صفحه اول اخبار ماینرها باید در فضایی امن و در چارچوب قانون فعالیت کنند

ماینرها باید در فضایی امن و در چارچوب قانون فعالیت کنند

۰
0
ماینرها باید در فضایی امن و در چارچوب قانون فعالیت کنند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس درباره سختگیری‌هایی اخیر که منجر به مهاجرت برخی ماینرها شده است، گفت: «سخت‌گیری‌ها و اعمال فشارها نباید به‌گونه‌ای باشد که افراد کشور خود را به امید آینده بهتر ترک کنند. اگر موضوعی قانون شد باید فضا را طوری مهیا کرد که آنها بتوانند در یک محیط امن و آرام و البته در چارچوب قانون، کار خود را دنبال کنند.»

به گزارش آی‌آر بلاک‌ چین به نقل از اقتصاد 24، «زهرا سعیدی‌مبارکه»، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر اهمیت نظارت در جهت پیشگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی در این حوزه گفت: «عامل اساسی در موفقیت و رشد این صنعت، نظارت نهادهای مربوطه است. چنانچه فرآیند نظارت به‌درستی تدوین شود، ابزار و شرایط سوءاستفاده متخلفان فراهم نخواهد شد و تنها در این صورت می‎توان دید مثبت نسبت به این فناوری داشت.»

وی در ادامه با بیان اینکه تدوین قوانین و نظارت بر عملکرد ماینرها نیاز به بحث و بررسی بیشتری دارد، افزود: «باید اقتصاددانان پیشنهادات و راه‎حل‎های علمی خود را در این راستا به دولت ارائه کنند، چراکه در این زمینه دیگر فرصتی برای آزمون و خطا وجود ندارد.»

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: «تصمیمات اشتباه در مورد فناوری‎های نوین می‎تواند به قیمت متضرر شدن یک ملت تمام شود. باید توجه داشته باشیم که بسترسازی و داشتن زیرساخت‎های لازم اهمیت ویژه‎ای در استفاده از صنایع جدید دارد. از این‌رو تا زمانی که این آماده‎سازی‎ها تکمیل نشود باید نگران بود.»

این مطلب را از دست ندهید:  دغدغه توریست‌های دنیا: اجاره آپارتمان‌‌های اقامتی با بیت کوین

به گفته وی، اشتغال‎زایی و ارز آوری در این صنعت تنها زمانی سودمند است که در چارچوب قانون و با نظارت صحیح عوامل مربوطه انجام گیرد.

گفتنی است؛ چندی پیش آیین‌نامه استخراج رمز ارز توسط دولت و هیات وزیران ابلاغ و در نهایت با دریافت مجوز این صنعت مجاز اعلام شد.

در این بخشنامه اعلام شد که ماینرها باید برق را با تعرفه صادراتی خرید کنند، اما در عین حال باید مالیات پرداخت کنند.

رییس انجمن بلاک چین ایران مجاز شدن این صنعت را حرکتی مثبت ارزیابی کرده اما با انتقاد از قوانین بیت کوین در کشور، گفت: «بخش خصوصی و فعالان این صنعت تاکید دارند که این ابلاغیه دارای مشکلاتی است، زیرا باید منافع این بخش بیشتر مدنظر قرار گیرد.»

او تصریح کرد که اگر مصوبه هیات دولت بدون اصلاحات اجرایی شود، استخراج رمز ارزها در ایران دیگر زیاد مقرون به صرفه نیست.

برخی معتقدند در صورتی که شرایط برای فعالان صنعت ماینینگ در یک فضای رقابتی در کشور مهیا شود آن‌ها این توانایی را دارند که بخشی از ارز حاصل از استخراج را به کشور برگردانند و در اختیار بانک مرکزی قرار دهند.

اقتصاد24

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

تلاش مایکروسافت برای جلب اعتماد شرکت‌ها به هوش مصنوعی

درست مثل مصرف‌کننده‌ها که کمی نسبت به هوش مصنوعی محتاط‌اند، شرکت‌ها هم به سختی می‌توانند ب…