صفحه اول اخبار ‌اولین تلاش برای رگولاتوری رمز ارز ها در ایران از طرف بانک مرکزی

‌اولین تلاش برای رگولاتوری رمز ارز ها در ایران از طرف بانک مرکزی

۰
0
‌اولین تلاش برای رگولاتوری رمز ارز ها در ایران از طرف بانک مرکزی

بعد از مدت‌‌ها بحث و بررسی، ساعاتی پیش بانک مرکزی ایران اولین نسخه ‌از پیش‌نویس سیاستنامه رمز ارز ها را منتشر کرد.

بر اساس محتویات این سند پیش‌نویس، الزامات و ضوابط فعالیت در حوزه رمز ارز ها در ایران تدوین شده و مخاطبان بخش‌هایی از کشور هستند که می‌توانند بر سیاست‌های پولی و مالی کشور تاثیرگذار باشند.

در این سند به صورت مشخص درباره عرضه اولیه سکه (ICO)، صرافی‌های رمز ارزی، کیف پول‌های رمز ارزی (والت) و ماینینگ (استخراج) رمز ارز ها صحبت شده است. همچنین مقرر شده در بازه‌های زمانی شش ماهه محتویات این سند مورد بازنگری قرار بگیرد. 

چندین نکته در این سند پیش‌نویس قابل توجه هستند که یکی از مهم‌ترین آنها ممنوعیت استفاده از رمز ارز هایی مثل بیت کوین و اتریوم و سایر رمز ارز های جهان‌روا (منظور رمز ارز هایی است که توسعه و کارکردهای آن در اختیار بانک مرکزی قرار ندارند)  به عنوان شیوه پرداخت در داخل کشور است.

به علاوه بانک مرکزی به شیوه معمول ضمن اینکه خودش را متولی صدور مجوز برای صرافی‌های رمز ارزی معرفی می‌کند اما در کنار آن هیچ گونه تضمینی برای سپرده‌های رمز ارزی افراد در این صرافی‌ها قائل نشده است.

این مطلب را از دست ندهید:  آمازون و امکان توسعه اپلیکیشن‌های بلاک چینی و تهدید IBM

در نهایت کارشناسان بانک مرکزی در این سند پیش‌نویس هیچ موضع‌گیری در باب رگولاتوری ماینینگ نداشته‌اند و آن و نظارت و قانونگذاری درباره آن را به نهادهای دیگری ارجاع داده‌اند.

نسخه کامل سند پیش‌نویس سیاستنامه رمزارز ها را در وب‌سایت بانک مرکزی مطالعه کنید. همچنین می‌توانید نظرات و انتقادات خودتان نسبت به این نسخه پیش‌نویس را به آدرس ایمیل cryptocurrency@cbi.ir ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

تلاش مایکروسافت برای جلب اعتماد شرکت‌ها به هوش مصنوعی

درست مثل مصرف‌کننده‌ها که کمی نسبت به هوش مصنوعی محتاط‌اند، شرکت‌ها هم به سختی می‌توانند ب…