هایش درباره مشوق های خلق کوین های جدید در یک شبکه بلاک چینی صحبت کرده و از عدم آسیب پذیری این شبکه ها در برابر چالش پرداخت مضاعف دفاع می‌کند.

خب این یک رمز ارز  با پایه مردمی‌هست. توسط مردم ایجادشده و با پروتکلی اداره می‌شود که مردم به آن اعتماد دارند. بنابراین این طوری نیست که یک نفر بیاید و بگوید که من الان دنبال رشد اقتصادی هستم و مثلاً می‌خواهم فلان پول را بین مردم تقسیم کنم و آن ها هم باید آن را بین گروه خاصی تقسیم کنند.

این مطلب را از دست ندهید:  مجلس آمریکا به بررسی لیبرا فیس‌بوک ادامه می‌دهد

در دنیای سنتی مالی و بانکداری مخصوصاً در کشورهای درحال توسعه، سیاستمداران بانک های مرکزی را کنترل می‌کنند.

آن ها به راحتی مبالغ گسترده ای را از خزانه بانک برداشت می‌کنند و کسی هم اجازه و جرئت ندارد که به آن ها اعتراض کند. همین تهدید باعث شده تا شهروندان این کشورها غالباً روی خط فقر زندگی کنند با اینکه منابع طبیعی بسیاری را در اختیاردارند.

در دنیای رمز ارز ها اما هیچ کسی چه سیاستمدار چه غیر سیاستمدار نمی‌تواند به آسانی بیشتر از 50 درصد خزانه های مالی را کنترل کند. حتی مثلاً استخرهای استخراج Bitmain که ممکن است به این آستانه نزدیک شوند شدیداً موردانتقاد قرارگرفته اند و برخی از توسعه دهندگان از تدوین یک پروتکل جدید برای استخراج خبر داده اند.

همه این ها به این معنی است که یک نفر، یک سازمان حتی یک کشور نمی‌تواند کنترل دارایی های رمز ارز ی مردم را در اختیار بگیرد یا جریان آن ها را به سمت خودش متمایل کند.

جفری ورنیک نه فقط در این مصاحبه بلکه بارها تأکید کرده سیستم های بانکداری مرکزی باید در قبال مردم پاسخگو باشند و این کافی نیست که صرفاً تکنوکرات های دولتی با جواب های مبهم و دوپهلو مردم را از سر خود باز کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

تلاش مایکروسافت برای جلب اعتماد شرکت‌ها به هوش مصنوعی

درست مثل مصرف‌کننده‌ها که کمی نسبت به هوش مصنوعی محتاط‌اند، شرکت‌ها هم به سختی می‌توانند ب…