صفحه اول بیت‌کوین ایران: رانده از سوییفت و پناه آورده به بیت کوین

ایران: رانده از سوییفت و پناه آورده به بیت کوین

۰
1
ایران: رانده از سوییفت و پناه آورده به بیت کوین

در حالی که جامعه روابط مالی بین بانکی (سوییفت) دسترسی بانک های ایرانی را قطع کرده است، ایران توانسته به یکی از سه کشور ارزان برای ماینینگ تبدیل شود.

با شروع دور دوم تحریم های آمریکا علیه ایران از تاریخ 13 آبان 1397 سوییفت اعلام کرده که علی رغم میل باطنی و باهدف حفظ ثبات یکپارچگی مالی در جهان از ارائه خدمات به بانک های ایرانی معذور است.

البته این اقدام سوییفت مسبوق به سابقه است و در دور قبلی تحریم های آمریکا که با امضای باراک اوباما اجرایی شده بودند هم بانک های ایرانی به این شبکه جهانی دسترسی نداشتند.
در دور جدید تحریم ها با حکم دونالد ترامپ بانک ملی اولین بار از قطع ارتباط با سوییفت خبر داد.

 

جایگزین سوییفت و راهکارهای گریز از تحریم

با تنگ تر شدن حلقه محاصره علیه سیستم حاکمیتی در ایران که شامل های تحریم های نفتی، بانکی، حمل ونقل و بیمه و … می‌شود، خیلی ها فکر می‌کنند شاید با رمز ارز ها بالاخص بیت کوین و راهکارهایی مثل جایگزین سوییفت بتوان راه گریزی از این حلقه محاصره پیدا کرد.

در اوایل مردادماه سال جاری هم خیلی از رسانه های خبری در حوزه رمز ارزها و بلاک چین از علاقه مندی چند تن از دولت مردان و سیاست گذاران ایرانی به استفاده از رمز ارزها به عنوان ابزار دور زدن تحریم خبر داده بودند.

واکنش بانک مرکزی اما نسبت به رمز ارزها در ابتدا قهرآمیز بود به نحوی که بانک ها و مؤسسات مالی را از انجام معامله با بیت کوین منع کرده بود.

اما ایده جدید انتشار یک ارز دیجیتال توسط همین بانک مرکزی نشان می‌دهد برخی ها امیدوارند با همین ایده تحریم ها را دور بزنند در حالی که هنوز رگولاتوری مناسب و مؤثر در این محیط دیده نمی‌شود.

این مطلب را از دست ندهید:  دفترکل توزیع شده و فناوری‌های مرتبط با آن

ماه گذشته نیز ماینینگ (استخراج) بیت کوین در ایران قانونی و به عنوان یک صنعت به رسمیت شناخته شد.

بر اساس داده های قیمت انرژی از سایت globalpetrol prices ایران تقریبا ارزان ترین کشور برای فعالیت ماینینگ است.

البته مسئولان وزارت خزانه داری آمریکا نیز نسبت به این زمزمه ها از طرف هر کشوری که باشد عکس العمل نشان داده اند. مثلا ترامپ رمز ارز ملی ونزوئلا موسوم به پترو را تحریم کرده است.

حتی نمایندگان کنگره آمریکا با تشکیل یک اتحاد دوحزبی خواستار تحریم هرگونه مبادله با این رمز ارز ملی در سطح جهانی شده بودند.

در کنار همه این ها شبکه مقابله با جرائم مالی آمریکا نیز از چندی پیش نسبت به احتمال دور زدن تحریم ها با استفاده از رمز ارزها و قابلیت های بلاک چین توسط دولت ایران هشدار داده است.

اما سهیل نیکزاد، پژوهشگر در حوزه رمز ارزها و فناوری بلاک چین دراین باره معتقد است:

استفاده از رمز ارزها برای دور زدن تحریم فقط در صورت برآورده شدن چندین پیش شرط می‌تواند عملی باشد. وی درباره مورد خاص ایران فکر می‌کند بهترین اقدام دولت برای استفاده از رمز ارزها در دور زدن تحریم این است که شرایط تجارت آسوده با آن ها را برای ایرانیان فراهم کند.

بااین حال همین روزها خبرهایی مبنی بر راه اندازی یک سوییفت ملی مبتنی بر فناوری بلاک چین شنیده است.

این خبر را سپهر محمدی که از مدافعان دور زدن تحریم ها با بیت کوین است به خبرگزاری فابا داده است.

این سوییفت ایرانی مبتنی بر بلاک چین هُمارو نام دارد و قرار است تمام کارکردهای سوییفت را که ایران به واسطه تحریم از آن ها محروم شده را شبیه سازی کند.

Bitcoinist

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

ردیابی واردات نفت با استفاده از فناوری بلاک چین در آمریکا

سازمان گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده آمریکا، در نظر دارد تا با استفاده از فناوری بلاک چین…