صفحه اول اخبار فناوری بلاک‌چین در شرکت گازپروم روسیه

فناوری بلاک‌چین در شرکت گازپروم روسیه

۰
0
فناوری بلاک‌چین در شرکت گازپروم روسیه

شرکت دولتی گازپروم روسیه اعلام کرد در قالب یک طرح آزمایشی مبتنی بر بلاک‌چین، از امکان قراردادهای هوشمند برای ثبت سوابق و اطلاعات قراردادهای گازی استفاده می‌کند.

این شرکت روسی در همکاری با بانک گازپروم یک دفتر کل توزیع شده را توسعه داده که با استفاده از قراردادهای هوشمند می‌تواند به‌صورت خودکار موافقت‌های تجاری در صنعت گاز را اجرا کند.

«الکسی میلر» سرپرست گازپروم، اخیراً با نخست‌وزیر روسیه هم دیدار داشته و ضمن تأکید بر شروع فاز آزمایشی این پروژه گفته قراردادهای هوشمند حتی وظیفه محاسبه میزان گاز صادر شده را نیز انجام می‌دهند.

وی در ادامه به بحث شناخت مشتریان اشاره کرده و می‌گوید فناوری بلاک‌چین به طرفین قراردادها اجازه می‌دهد که بتوانند به اطلاعات محرمانه آن دسترسی داشته باشند.

این سیستم مبتنی بر بلاک‌چین امکان تغییرناپذیری داده‌های مربوط به مراودات گازی را هم فراهم می‌کند و از دسترسی افراد خارج از شبکه این بلاک‌چین به داده‌ها جلوگیری می‌نماید.

نحوه عملکرد این سیستم آزمایشی

بر اساس گزارش‌ها در جریان فاز آزمایشی این طرح مبتنی بر بلاک‌چین از برچسب‌های تشخیص فرکانس رادیویی (RFID) و یک حسگر مکان‌یابی ماهواره‌ای (GPS) استفاده خواهد شد.

این مطلب را از دست ندهید:  نقش توییتر در سرمایه‌گذاری روی رمز ارزها

این تجهیزات بر روی هر محموله گاز که از پالایشگاه نووگراد به مارمانسک ارسال می‌شود نصب می‌شوند و سپس داده‌های برچسب تشخیص فرکانس رادیویی بر روی یک سند دیجیتال ثبت می‌شود.

در همین حین حسگر مکان‌یابی ماهواره‌ای که بر روی محموله وجود دارد سرعت حمل بار، تعداد بار و میزان توقف در ایستگاه‌های مختلف را اندازه‌گیری می‌کند.

از اینجا به بعد قراردادهای هوشمند وارد میدان می‌شوند و تمام این داده‌ها را بر روی یک دفتر کل توزیع شده قرار می‌دهند.

بااین‌حال مدیران گازپروم معتقدند کارایی قراردادهای هوشمند کافی نیست و این شرکت انتظار دارد در آینده نزدیک موارد بیشتری مثل موجودی انبارها و عملیات مربوط به حمل‌ونقل و حتی مدیریت کل زنجیره تأمین از طریق این ویژگی بلاک‌چین انجام شوند.

به‌هرحال شرکت گازپروم روسیه به قابلیت‌های فناوری بلاک‌چین پی برده و بعد از موفقیت این طرح در مقیاس آزمایشی آن را برای همه مشتریان گاز این شرکت اجرا می‌کند.

BTCmanager

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

تلاش مایکروسافت برای جلب اعتماد شرکت‌ها به هوش مصنوعی

درست مثل مصرف‌کننده‌ها که کمی نسبت به هوش مصنوعی محتاط‌اند، شرکت‌ها هم به سختی می‌توانند ب…