صفحه اول زنجیره بلوک سفره‌های آب زیرزمینی زیر ذره‌بین بلاک چین

سفره‌های آب زیرزمینی زیر ذره‌بین بلاک چین

۰
0
سفره‌های آب زیرزمینی زیر ذره‌بین بلاک چین

شرکت آی‌بی‌ام با تعریف یک پروژه جدید در نظر دارد با استفاده از یک پلتفرم بلاک چین میزان دقیق مصرف آب‌های زیرزمینی را ثبت کند. آی‌بی‌ام که در طول چند سال گذشته تلاش کرده رهبری فناوری بلاک چین (‌Blockchain) را در دست بگیرد، در جدیدترین تلاش خود از یک پروژه محیط‌زیستی رونمایی کرده است.

موسسه غیرانتفاعی Freshwater Trust و SweetSense که تولیدکننده سنسورهای ماهواره‌ای در این پروژه زنجیره بلوکی با هدف جلوگیری از بحران آب با آی‌بی‌ام همکاری می‌کنند.

عملکرد اصلی این پروژه نظارت و رهگیری میزان مصرف سفره‌های زیرزمینی در دلتای رودخانه سن ژاکوین (San Joaquin) در ساکرامنتو کالیفرنیا در آمریکا است. وسعت دلتای این رود 1100 مایل است و مناطق سانفرانسیسکو و جنوب کالیفرنیا از آن تغذیه می‌شوند.

رود سن ژاکوین یکی از موثر‌ترین منابع آبی ایالات متحده برای کشاورزی و البته یکی از خطرپذیرترین رودخانه‌های این کشور در برابر خشک‌سالی است. بر اساس جزییات این پروژه، میزان دقیق مصرف این سفره زیرزمینی آب، بر روی یک پلتفرم بلاک چینی ثبت می‌شود تا متخصصان دانشگاه کلرادو بتوانند با استفاده از این داده‌ها الگوهای مصرف را شناسایی کنند و از اتلاف این منبع حیاتی جلوگیری به عمل آورند.

این مطلب را از دست ندهید:  تحول در زیرساخت‌های بورس اوراق بهادار استرالیا با فناوری بلاک چین

در واقع مزیت اصلی استفاده از یک ساختار بلاک چینی در اینجا، قابلیت تغییرناپذیر بودن داده‌ها در این ساختار است. این باعث می‌شود پژوهشگران، سیاست‌گذاران و حتی مردم از جریان تولید آمارهای ارائه شده از مصرف آب سفره زیرزمینی سن ژاکوین خبر داشته باشند و آن را تایید کنند.

اما یکی دیگر از اهداف این پروژه امکان ایجاد توکن برای کشاورزان است که می‌تواند به بهبود الگوی مصرف آب کمک کند. این یعنی اگر یک کشاورز یا دامدار بخواهد بیشتر از میزان تعیین شده از آب سفره زیرزمینی مصرف کند باید بهای آن را بپردازد. حالا اگر برخی کشاورزان مثلا برای یک فصل نیاز به آب نداشته باشند می‌توانند آن را به دیگران بفروشند.

بنابراین بازاری برای خریدوفروش آب زیرزمینی از طریق توکن به وجود می‌آید. از همین رو الگوی مصرف کنترل می‌شود، مصرف زیاد رایگان نخواهد بود و صرفه‌جویی شامل پاداش خواهد شد.

با توجه به اینکه 64 درصد از منابع زیرزمینی آب در آمریکا برای پرورش محصولات کشاورزی استفاده می‌شود و رودخانه سن ژاکوین تولیدکننده 45 درصد از میوه‌ و سبزی در این کشور است، انتظار می‌رود این پروژه مبتنی بر بلاک چین با موفقیت روبه‌رو شود.

ETHnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

ردیابی واردات نفت با استفاده از فناوری بلاک چین در آمریکا

سازمان گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده آمریکا، در نظر دارد تا با استفاده از فناوری بلاک چین…