صفحه اول پادکست ف مثل فارم ف مثل فارم – اپیزود نهم: نیروی انسانی

ف مثل فارم – اپیزود نهم: نیروی انسانی

۰
0
ف مثل فارم - اپیزود نهم: نیروی انسانی

اگر فارم ماینینگ را یک کارخانه فرض کنیم که محصول آن بیت کوین است، پس باید کارکنانی هم وجود داشته باشند تا بر روند این تولید نظارت کنند و این اشکالات را بر طرف نمایند. جنس فعالیت پرسنل فارم را می‌توان به چهار گروه تعمیر و نگهداری، آموزش، نظارت و پشتیبانی تقسیم کرد.

گروهی که مسئول تعمیر و نگهداری هستند معمولا باید در تمام ساعات شیفت کاری خودشان در کنار چند یونیت پردازشی باشند. حالا که اسم شیفت آمد گفتن این نکته حائز اهمیت است که چون فارم ماینینگ به صورت 24 ساعته مشغول فعالیت است و یک نفر نمی‌تواند در همه این ساعات حضور داشته باشد از نفرات مختلف در قالب شیفت‌های روزانه و شبانه استفاده می‌شود و البته طبیعتا با توجه به معذوریت‌های افراد مختلف تعداد کمتری از کارکنان از شب تا صبح در فارم حضور دارند.

 

مسئول نگهداری باید به طور منظم وضعیت ایسیک‌ها از لحاظ حرارت، اتصال به برق، اتصال به اینترنت و افت میزان هش‌ریت (توان پردازشی) را چک کند و این‌ها را در قالب گزارش‌های مختلف به مدیران بالادستی ارائه دهد. همچنین عیب‌یابی اولیه در عملکرد دستگاه‌ها وظیفه مسئول تعمیر و نگهداری است. علاوه بر اینها چون پرسنل گروه تعمیر و نگهداری ساعات بیشتری در محوطه فارم حضور دارند می‌توانند خطرات ناشی از آتش‌سوزی، آب گرفتگی، زلزله و … را زودتر تشخیص دهند و سایر پرسنل را از آن آگاه کنند. البته در صورتی می‌توانید همه این انتظارات را از پرسنل تعمیر و نگهداری داشته باشید که قبلا آموزش‌های لازم را به آنها داده باشید.

در نتیجه در هر فارم ماینینگ باید نفراتی وجود داشته باشند که وظیفه آموزش را بر عهده بگیرند. روند یادگیری تعمیر و نگهداری ماینرهای ایسیک مثل یک آموزش ضمن خدمت است و معمولا در ماه اول استخدام پرسنل جدید به آنها آموزش داده می‌شود. در نتیجه افرادی که در گروه آموزشی یا به نوعی تحقیق و توسعه فارم کار می‌کنند باید از دانش ماینینگ انواع رمز ارز ها اطلاع داشته باشند و بتوانند آموخته‌های‌شان را در قالب جزوه آموزشی یا کتابچه در اختیار سایر اعضای فارم قرار دهند. پس برخورداری از مهارت نگارش، پژوهش در کنار خلاقیت و نوآوری از ویژگی‌های اصلی پرسنل این گروه است.

اما دپارتمان پشتیبانی در یک فارم ماینینگ که اتفاقا در توسعه و سودآوری فعالیت‌های فارم بسیار مهم است از افرادی تشکیل شده که وظیفه اصلی آنها پاسخگویی به ارباب رجوع است. در اینجا ارباب رجوع همان ماینرهایی هستند که دستگاه ایسیک شان در فارم شما کار می‌کند یا افرادی که به آنها توان پردازشی فروخته‌اید یا مشتریانی که به هر دلیلی طرف حساب شما هستند. پشتیبانی طیف وسیعی دارد، فقط این نیست که یک نفر را با یک گوشی تلفن کنار دستش را استخدام کنید که جواب تماس‌ها را بدهد.

این مطلب را از دست ندهید:  پروژه زئوس (ICO): زباله، بازیافت، تولید برق، ماینینگ و دیگر هیچ

فارم ماینینگ شما می‌تواند برای خودش وب‌سایت داشته باشد یا در شبکه‌های اجتماعی فعال باشد، آن وقت کاربران با رسانه‌های شما در تعامل هستند و سوال‌ها و مشکلات‌شان را مطرح می‌کنند، گاهی هم دنبال راهنمایی و آموزش هستند یا از سر کنجکاوی می‌خواهند از کار شما سر در بیاورند. برای همه اینها به دپارتمان پشتیبانی نیازخواهید داشت.

التبه اگر می‌خواهید در فارم ماینینگ فقط ایسیک‌های خودتان را نگه دارید و ارباب رجوع ندارید، خب نیازی به پرسنل پشتیبانی هم نیست. در نهایت گزارشات همه این دپارتمان‌های متشکل از نیروی انسانی به بخش نظارت و مدیریت می‌رسد و آنها ضمن ارزیابی عملکردها، مسئول تدوین استراتژی برای فارم و برنامه‌ریزی برای عملکرد بهتر پرسنل هستند.

حالا اگر علاقه‌مند شدید که از همین فردا چند نفر را برای فارم ماینینگ استخدام کنید باید در کنار مهارت‌های فنی افراد مختلف به ویژگی‌های اخلاقی و روحی آنها نیز توجه کنید. مثلا داشتن حس مسئولیت‌پذیری برای تمام پرسنل فارم ضروری است، صبر و حوصله فاکتور دیگری است که باید به آن توجه کنید، به هر حال محیط فارم ماینینگ چندان جذاب نیست. سر و صدای دستگاه‌ها آدم را حسابی کلافه می‌کند و مشتریان بی‌اعصاب به خاطر خاموشی مقطعی ماینرها و کاهش سودشان ممکن است کلی بد و بیراه بارتان کنند. در ضمن شب‌ها خطر حمله فیزیکی تبهکاران و سارقان به فارم وجود دارد و بلایای طبیعی هم که همیشه در این مملکت وجود داشته‌اند. پس افرادی که در دپارتمان‌های مختلف استفاده می‌کنید باید توان غلبه بر همه این چالش‌ها یا دست کم تجربه آنها را داشته باشند. از منظر دستمزد و مزایای تجاری هم بهتر است ضمن رعایت قوانین وزارت کار، پاداش‌های اضافه‌ای برای پرسنل در نظر بگیرید. تأمین بودجه این کار چندان سخت نیست مخصوصا که درآمد شما بیت کوین است و ارزش فزاینده‌ای دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

تمرکزگرایی و امنیت؛ تهدیدات استخر های استخراج

هرچقدر درصد بیشتری از علاقه‌مندان رمز ارزها به استخر های استخراج روی می‌آورند، احتمالاً ای…