صفحه اول آموزش استاندارد ERC-20 چیست و چه نقشی در اتریوم دارد؟

استاندارد ERC-20 چیست و چه نقشی در اتریوم دارد؟

۰
0
استاندارد ERC-20 چیست و چه نقشی در اتریوم دارد؟

یکی از اهداف اصلی ایجاد بلاک چین اتریوم استفاده از توکن‌ها بوده است. استاندارد ERC-20 چارچوبی برای مدیریت توکن‌ها در بلاک چین اتریوم است.

توکن‌ها بعد از ایجاد شدن بر روی شبکه‌های بلاک چین و مخصوصا بلاک چین اتریوم می‌توانند بین افراد فروخته، خریده یا معامله شوند.

یک توکن می‌تواند با پشتوانه‌هایی مثل دارایی‌های دیجیتال یا دارایی‌های ملموس فیزیکی ایجاد و بر روی بلاک چین اتریوم تعریف شود.

ارتباط نزدیکی بین توکن‌‌ها و قراردادهای هوشمند در اتریوم وجود دارد. اما برای برقراری این ارتباط به شکل صحیح باید از یک شیوه استاندارد استفاده کرد.

استاندارد ERC-20 به توسعه‌دهندگان کمک می‌کند

استاندارد ERC-20 در واقع مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها و قواعدی است که به توسعه‌دهندگان کمک می‌کند تا توکن‌هایی مطابق با اکوسیستم اتریوم عرضه کنند. بنابر این تعریف استاندارد مذکور یک نرم‌افزار یا گروهی از کدهای برنامه‌نویسی نیست.

رعایت اصول این استاندارد ارتباط میان توکن‌ها، قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز را افزایش می‌دهد. به علاوه فرایند تبادل و ثبت موجودی توکن‌ها در بلاک چین اتریوم را مدیریت می‌کند.

پایبندی به اصول استاندارد ERC-20 دشواری وظایف توسعه‌دهندگان را کاهش می‌هد و یک نظام یکپارچه از توکن‌ها را ایجاد می‌کند. در حال حاضر اکثر توکن‌ها و عرضه‌های اولیه سکه (ICO) ارائه شده بر روی بلاک چین اتریوم مطابق با همین استاندارد هستند.

این مطلب را از دست ندهید:  نخستین اعتبارنامه بانکی روی یک بلاک چین در مالزی

جامعه توسعه‌دهندگان اتریوم سه قاعده اختیاری و شش قاعده اجباری را در این استاندارد لحاظ کرده‌اند.

برای نمونه درج نام توکن اختیاری است اما درج تعداد کل موجودی توکن ها در استاندارد الزامی است.

علی‌رغم تمام مزایای استفاده از استاندارد ERC-20 در بلاک چین اتریوم برخی از توسعه‌دهندگان معتقدند بهای زیاد گس (کارمزدهای داخلی در شبکه اتریوم) و تجربه کاربری نه چندان مطلوب از مشکلات این استاندارد است.

همین نکته باعث شده تا برخی از تولید‌کنندگان اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز به سمت استاندارد جدیدی به نام ERC-721 حرکت کنند.

تفاوت عمده این استاندارد با استاندارد قبلی عدم تعویض‌پذیری توکن‌ها است. یعنی هر توکن بی‌همتا است و ارزش یگانه خودش را دارد. از استاندارد ERC-721 بیشتر در ساخت بازی‌های مبتنی بر بلاک چین از جمله Cryptokitties استفاده شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

معرفی زنجیره‌های جانبی و آشنایی با کارکرد آن‌ها

زنجیره‌های جانبی (SideChain) سازوکاری برای رفت‌وبرگشت توکن و دارایی‌های دیجیتال از یک بلاک…