صفحه اول زنجیره بلوک عسل با طعم بلاک چین

عسل با طعم بلاک چین

۰
0
عسل با طعم بلاک چین

عسل در میان مهم‌ترین کالاهای صادراتی جهان قرار دارد. از آنجایی که نمی‌توان آن را در هر نقطه‌ای پرورش داد، زنجیره تأمین آن می‌تواند بسیار گسترده باشد. سال گذشته، شرکت اوراکل با پروژه جهانی زنبور عسل برای گسترش یک راهکار مبتنی بر بلاک چین در راستای ردیابی زنجیره تأمین عسل همکاری کرد.

این اولین باری نیست که یک شرکت از فناوری بلاک چین برای ردیابی زنجیره‌های تأمین و لجستیک استفاده می‌کند. با این وجود، این یک موفقیت بزرگ است و آن‌ها آماده شروع یک پروژه جدید هستند.

 

حذف محصولات تقلبی صنعت عسل با بلاک چین

هدف این همکاری ایجاد راهکاری برای حل مشکل رو به گسترش محصولات تقلبی و جعلی در صنعت عسل است. این مسئله از زمانی بیشتر حائز اهمیت شد که Blokt گزارشی درباره 75 درصد از عسل‌های فروشی جعلی و حاوی افزودنی‌هایی مانند نمک، شربت ذرت و شکر تصفیه شده منتشر کرد.

با توجه به موفقیت بزرگ همکاری قبلی، این دو شرکت تصمیم گرفتند تا با گسترش آن، به این سؤال که عوامل کاهش جمعیت زنبورها چیست، پاسخ دهند. هدف اصلی این همکاری جدید کمک به کشاورزان است تا بتوانند گرده افشانی و زیستگاه‌های زنبور عسل را مدیریت کنند.

جی چو، مدیر ارشد محصولات اوراکل گفت: «در حال حاضر جمعیت زنبور عسل به سرعت رو به کاهش است که دلیل آن مداخله انسان و استفاده از کودهای شیمیایی در محصولات کشاورزی است. این موضوع به دلایل بسیاری آسیب‌رسان است. برای نمونه، حدود 77 درصد از تمام غذایی که ما می‌خوریم به گرده افشانی بستگی دارد. این رقم تقریباً برابر با 577 میلیارد دلار مواد غذایی تولید شده در جهان است. افزون بر این زندگی 1/4 میلیارد کشاورز به همین گرده افشانی بستگی دارد.»

اوراکل در نمایشگاه نشست بلاک چین 2019 در لندن با عنوان «ارتباط کندو و آینده کشاورزی» بخشی را به نمایش گذاشت تا توجه بیشتری را به نسبت به این طرح جلب کند.

 

شبکه جهانی پروژه کندوی زنبور عسل

این سیستم به عنوان یک «شبکه جهانی پروژه کندوی زنبور عسل» شناخته می‌شود. این کندو از سنسورهای اینترنت اشیا برای جمع آوری داده‌ها از راه دور استفاده می‌کند که بعداً وارد Oracle’s Cloud خواهد شد. این پلتفرم آزمایش‌های مختلفی را با استفاده از ابزارهای تحلیلی مانند هوش مصنوعی انجام می‌دهد، تا درباره ماهیت روابط زنبورها در زیستگاه‌های خود، اطلاعاتی را ارائه دهد.

در حال حاضر، این دو شرکت قصد دارند با به کارگیری فناوری بلاک چین برای ضبط، به اشتراک گذاری و ذخیره اطلاعات مربوط به زنجیره تأمین استفاده کنند. آن‌ها از این اطلاعات جمع آوری شده برای تأیید اعتبار داده‌ها و تصدیق مبدأ محصولات فروخته شده استفاده خواهند کرد.

این مطلب را از دست ندهید:  حرکت نئو به سمت اکوسیستم توکن‌ها

این تیم با متخصصان دانشگاه Reading همکاری می‌کند تا روند تأیید صلاحیت شامل جمع آوری و ذخیره سازی «شواهد دیجیتال» قابل شناسایی از محیط را ایجاد کند.

این شواهد دیجیتال در بلاک چین ذخیره و عسل آزمایش می‌شود تا تأیید شود که از منبع مناسبی تهیه شده است. عسل اگر حاوی امضاهای منابع دیگر باشد، مجوز دریافت نخواهد کرد.

پروژه Hive Network بودجه کافی برای اجرایی شدن را به دست آورده است. این طرح در حال حاضر در ادینبورگ و بریتانیا (دانشگاه Reading لندن و Physic Garden چلسی) در حال اجراست. از طریق سنسورهای اینترنت اشیا، 500 میلیون کشاورز و کندو کار به همدیگر متصل خواهند شد.

 

به کارگیری بلاک چین برای اطمینان از تولید محصول پایدار

به گفته اوراکل، این شرکت در نظر دارد تا برچسب «BeeMark» را همراه با Hive Network ایجاد کند.

در پس برچسب «BeeMark» یک چارچوب بلاک چینی وجود دارد. با ترکیب این چارچوب و Hive Network، اوراکل این برچسب را گسترش می‌دهد تا نشان دهد که عسل به طور پایدار تولید شده است.

همچنین اطمینان حاصل می‌شود که آن دسته از محصولات گرده افشانی نه تنها از منابع پایدار و ایمن به دست نیامده‌اند، بلکه دست‌کاری هم نشده‌اند.

جان ابی، نایب رییس بخش کلود و نوآوری در اوراکل در این باره گفت: «برچسب BeeMark یک ابزار نظارتی است که ما برای دریافت صدا، رطوبت، دما، وزن کندوها و غیره استفاده می‌کنیم. زمانی که این اطلاعات به دست می‌آید، در بلاک چین قرار می‌گیرد تا نشان دهد عسل تغییر نیافته و فاسد نشده است.»

او با بیان اینکه BeeMark هنوز در مرحله آزمایش قرار دارد، اظهار کرد: «این ایده برای مصرف کنندگان است که به یک خرده فروشی مراجعه کرده و کد QR یا همان برچسب BeeMark اسکن کنند تا اعتبار منبع تهیه عسل تولیدشده را تأیید کنند.

این بلاک چین از فبریک هایپرلجر استفاده می‌کند و در حال حاضر تنها شریک پروژه جهانی زنبور عسل است. به گفته آبل، آن‌ها در نظر دارند این طرح را به صنایع دیگر هم گسترش دهند. او توضیح داد: «با برچسب BeeMark هدف ما این است که یک پلتفرم با مقیاس بزرگ از طریق بلاک چین داشته باشیم و مدیریت کلیدی، یک بخش حیاتی خواهد بود، چرا که در نظر داریم پلتفرمی را ارائه دهیم که مانعی برای پذیرش آن وجود نداشته باشد.»

این برنامه نه تنها به تشخیص محصولات تقلبی کمک می‌کند، بلکه در بهبود کیفیت محصول عسل نیز مؤثر است. به این ترتیب، مصرف کنندگان درمی‌یابند که آیا یک محصول تأییدشده خریداری می‌کنند یا خیر.

theblockchainland

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

ردیابی واردات نفت با استفاده از فناوری بلاک چین در آمریکا

سازمان گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده آمریکا، در نظر دارد تا با استفاده از فناوری بلاک چین…