صفحه اول زنجیره بلوک آیا بلاک چین سازمانی تا یک دهه دیگر اثرگذار نخواهد بود؟

آیا بلاک چین سازمانی تا یک دهه دیگر اثرگذار نخواهد بود؟

۰
0
آیا بلاک چین سازمانی تا یک دهه دیگر اثرگذار نخواهد بود؟

سال‌هاست شرکت‌های مختلف رسانه‌ها را با گزارش‌هایی مبنی بر استفاده از بلاک چین سازمانی برای همه‌چیز از ردیابی سبزی‌ها گرفته تا کیف‌های دستی لوکس پرکرده‌اند. این ادعاها بیشتر شامل آزمایش‌هایی بودند که فقط به خاطر تبلیغات انجام شد اما تقریباً هیچ وقت محصولات واقعی ارائه نشد. اما گزارش جدید گارتنر نشان می‌دهد که در واقعیت راهکارهای سازمانی در پس این پروژه‌ها، هنوز 5 تا 10 سال از ایجاد اثرگذاری واقعی فاصله دارند.

 

گارتنر: فناوری بلاک چین به اندازه هیاهوی‌اش خوب نبوده است

یک شرکت تحقیقاتی و مشاوره‌ای متخصص در امور مالی و صنعت فناوری اطلاعات و عضو S&P 500 به تازگی گزارشی را برای مشتریان خود با عنوان «چرخه عمر فناوری برای فناوری‌های بلاک چین 2019» ارسال کرده است. این گزارش نشان می‌دهد که بیشتر راهکارهای بلاک چینی شرکت‌ها هنوز 5 تا 10 سال از اثرگذاری متحول کننده روی صنایع مختلف آن‌طور که خودشان مطرح می‌کنند، فاصله دارند.

گارتنر می‌گوید، برای اینکه راهکارهای بلاک چینی سازمانی به جریان اصلی وارد شود، کاربران نباید نگران انتخاب پلتفرم درست، زبان قرارداد هوشمند، رابط‌های سیستم و الگوریتم اجماع درست باشند.

نویسنده این گزارش معتقد است نگرانی‌ها درباره اینکه چگونگی تعامل کاربران با شرکایی که از پلتفرم‌های بلاک چینی مختلف برای پروژه‌های خود استفاده می‌کنند، باید برطرف شود.

«آویوا لیتان» تحلیل‌گر و معاون رییس بخش تحقیقات گارتنر می‌گوید فناوری‌های بلاک چین به اندازه هیاهوهایی که ایجاد کردند، خوب عمل نکردند و بیشتر پروژه‌های بلاک چینی شرکت‌های فعال در این حوزه در مرحله آزمایش باقی مانده‌اند. بلاک چین هنوز یک انقلاب کسب‌وکار دیجیتالی را در اکوسیستم‌های تجاری امکان‌پذیر نمی‌کند و ممکن است حداقل تا سال 2028 این اتفاق رخ ندهد؛ این زمانی است که گارتنر انتظار دارد بلاک چین به طور کامل از نظر فنی و اجرایی مقیاس‌پذیر شود.

این مطلب را از دست ندهید:  بهبود شفافیت و افزایش مسئولیت‌پذیری در صنعت لجستیک با فناوری بلاک چین

 

چه زمانی این هیاهو تمام می‌شود؟

این گزارش نشان می‌دهد، بلاک چین سازمانی به سمتی می‌رود که این شرکت تحقیقاتی آن را به عنوان سرخوردگی تعریف می‌کند اما بازار از این مرحله تنها تا سال 2021 خارج خواهد شد. بر اساس گزارش گارتنر، این سرخوردگی سومین مرحله چرخه عمر فناوری، شامل دوره‌ای است که در آن علاقه به دلیل شکست در انجام آزمایش‌ها و اجرا از بین می‌رود.

در این مرحله، تولیدکنندگان فناوری تغییر می‌کنند یا شکست می‌خورند، و سرمایه گذاری در صورتی ادامه می‌یابد که تولیدکنندگان نجات یافته محصول خود را ارتقا دهند تا رضایت پذیرندگان اولیه را جلب کنند.

هیاهوی شرکت‌های دفتر کل توزیع شده در سال‌های گذشته بی‌امان بوده است و کلمه بلاک چین به یک کلمه همه گیر با کاربرد نادرست در سال 2018 تبدیل شد.

یک نظرسنجی در ماه ژانویه 2019 از 120 بازاریاب و 181 مدیر اجرایی آژانس‌های تبلیغاتی انجام شده تا مشخص شود چه کلمات یا اصطلاحاتی به صنعت تبلیغات در سال گذشته بیش از اندازه مورد توجه قرار گرفته‌اند. 26 درصد از شرکت کنندگان کلمه «بلاک چین» را به عنوان کلمه‌ای که بیشترین اهمیت در سال 2018 را داشته انتخاب کردند از همین این رو واژه جایگاه نخست را به خودش اختصاص داده است.

news.bitcoin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

ردیابی واردات نفت با استفاده از فناوری بلاک چین در آمریکا

سازمان گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده آمریکا، در نظر دارد تا با استفاده از فناوری بلاک چین…