صفحه اول بررسی بر روی هر بلوک یک زن ایستاده است!

بر روی هر بلوک یک زن ایستاده است!

۰
0
بر روی هر بلوک یک زن ایستاده است!

ساتوشی زن بود. این جمله ای بود که نماینده زن کنگره آمریکا در آغاز نشست «زنان بر روی بلوک» در بروکلین گفت. اینجا زنان از محدودیت ها و فرصت های پیش رو برای حضور در عرصه بلاک چین گفتند.

این نشست که در آن 300 نفر از علاقه مندان به بلاک چین و رمز ارز ها شرکت داشتند 13 می‌در بروکلین نیویورک برگزار شد.

اگرچه بعضی از فعالان زن در این فضا ازجمله الیزابت استارک مدیر آزمایشگاه های Lightning نسبت به ایجاد جو جنسیتی مخالف اند اما زنان حاضر در نشست معتقدند هدف نه ایجاد شکاف جنسیتی بلکه بحث درباره فرصت ها و محدودیت ها برای این جامعه است.

از همین رو بیشتر بحث هایی که در این نشست مطرح شد بر روی فرصت های تجاری در بخش هایی مثل املاک، زنجیره تأمین و تغذیه و البته نقش زنان در آن متمرکز بود.

بدون تردید هنوز زن ها در خیلی از حوزه ها از پست های شغلی بلندمرتبه برخوردار نیستند و دایره اختیاراتشان در محیط کار و صنعت محدود است. فناوری بلاک چین و رمز ارز ها نیز از این قاعده مستثنا نیستند.

بر اساس نتایج پژوهشی که توسط موسسه بین المللی Quartz در فاصله سال های 2012 تا 2018 انجام شده، از میان 378 شرکت بلاک چینی و رمز ارز ی که با سرمایه های خطرپذیر تأسیس شده اند، تقریباً 8/5 درصد یک زن در تیم مؤسس خود داشته اند.

این در حالی است که افراد شرکت کننده در نشست «زنان بر روی بلوک» معتقدند حضور کمرنگ این جامعه در فناوری بلاک چین و رمز ارز ها باعث رشد ناقص این حوزه ها در آینده می‌شود.

در همین رابطه اوا کایلی به عنوان نماینده مجلس اروپا در این نشست گفت:

زنان درک بهتری از فناوری بلاک چین دارند و اولویت های آن ها متفاوت است. من معتقدم زن ها با این ابزارهای جدید می‌توانند بر روی آینده تأثیرگذار باشند.

یک نیاز واقعی برای زنان

زنانی که در نشست بروکلین حاضر بودند ازجمله کارآفرین آلمانی ماشا مک کانی که BigchainDB و Ocean Protocol را پایه گذاری کرده بر این باورند که زنان می‌توانند از فناوری بلاک چین حتی بیشتر از مردان منتفع شوند.

این مطلب را از دست ندهید:  چگونه رایانه‌ های کوانتومی فناوری زنجیره بلوک را تهدید می‌کنند؟

زنان برای دسترسی به منابع مالی مشکل دارند و به همین دلیل اکثریت جامعه فقیر جهان از زنان تشکیل شده است اما با یک سیستم مجهز به تراکنش های محرمانه و ضد سانسور می‌توان این وضعیت را بهبود داد.

مثلاً در عربستان سعودی زنان همچنان از دریافت یک پروانه کسب وکار یا یک وام ساده بدون ضمانت دو مرد محروم هستند.

همچنین تحقیقات «اتحاد ملی علیه خشونت خانگی» نشان می‌دهد حداقل 94 درصد از زنان که خشونت خانگی را تجربه کرده اند قربانی خشونت اقتصادی هم شده اند که معنی اش محدود شدن دسترسی آن ها به درآمد یا خدمات مالی از طرف همسران یا پدران است.

این تأثیرات بلاک چینی اما سریع تر از آن چیزی که به نظر می‌رسد اتفاق می‌افتند. آنها امروز در عرصه های مختلفی مثل کارآفرینی، پژوهش، دیپلماسی و نرم افزار به سرعت پله های ترقی را طی می‌کنند.

جذابیت آزادی بخش فناوری بلاک چین و توان رمز ارز ها در کنار تلاش خود آن ها برای ایجاد جهان برابر می‌تواند پایانی برای دهه ها محدودیت های مالی آن ها باشد. 

اهمیت آموزش

اما صرفاً علاقه و انگیزه زنان برای ورود و بعداً استفاده از فناوری بلاک چین کافی نیست بلکه در کنار این ها باید به آموزش هم توجه کرد.

برنامه های آموزشی و برنامه های اشتراک تجربیات در حوزه هایی مثل کد نویسی در کانون توجه حاضرین زن در نشست بروکلین بوده است.

لیز ربان معاون توسعه تجاری در پلتفرم وام دهی سلسیوس در همین رابطه می‌گوید:

مفاهیم عدم تمرکز و توان بخشی فقط در صورتی برای زنان مفید هستند که آن ها آموزش لازم را دریافت کرده باشند.

در پایان این نشست شرکت کننده گان با محدودیت ها و فرصت های این حوزه آشنا شدند و علی رغم اینکه چالش های ورود به این حوزه را شناختند اما با دیدگاه خوش بینانه ای نشست بروکلین را ترک کردند تا فردای بهتری در حوزه فناوری بلاک چین رقم بزنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

ردیابی واردات نفت با استفاده از فناوری بلاک چین در آمریکا

سازمان گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده آمریکا، در نظر دارد تا با استفاده از فناوری بلاک چین…