صفحه اول پادکست ف مثل فارم ف مثل فارم – اپیزود دهم: مدیریت بحران

ف مثل فارم – اپیزود دهم: مدیریت بحران

۰
0

بیایید فرض کنیم فارم ماینینگ شما اکنون در حال فعالیت است و ایسیک‌ها به سودآوری اولیه هم رسیده‌اند، پس همه چیز خوب است و همه خوشحال هستیم تا اینکه ناگهان خبردار می‌شوید امروز در منطقه فارم شما زلزله آمده است و شما با نگرانی می‌خواهید بدانید دستگاه‌ها و پرسنل‌تان در چه وضعیتی هستند و اینکه چه کار باید بکنید تا در آینده فارم ماینینگ شما کمترین آسیب را در برابر بلایای طبیعی مثل سیل، زلزله و آتش‌سوزی ببیند.

 

احتمالا مدیریت بحران اولین مفهومی است که به ذهن شما آمده است. حقیقت این است که اگر میلیون‌ها تومان صرف خرید قوی‌ترین دستگاه‌های ایسیک کرده باشید، از بهترین تأسیسات استفاده کرده‌باشید و عالی‌ترین پرسنل را به کار گرفته باشید ولی برای مدیریت بحران فکری نکرده باشید، تمام آن چه رشته کرده‌اید می‌تواند ظرف چند ساعت نیست و نابود شود. بهترین اقدام مثل همیشه پیشگیری است و برای پیشگیری از بحران‌ها باید ابتدا ریسک‌پذیری فارم و دستگاه‌های ماینر را ارزیابی کنید. یک بررسی پژوهشی نشان داده که در آمریکا 40 درصد از کسب و کارهایی که مراکز داده‌ای شبیه به فارم‌های ماینینگ دارند، این ارزیابی را انجام نداده‌اند. اما شما مثل آنها نباشید و با بررسی دوره‌ای دستگاه‌ها، اتصالات، ساختمان فارم و … برآورد دقیقی از میزان آسیب‌پذیری داشته باشید.

بعد از این بررسی می‌توانید با اقدامات مختلفی فارم ماینینگ را در برابر زلزله، سیل و حوادثی مثل آتش‌سوزی مقاوم کنید. مثلا قرار دادن ماینرها در فضای چند متر زیر زمین می‌تواند آنها را بیشتر از خطر زلزله حفظ کند اما برعکس در هنگام بروز سیل باید واحدهای پردازشی را به نقاط مرتفع حمل کنید. شاید برقراری تعادل بین‌ این دو حالت پیچیده به نظر برسد اما مهندسان مجرب می‌توانند از پس آن بربیایند.

برای مقابله با آتش‌سوزی هم باید مسلما در نقاط مختلف فارم ماینینگ و در فاصله‌های استاندارد کپسول‌های اطفا حریق را نصب کرده باشید و مطئمن باشید که عملکرد آنها درست است. علاوه بر اینها تعبیه کردن مسیرهای خروج اضطراری در جهات مختلف فارم ماینینگ و وجود اتاقی برای نگهداری از کمک‌های اولیه در هنگام بروز بحران‌ها می‌توانند جان پرسنل شما را نجات دهند.

این مطلب را از دست ندهید:  افزایش تمرکزگرایی و سودآوری در صنعت استخراج بیت کوین

به هر حال شاید اوضاع به حدی وخیم شده باشد که دیگر نتوانید دستگاه‌های ایسیک یا زیرساخت‌ها را حفظ کنید ولی دست کم می‌توانید و باید جان انسان‌ها را نجات دهید. بنابراین سعی کنید یک نفر مسلط به کمک‌های اولیه در تیم خودتان داشته باشید یا برای آموزش آن به کارکنان اقدام کنید.

علاوه بر بلایای طبیعی ممکن است برخی از افراد خرابکار با هدف آسیب زدن به زیرساخت‌های شما تحت پوشش مبدل به فارم شما وارد شوند. همچنین حوادث تصادفی که ممکن است توسط خود پرسنل فارم اتفاق بیفتد را نمی‌توان نادیده گرفت.

نفوذی‌های خرابکار ممکن است در قالب مأمور اداره برق، مأمور اداره مالیات، کارمند شهرداری، سرمایه‌گذار علاقه‌مند یا یک مشتری کنجکاو وارد فارم شما شوند و در بخش‌هایی مثل کولینگ، سیستم توزیع برق، اتصالات اینترنت، برق اضطراری یا سیستم‌های امنیتی شما اخلال ایجاد کنند. در اغلب موارد این نفوذی‌ها وابسته به فارم‌های رقیب و یا شرکت‌هایی هستند که به هر دلیل وجود شما را مانع رشد و پیشرفت خود می‌بینند.

همچنین همان‌طور که در اپیزود امنیت فیزیکی تا حدودی به آن اشاره شد خوب است به قفل‌های سالم برای تمام درها، ایجاد ایست‌های بازرسی برای برای ورود البته در فارم‌های خیلی بزرگ، پارتیش‌بندی قسمت‌های مختلف با دیوارهای مستحکم، استفاده از سیستم‌های دسترسی مجهز به سنسورهای زیست‌سنجی یا بایومتریک در کنار رمزعبور و کارت‌های مغناطیسی و در نهایت به کارگیری سیستم‌های دوربین مداربسته برای نظارت 24 ساعته به فارم ماینینگ توجه ویژه داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

تمرکزگرایی و امنیت؛ تهدیدات استخر های استخراج

هرچقدر درصد بیشتری از علاقه‌مندان رمز ارزها به استخر های استخراج روی می‌آورند، احتمالاً ای…