صفحه اول پادکست ف مثل فارم – اپیزود اول: ملاحظات قانونی

ف مثل فارم – اپیزود اول: ملاحظات قانونی

۰
0

برای ساخت یک فارم ماینینگ قبل از هر چیر نیازمند یک فضای وسیع در یک منطقه جغرافیایی هستید. این فضا می‌تواند به صورت پیش‌ساخته مثلا در داخل یک کارخانه تغییر کاربری داده شده باشد یا اینکه از ابتدا توسط یک تیم متخصص طراحی شود.

 

در چنین فضایی دسترسی به منابع انرژی مثل برق و آب و کانال‌های ارتباطی از جمله اینترنت حائز اهمیت بسیاری هستند و از همین جاست که شما به مجوزهای مختلفی نیاز پیدا می‌کنید. مثلا اگر بخواهید از امکان اینترنت ماهواره‌ای در فارم ماینینگ استفاده کنید نیازمند مجوز از نهادهای مربوطه هستید. برای اینکه بتوانید از انرژی برق به شکل مناسب استفاده کنید، نیازمند سیم‌کشی و انشعابات خاصی از محل نیروگاه تا فارم هستید و برای این مورد هم به مجوز نیاز خواهید داشت.

شاید منطقه‌ای که فارم ماینینگ را می‌خواهید در آن تاسیس کنید چندان ایمن نباشد و برای حفظ امنیت خود و کارکنان فارم به استفاده از اسلحه‌های گرم و سرد نیاز داشته باشید که نگهداری آنها هم نیازمند مجوز است. واردات و انتقال دستگاه‌های ماینر از کشورهای تولید کننده از جمله چین تا داخل فارم شما در ایران ممکن است به مجوزهای مختلفی نیاز داشته باشد.

ممکن است گمرک ایران در برهه‌های زمانی مختلف شرایط قانونی خاصی را برای ورود این دستگاه‌ها لحاظ کند. ضمن اینکه قانونگذاران هم هر روز طرح‌های مختلفی برای ماینینگ رمزارزها در ایران می‌دهند. با این حال اگرچه ممکن است فعالیت ماینینگ رمزارزها در ایران قانونی نباشد اما پرداختن به آن هم، جرم نیست. به همین دلیل چند ماه پیش ماینینگ رمزارزها در ایران به عنوان یک صنعت تلقی شد و قوانین مربوط به آن نیز به زودی تصویب و به نهادهای زیربط اعلام می‌شود.

با این حال یکی از مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت معتقد است «تولید صنعتی، تولیدی است که ارزش افزوده ایجاد کند و به مردم خدمت برساند، اگر این تولید فقط منافع شخصی داشته باشد و منافع ملی افراد را تامین نکند، نمی‌توان به آن صنعت گفت.» ایشان درباره ماینینگ هم نظر مشابهی داشته‌اند.

این مطلب را از دست ندهید:  پادکست خبری آی‌آر بلاک چین - قسمت هجدهم

بنابراین شما باید آمادگی و انعطاف‌پذیری لازم در برابر هر شکل از رگولاتوری احتمالی صنعت ماینینگ در ایران را داشته باشید و بتوانید با اندکی تغییرات و یا حذف و اضافه برخی از تجیهزات و یا کاهش و افزایش برخی از خدمات‌تان بتوانید به کار ماینینگ ادامه دهید. اگر صنعت ماینینگ در چین ممنوع شود که البته این صرفا یک احتمال است، خیلی از سرمایه‌گذاران چینی به ایران خواهند آمد و آن وقت فارم ایرانی باید بتواند از لحاظ سودآوری و دسترسی به منابع با این فارم‌های چینی رقابت کند. با توجه به ارزش کاهنده ریال ایران، چینی‌ها خیلی راحت‌تر می‌توانند با پرداخت دلار قراردادهای سرشار از سود را با صاحبان انرژی در ایران امضا کنند.

همچنین سایر قوانین هم می‌توانند بر روی فعالیت فارم ماینینگ شما اثر بگذارند. مثلا فرض کنید که روزگاری بیاید که چین بخواهد ایران را تحریم و دیگر ایسیک‌ها را به ایران نفروشد، هر چند این احتمال خیلی بعید اما باید در محاسبات اولیه به آن فکر کنید.

اینکه در حال حاضر نمی‌توان از رمزارزها در ایران به عنوان شیوه پرداخت رسمی استفاده کرد هم یک شرط قانونی است که شاید بر روی آینده فعالیت شما در عرصه ماینینگ تاثیرگذار باشد. در مورد محیط‌زیست هم نمی‌توانید خیلی با تفاوت باشید حتی در ایران که خودش با جنگل‌خواری و کوه خواری دست به گریبان است. به هر حال خیلی‌ها در دنیا معتقدند ماینینگ بیت‌کوین و سایر رمزارزها به محیط‌زیست صدمه می‌زند و بعید در آینده نهادهای مرتبط ایرانی‌ها بخواهند محدودیت‌هایی برای فارم ماینینگ شما در نظر بگیرند.

با این حال پیروی از قانون و اطلاع دائمی از جدیدترین سیاست‌ها، دریافت همه مجوزها و نگهداری از اسناد قانونی لازم در کنار لابی‌گری مثبت با مردان قانون! فارم ماینینگ شما را از جاده پر و پیچ و خم رگولاتوری به مقصد دلپذیر سودآوری می‌رساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

تمرکزگرایی و امنیت؛ تهدیدات استخر های استخراج

هرچقدر درصد بیشتری از علاقه‌مندان رمز ارزها به استخر های استخراج روی می‌آورند، احتمالاً ای…