صفحه اول آموزش معرفی زنجیره‌های جانبی و آشنایی با کارکرد آن‌ها

معرفی زنجیره‌های جانبی و آشنایی با کارکرد آن‌ها

۰
0
معرفی زنجیره‌های جانبی و آشنایی با کارکرد آن‌ها

زنجیره‌های جانبی (SideChain) سازوکاری برای رفت‌وبرگشت توکن و دارایی‌های دیجیتال از یک بلاک چین به یک بلاک چین دیگر است.

یکی از مشکلاتی که در چند سال اخیر گریبان گیر خیلی از ساختارهای مبتنی بر بلاک چین شده عدم ظرفیت کافی برای پشتیبانی از حجم بالای تراکنش و داده است.

در دیدگاه فنی به این مسئله مقیاس‌پذیری می‌گویند. مثلاً بلاک چین بیت کوین تا حدودی مشکل مقیاس‌پذیری را تجربه می‌کند درحالی‌که بلاک چین بیت کوین کش با یک راهکار توانسته بخشی از این مشکل را حل کند.

در بلاک چین بیت کوین فضای ذخیره‌سازی داده‌های مربوط به تراکنش‌ها در هر بلوک 1 مگابایت است. در بیت کوین کش پیشنهاد شده این فضا به 8 مگابایت برسد. پس می‌توان گفت بلاک چین بیت کوین کش از مقیاس‌پذیری بیشتری برخوردار است.

زنجیره‌های جانبی هم در واقع راهکاری برای حل همین مشکل هستند. هر زنجیره جانبی یک بلاک چین مجزا است که می‌توان از آن در کنار بلاک چین اصلی استفاده کرد.

در واقع می‌توان گفت بلاک چین اصلی شبیه به یک بزرگراه و بلاک چین فرعی نقش راه‌های فرعی را بازی می‌کند که گاهی اوقات رانندگان برای میان‌بر زدن از آن استفاده می‌کنند.

شیوه کارکرد زنجیره‌های جانبی

زنجیره‌های جانبی که گاهی اوقات به آن‌ها زنجیره‌های کودک (childchains) هم گفته می‌شود به کاربران در بلاک چین اصلی اجازه می‌دهند تا توکن‌ها یا کوین‌های خود را به آدرسی در زنجیره جانبی ارسال کنند.

زمانی که ارسال انجام شد و مورد اجماع قرار گرفت آن دارایی در زنجیره جانبی قفل می‌شود و کاربر نمی‌تواند از آن استفاده کند.

این مطلب را از دست ندهید:  هنگ‌کنگ در میان اعتراض‌ها پذیرای رمز ارز شد

بعد از پایان مدت قفل بودن، توکن‌ها در زنجیره جانبی آزاد می‌شود و کاربر می‌تواند از آن‌ها استفاده کند. این فرایند در هنگام انتقال توکن از زنجیره جانبی به زنجیره اصلی نیز تکرار می‌شود.

بخشی که مسئولیت این فرایند را بر عهده دارد فدراسیون (Federation) نامیده‌اند. فدراسیون مجموعه‌ای از سرورها است که با همدیگر عمل می‌کنند و فرایند انتقال دارایی بین زنجیره اصلی و فرعی را مدیریت می‌کنند.

بااین‌حال عملکرد زنجیره جانبی وابسته به زنجیره اصلی نیست و چنانچه هر کدام از این دو دچار یک مشکل امنیتی شوند بر روی دیگری اثری ندارند.

 

مزایا و معایب زنجیره‌های جانبی

اولین مزیت زنجیره‌های جانبی دائمی بودن آن‌ها است. این یعنی لازم نیست زنجیره جانبی برای هر بار نیاز به‌صورت جداگانه ایجاد شود.

مزیت دیگر فراهم شدن یک محیط آزمایشی برای تست به‌روزرسانی‌ها و قابلیت‌های جدید یک شبکه بلاک چین است که می‌توان قبل از راه‌اندازی آن‌ها در بلاک چین اصلی از زنجیره فرعی استفاده کرد.

اما یکی از نقاط ضعف زنجیره‌های فرعی فدراسیون‌ها هستند که در بالا توضیح داده شد. فدراسیون‌ها خودشان یک لایه اضافه بر سر راه تراکنش‌ها ایجاد می‌کنند و ممکن است مورد حمله هکرها قرار بگیرد.

به علاوه ضرورت حضور ماینرها برای تأمین امنیت در زنجیره جانبی باعث شده تا هزینه استفاده از این راهکار مقیاس‌پذیری زیاد باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

استاندارد ERC-20 چیست و چه نقشی در اتریوم دارد؟

یکی از اهداف اصلی ایجاد بلاک چین اتریوم استفاده از توکن‌ها بوده است. استاندارد ERC-20 چارچ…