صفحه اول پادکست ف مثل فارم – اپیزود پنجم: سرمایش

ف مثل فارم – اپیزود پنجم: سرمایش

۰
0
ف مثل فارم - اپیزود پنجم: سرمایش

قدیم‌ها که کنسول‌های بازی تازه مد شده بودند، طرفدارانی داشتند که حاضر بودند ساعت‌ها هیچ کاری انجام ندهند به جز بازی کردن. اما این بازی بدون توقف باعث افزایش حرارت کنسول می‌شود تا جایی که بعضی‌ها آداپتور کنسول‌ها را در یخچال می‌گذاشتند تا زودتر خنک شود و جریان بازی باز هم ادامه پیدا کند!

در فارم‌های ماینینگ هم دستگاه‌های ایسیک بعد از چند ساعت کار کردن داغ می‌شوند و البته نمی‌توانید آنها را در یخچال بگذارید! بحث سرمایش که معمولا ماینرها به آن کولینگ هم می‌گویند از ملزومات اساسی راه‌اندازی یک فارم است. کولینگ مناسب عمر تجهیزات و کارایی آنها در داخل فارم را افزایش می‌دهد. اما سه نکته مهم در طراحی واحد‌های خنک کننده 1) روش حذف گرما 2) روش توزیع هوا و 3) مکان قرارگیری تجهیزات خنک کننده است.

یکی از روش‌های نوین در کولینگ استفاده از چیلرها یا برج‌های آبی خنک کننده است. این دستگاه‌ها می‌توانند دمای آب را بین 8 تا 15 سانتی‌گراد نگه دارند و در قالب یک چرخه رفت و برگشت در داخل لوله‌هایی که از کنار دستگاه‌های ماینر می‌گذرند پمپاژ کنند. از مزایای این دستگاه پوشش یک محیط وسیع، پایداری و مصرف انرژی در حالت اقتصادی است. استفاده از این سیستم برای یک فارم با کمتر از 100 کیلووات صرفه اقتصادی ندارد و در ضمن یک ماده مایع را وارد محیط صنعتی فارم می‌کند.

با این حال انتخاب اول بسیاری از صاحبان فارم روش‌های سنتی سرمایش است که در آن از هوای خنک برای برطرف کردن گرمانی تولیدی واحدهای پردازشی در فارم استفاده می‌شود. در این روش‌ها هوای گرم از طریق واحدهای تهویه به بیرون از مجموعه هدایت می‌شود و هوای خنک تولید شده جایگزین آنها می‌گردد.

این مطلب را از دست ندهید:  قیمت بیت کوین در رشد بعدی به صد هزار دلار خواهد رسید

همه آن چیزی که برای کولینگ تا اینجا گفتیم برای خنک کردن هر دستگاه ایسیک هم صدق می‌کند. متخصصان ماینینگ سه عامل باد، آب و روغن را در خنک کردن ماینرها موثر می‌دانند. خنک کننده‌های بادی از دو جز اصلی با نام هیت سینک و یک فن کوچک در بالای هیت‌سینک تشکیل می‌شوند. هیت‌سینک مستقیما به روی پردازنده نصب می‌شود. این سیستم جوابگوی توان پردازشی که دستگا‌ه‌های شما استفاده می‌کنند نیست و مجبورید چندین فن بزرگ و کوچک دیگر هم در پیرامون ایسیک نصب کنید و در نهایت این روش از لحاظ مصرف انرژی به صرفه نیست.

اما آب یا سایر مایعات با قابلیت سرمایش، سیستمی شبیه به خنک‌سازی درون خودرو را برای ماینر ایجاد می‌کنند. پروسه کولینگ آبی به این شکل است که فن‌های خنک کننده در مسیر آب به سمت مخزن آب قرار می‌گیرند و آب خنک شده به همان قطعه هیت‌سینک هدایت می‌شود. خنک‌سازی با آب یکی از بهترین انتخاب برای دستگاه‌های ایسیک درون فارم است.

در نهایت روغن که شاید کمی عجیب باشد اما در نوع خودش یک روش بسیار حرفه‌ای کولینگ است. در این روش ماینرها از روغنی به نام مینرال استفاده می‌کنند که ضمن نداشتن خاصیت رسانایی گرما را به خوبی از خودش عبور می‌دهد. به این ترتیب شما می‌توانید کل دستگاه ماینر را داخل این روغن فرو ببرید و از به هم خوردن اتصالات دستگاه نگران نباشید. هزینه کولینگ با روغن مینرال بسیار بیشتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

تمرکزگرایی و امنیت؛ تهدیدات استخر های استخراج

هرچقدر درصد بیشتری از علاقه‌مندان رمز ارزها به استخر های استخراج روی می‌آورند، احتمالاً ای…