صفحه اول زنجیره بلوک غیر متمرکز بودن مرورگر بریو چقدر واقعی است؟

غیر متمرکز بودن مرورگر بریو چقدر واقعی است؟

۰
0
غیر متمرکز بودن مرورگر بریو چقدر واقعی است؟

بریو (Brave)، مرورگر معروف مبتنی بر رمز ارز، سرانجام به کاربران اجازه می‌دهد تا از بت (BAT)، توکن داخلی بریو، برداشت کنند، اما متاسفانه، لازمه این فرآیند تأیید هویت است و این برای کاربران بی‌شمار این مرورگر که زمانی برای غیرمتمرکز و بی‌اعتمادی آن آرزوی موفقیت کرده بودند، ناامیدی بزرگی محسوب می‌شود.

بریو هنوز ابزار زیادی برای ارائه دارد؛ این مرورگر همچنین یک اکوسیستم تبلیغاتی و منبع درآمد ناشران وب هم است. آن‌ها همچنین به سختی کار می‌کنند تا به مرور زمان، ویژگی‌های جدید اضافه کنند، بنابراین برخی جنبه‌های تمرکرگزایی در این پلتفرم ممکن است برای همیشه به این شکل باقی نماند. اما تا آن زمان، هنوز یک پلتفرم کاملاً متمرکز است که آینده آن به یک شرکت واحد بستگی دارد.

هم برای علاقه‌مندان و هم بدبینان پروژه بت و مرورگر بریو، ارزش دارد که زمان مناسبی را به بررسی این موضوع اختصاص دهد که بریو چقدر کنترل به دست آورده است و آیا از کاربران خود اعتماد بیش از اندازه درخواست می‌کند؟

 

برداشت‌های بریو چقدر متمرکز هستند؟

بریو توکن‌های بت را از ماه مارچ 2019 به کاربرانی که تبلیغاتش را تماشا می‌کنند، عرضه می‌کند. تاکنون، کاربران عمومی نتوانستند توکن‌های‌شان را نقد کنند، در عوض بریو تنها به آنها اجازه داده توکن‌ها را به ناشران محتوای وب و کاربران شبکه‌های اجتماعی انعام بدهند. این تنها یک گزینه است، در این حالت، بریو غیرمتمرکز است و نمی‌تواند شما را از اهدا کردن توکن‌های‌تان بازدارد.

نقد کردن اما داستان متفاوتی دارد. لازم است بت را از طریق، آپهولد (Uphold)، شرکت شریک بریو برداشت کنید. از آنجایی که آپهولد به بانک‌ها و سرویس‌های مالی مرتبط است، از شما تقاضای تأیید هویت خواهد کرد. این امر براساس قوانین «احراز هویت مشتری» (KYC) ضروری است و به این معناست که برداشت‌ها یک نقطه محدودیت مرکزی هستند.

بریو می‌تواند گزینه‌های برداشت بدون نیاز به قوانین احراز هویت را در آینده معرفی کند، اما هیچ تضمینی وجود ندارد. یکی از اعضای تیم رمز ارز بت اخیراً مطرح کرد که در چند ماه آینده، می‌توانید توکن‌های BAT را به آدرس‌های اتریوم برگردانید، اما بلافاصله پس از آن، اعلام کرد این اقدام هنوز به تأیید هویت نیاز دارد.

 

جوایز ناشران بریو چقدر متمرکز هستند؟

توکن‌های بت مدت‌ها قبل پیش از اینکه کاربران بتوانند آنها را برداشت کنند، در گردش بوده‌اند که این موضوع اختلاف‌نظرها را برانگیخته است. در ماه ژانویه 2018، «برندن ایچ»، مدیرعامل بریو، بیان کرد، بریو می‌تواند توکن‌های بت بدون ادعای مالکیت را با ترفند پس بگیرد. این یک فرآیند تأیید هویت نیست، بلکه، هدف آن مبارزه با حملات اختلال سرویس (ddos) و آمار جعلی برای تبلیغات است.

کمی بعد در همان سال، ریکاردو اسپاگنی توسعه‌دهنده ارشد مونرو، با انتقاد شدید از این سیاست در توییتر گفت بریو نه تنها توکن‌های بدون ادعای مالکیت را با ترفند پس می‌گیرد، بلکه از قوانین احراز هویت و دیگر «بهانه‌ها» برای جلوگیری از ادعای ناشرانی که ابتدا مدعی آن توکن‌ها بودند، نیز استفاده می‌کند. ایچ و بنیاد بریو به این موضوع اعتراض کردند، و اساساً اظهار کردند که هیچ هم‌پوشانی میان سیاست‌ها وجود ندارد.

این مطلب را از دست ندهید:  استفاده از فناوری بلاک چین در یکی از بنادر پر تردد اسپانیا

نکته آخر این است که بریو کنترل متمرکز زیادی روی انعام دادن ندارد، اما بت‌های بدون ادعای مالکیت را برای همیشه نگه نمی‌دارد. افزون بر این، بریو نمی‌تواند توکن‌ها را مصادره کند تا زمانی که آنها در والت همه هستند. این جنبه اکوسیستم بریو هنوز (عمدتاً) غیرمتمرکز است.

 

چقدر طرح حفظ حریم خصوصی بریو، قابل اعتماد است؟

مناظره بر سر بریو و توکن بت مشکلات بسیاری را باعث شده است، توکن‌ها تنها بخشی از چیزی هستند که بریو ارائه می‌دهد. بریو همچنین در حال متعادل ساختن شفافیت و حریم خصوصی در اکوسیستم تبلیغاتی خود است. بریو از دفتر کل «قانونی اما ناشناس» استفاده می‌کند که اجازه می‌دهد مشارکت‌کنندگان «درباره یک رفتار توافق کنند، بدون اینکه آن رفتار را به اشخاص، مرورگرها و والت‌ها مرتبط کنند.»

این بدان معناست که بریو و شرکای تبلیغاتی مختلف آن می‌توانند از فعالیت مرورگر یک کاربر بدون فاش کردن آن، استفاده کنند. بریو می‌داند چه مقدار بت به هر سایتی اهدا شده است، اما نمی‌داند چه کسی آن را داده است. افزون بر این، تبلیغ‌کنندگان می‌توانند تبلیغات هدف‌دار را به طور خصوصی تحویل دهند، تطبیق آگهی در دستگاه شخصی خودتان اتفاق می‌افتد، نه در سیستم تبلیغ‌کننده.

در حال حاضر، هیچ راهی برای تشخیص هیچ‌یک از اینها وجود ندارد، اما مقاله سفید بت نشان می‌دهد که در نهایت راهی برای حسابرسی داده‌ها ایجاد می‌شود. نتیجه پایانی این است که بریو، نسبتاً غیرقابل اعتماد است و تا زمانی بریو و تبلیغ‌کنندگان آن دسترسی کامل به فعالیت‌های جستجوی اینترنت شما ندارند نیازی نیست به آنها اعتماد کنید تا داده‌های‌تان را ایمن اداره کنید.

 

برنامه آینده بریو و تصویر بزرگ‌تر

در حال حاضر، بریو به نوعی بسیار متمرکز است؛ فرآیند برداشت آن بسیار بر طرفین واسطه تأیید کننده هویت تکیه دارد. آپهولد قدرت مسدود کردن برداشت‌ها را دارد و انجمن‌های این مرورگر با داستان حساب‌های مسدود شده کاربران بریو پر شده است. با این حال، زمانی که بریو گزینه‌های برداشت بیشتری را اضافه کند، ممکن است راه‌های خروج بیشتری باز شود.

برای کاربران نهایی، برداشت از والت اتریوم و والت‌های سخت‌افزاری مسیرهای جایگزین را فراهم می‌آورد، و گزینه‌های کارت هدیه نیز از طریق TAP Network معرفی می‌شوند. بریو قصد دارد برای ناشران محتوا، احراز هویت را از طریق سیویک (Civic) به جای آپهولد ارائه دهد.

هیچ‌کدام از این تغییرات طرفداران تمرکززدایی سخت را راضی نخواهد کرد. با توجه به چگونگی به کارگیری اکوسیستم توکن بت و شبکه تبلیغاتی آن، منصفانه است که بگوییم بریو هنوز تا حد زیادی به تمرکززدایی و عدم نیاز به اعتماد متعهد است، اما شاید لازم باشد که در این مورد به آنها اعتماد کنید.

cryptobriefing

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

ردیابی واردات نفت با استفاده از فناوری بلاک چین در آمریکا

سازمان گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده آمریکا، در نظر دارد تا با استفاده از فناوری بلاک چین…