صفحه اول آموزش محافظت از حریم خصوصی با مخلوط‌کن!

محافظت از حریم خصوصی با مخلوط‌کن!

۰
0
محافظت از حریم خصوصی با مخلوط‌کن!

به دلیل علاقه روزافزون دولت‌ها و نهادهای مرکزی برای کنترل دارایی‌های رمز ارزی از یک ابتکار جدید با نام مخلوط‌کن رونمایی شده است.
حفظ حریم خصوصی در هنگام انجام تراکنش با رمز ارزهایی مثل بیت کوین، اتریوم و… به یکی از موضوعات بسیار مهم تبدیل شده است.

ساتوشی ناکاموتو یک سیستم نقدی بدون واسطه را طراحی کرد که در آن نیازی به دولت‌ها و نهادهای مرکزی نیست؛ اما تا رسیدن به این جهان آرمانی هنوز راه زیادی مانده است.

امروزه ارگان‌های اطلاعاتی دولت‌ها و برخی از پلتفرم‌های صرافی تلاش می‌کنند تا با استفاده از انواع تکنیک‌ها شبکه‌های بلاک چین را تحلیل و داده‌کاوی کنند تا منشأ تراکنش‌های افراد مشخص شود.
به همین دلیل توسعه‌دهندگان بیت کوین و سایر رمز ارزها ابتکاری به خرج داده‌اند که به آن مخلوط‌کن (Mixer) می‌گویند.

با استفاده از مخلوط‌کن‌ها افراد می‌توانند کنترل داده‌های مربوط به تراکنش‌ها را در اختیار خودشان بگیرند و سطح بالاتری از حریم خصوصی را در فضای بلاک چین داشته باشند.

بیت کوین یک سیستم نقدی شفاف است و می‌تواند هم برای کاربردهای اخلاقی و قانونی و هم برای مقاصد غیرقانونی به کار گرفته شود. با این حال این دلیل مناسبی نیست که تراکنش‌های افراد مورد کندوکاو قرار بگیرد.

عملکرد اصلی یک مخلوط‌کن این است که مقدار بیت کوین یا آلت کوینی که قرار است ارسال شود را به قسمت‌های کوچک‌تر تقسیم می‌کند و سپس این قسمت‌ها را با قسمت‌های کوچک‌تر از بیت کوین‌ها یا آلت کوین‌های دیگران مخلوط می‌کند و در نهایت تراکنش را به والت مقصد ارسال می‌کند.

این مطلب را از دست ندهید:  هفت‌شنبه 5: ریزوماتیک از ایده تا اجرا و بلاک چین در سیستم‌های حمل و نقل

یکی از سرویس‌های شناخته برای مخلوط کردن بیت کوین‌ها Coinjoin است. این سرویس مزایای زیادی دارد و حتی در قالب یکی از ویژگی‌های والت سامورایی در اختیار کاربران قرار گرفته است. کمینه پذیرش تراکنش بیت کوین در این سرویس 1/0 بیت کوین است.

Bitcoin Laundry یکی دیگر از مخلوط‌کن‌ها است که به دلیل عدم دریافت هزینه ثبت‌نام مورد توجه کاربران واقع شده است. در این سرویس کمینه مقدار تراکنش 0.0005 بیت کوین است.

یکی دیگر از سایت‌های جدیدی که خودش را به‌عنوان مخلوط‌کن بیت کوین معرفی کرده BitcoinMix است که کمینه تراکنش آن 0.02 بیت کوین است. این سایت علاوه بر بیت کوین، اتریوم را هم می‌پذیرد.

همه این مخلوط‌کن‌ها مبالغی به عنوان کارمزد برای هر تراکنش دریافت می‌کنند. از سوی دیگر قبل از استفاده از این سرویس‌ها باید به‌دقت درباره اعتبار و خوش‌نامی آن‌ها مطالعه و مشورت کنید چون مواردی وجود داشته‌اند که با اعتماد کاربران متأسفانه دارایی رمز ارزی آن‌ها را به سرقت برده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

معرفی زنجیره‌های جانبی و آشنایی با کارکرد آن‌ها

زنجیره‌های جانبی (SideChain) سازوکاری برای رفت‌وبرگشت توکن و دارایی‌های دیجیتال از یک بلاک…