صفحه اول اخبار رایانه کوانتومی گوگل ، آیا باید بترسیم؟

رایانه کوانتومی گوگل ، آیا باید بترسیم؟

۰
0
رایانه کوانتومی گوگل ، آیا باید بترسیم؟

گوگل اعلام کرد گام بزرگی در پردازش کوانتومی برداشته که می‌تواند یک تهدید جدی برای زیرساخت رمزنگاری برخی از ساختارهای بلاک چین های فعلی باشد.

شرکت گوگل در خبری از یک رایانه 53 کیوبیتی کوانتومی صحبت کرده که می‌تواند مسائل ریاضی/رمزنگاری شده را با سرعت فوق‌العاده حل کند.

به عبارت دقیق‌تر این ماشین جهنمی! می‌تواند یک عملیات پردازشی که برای قوی‌ترین ابررایانه روی کره زمین ده هزار سال زمان می‌برد را در عرض 200 ثانیه حل کند.

یکی از تاثیرات این پیشرفت چشمگیر بی‌اثر شدن بسیاری از اختراعات و طرح‌های سازمان‌های بزرگی مثل ناسا است.

پژوهشگران گوگل درباره این پیشرفت کوانتومی نوشتند: «تا آنجایی که ما می‌دانیم این اولین پردازش با سرعت 200 ثانیه است که می‌تواند بر روی یک پردازنده کوانتومی اجرا شود.»

این نکته نشان می‌دهد که این رایانه کوانتومی حداقل بر روی کاغذ می‌تواند رمزنگاری 53 بیتی را در چند ثانیه رمزگشایی کند.

ترس بیت کوینرها از رایانه کوانتومی گوگل

رمزنگاری بیت کوین در حال حاضر از استاندارد 256 بیت (SHA-256) پیروی می‌کند و در ضمن از الگوریتم امضای دیجیتال منحنی بیضوی (ECDSA) برای ایجاد کلیدهای خصوصی و عمومی در بلاک چین استفاده شده است.

این مطلب را از دست ندهید:  وقتی رمز ارز شما سرقت می‌شود

اگرچه به نظر می‌رسد هنوز یک بازه زمانی بین هوش رایانه‌ها و توان آن‌ها برای رمزگشایی زیرساخت بیت کوین باقی مانده اما پژوهشگران معتقدند این اتفاق شاید تا چند سال آینده بیفتد.

در ادامه این خبر که گوگل منتشر کرده آمده است که سرعت سیستم‌های کوانتومی در هر سال می‌تواند دو برابر شود. این یعنی یک سیستم رمزنگاری نظامی تا سال 2024 می‌تواند توسط یک رایانه کوانتومی رمزگشایی شود.

با این حال خیلی‌ها معتقدند این خبرها صرفاً برای ایجاد ترس در میان هواداران بیت کوین است و دست کم تا پنج سال آینده خطری این رمز ارز را تهدید نمی‌کند.

علاوه بر بیت کوین امروزه بلاک چین‌هایی به وجود آمده‌اند که ادعا می‌کنند ضد پردازش کوانتومی هستند پس چندان هم جای نگرانی وجود ندارد.

اما نکته‌ای که در این میان می‌تواند بیشتر از بیت کوین و بلاک چین ما را بترساند افزایش قدرت وحشتناک گوگل در سیطره بر روی قلمرو داده‌ها است. قلمرویی که همین امروز و حتی بدون پردازش کوانتومی، گوگل مالک بلامنازع آن است.

Bitcoinist

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

تلاش مایکروسافت برای جلب اعتماد شرکت‌ها به هوش مصنوعی

درست مثل مصرف‌کننده‌ها که کمی نسبت به هوش مصنوعی محتاط‌اند، شرکت‌ها هم به سختی می‌توانند ب…