صفحه اول پادکست ف مثل فارم – اپیزود سوم: سرمایه‌گذاری

ف مثل فارم – اپیزود سوم: سرمایه‌گذاری

۰
0
ف مثل فارم - اپیزود سوم: سرمایه‌گذاری

پول همه چیز نیست ولی شما برای راه‌اندازی یک فارم تمام عیار به میزان زیادی از سرمایه احتیاج دارید. اگر شما از قبل یک سرمایه خفته داشته باشید جای نگرانی نیست و می‌توانید از همان محل برای هزینه‌های فارم خرج کنید ولی چنانچه سرمایه کافی نباشد، درخواست تخفیف‌های مختلف و دریافت وام با اهداف مختلف می‌تواند راه‌حل‌های خوبی برای شروع کار فارم باشد.

اقلامی که شما باید برای داشتن فارم بابت آنها پول بدهید دستگاه‌های ماینر (اعم از ایسیک و GPU)، کابل و سیم برای اتصالات، هزینه‌های ساختمان، تعمیرات، تأسیسات، وسایل اداری، حقوق و دستمزد و هزینه‌های پیش‌بینی نشده هستند. در زمان تولید این اپیزود دستگا‌ه‌های ایسیک شرکت بیت‌مین که معمولا انتخاب اول ماینرها هستند بین 270 تا 2400 دلار قیمت دارند.

مثلا دستگاه انت‌ماینر S11 با 19 تراهش توان پردازشی تقریبا 502 دلار قیمت دارد ولی محصول جدیدتر این شرکت با توان پردازشی خیره کننده 53 تراهش یعنی انت‌ماینر S17 اکنون 2366 دلار به مصرف کننده فروخته می‌شود. علاوه بر خرید دستگاه‌های ماینر شما نیازمند مودم و کابل‌های مربوطه هم هستید. در حال حاضر قیمت یک مودم معمولی با چهار ورودی کابل لن 20 دلار است. هر دستگاه ایسیک توسط یک کابل شبکه به این مودم وصل می‌شود پس باید هزینه کابل شبکه را هم محاسبه کنید. بعد از خرید ماینرها و تجهیزات مربوط نوبت توجه به فضای خود فارم است.

ممکن است شما بخواهید دیوارها را جابجا کنید یا اتاقک‌های خاصی برای پرسنل در نظر بگیرید که اینها مستلزم پرداخت هزینه هستند. به علاوه فارم شما نیازمند لامپ‌هایی برای روشنایی است که بر روی قبض برق شما محاسبه خواهد شد. تأسیسات بخش دیگری از هزینه‌های شما هستند که در واقع شامل همان هزینه‌های برق، سرمایش، اتصال به اینترنت و پرداخت اجاره (در صورت اجاره‌ای بودن فارم) می‌شوند. اما نگهداری یک فارم فقط محدود به خرید تجهیزات و ماینرها نمی‌شود، تعمیر هم همیشه جزیی از چرخه حیات فارم است مخصوصا برای ما ایرانی‌ها که تا حد امکان دستگاه‌های مختلف را تعمیر می‌کنیم و مجددا مورد استفاده قرار می‌دهیم.

این مطلب را از دست ندهید:  پادکست خبری آی‌آر بلاک چین - قسمت نهم

شستشوی فیلترها، نظافت دستگاه‌های ماینر و یونیت‌های پردازشی، بازرسی پاورها و ایسیک‌ها در نوبت‌های روزانه، هفتگی و ماهانه همگی در قالب تعمیرات قرار می‌گیرند. اما اساسی‌ترین تعمیر در فارم‌ها تعویض هش‌برد (چیزی شبیه مادربرد) در ماینرهای ایسیک است که می‌تواند بیشتر از 160 دلار برای هر عدد هزینه داشته باشد. اما شاید بخواهید چند عدد میز و کمی لوازم التحریر، مثلا یک پرینتر و چیزهایی از این دست را هم در گوشه‌ای از فارم ماینینگ داشته باشید که در واقع هزینه‌های اداری شما را تشکیل می‌دهند. در نهایت برای نگهداری از فارم و نظارت بر ماینرهای ایسیک و سایر رَویه‌های فارم نیازمند نیروی انسانی هستید و نیروی انسانی انتظار دریافت حقوق و دستمزد اولیه و سایر مزایا را از طرف شما دارد.

در حال حاضر میانگین دستمزد پرسنل یک فارم ایرانی معادل 266 دلار در ماه است. همه آنچه تا اینجا گفتیم هزینه‌های ابتدایی راه‌اندازی یک فارم ماینینگ هستند و اگر بخواهید از تجیهزات بهتر، تأسیسات قوی‌تر و امکانات بهتری استفاده کنید، طبیعتا باید هزینه بیشتری را پرداخت کنید. اما می‌توانید برای جذب سرمایه اولیه از خود فناوری بلاک‌چین هم کمک بگیرید. ICO یا عرضه سکه اولیه در واقع روشی برای تامین مالی جمعی است که در آن از یک ساختار مبتنی بر بلاک چین استفاده شده و شما می‌توانید افرادی که قصد کمک مالی دارند را به سهامداران فارم خودتان تبدیل کنید. البته این مدل شاید کمی پیچیده به نظر برسد اما استفاده از رمز ارزها، محدود نبودن به ریال و امکان ورود سرمایه‌های خارجی از جمله مزایای آن هستند.

امکان شراکت با سایر سرمایه‌گذاران و وعده سود آتی به آنها هم روش خوبی برای جذب سرمایه‌های دیگران به فارم خودتان است که باعث تسریع روند ایجاد و توسعه فارم ماینینگ می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

تمرکزگرایی و امنیت؛ تهدیدات استخر های استخراج

هرچقدر درصد بیشتری از علاقه‌مندان رمز ارزها به استخر های استخراج روی می‌آورند، احتمالاً ای…