بر روی هر بلوک یک زن ایستاده است!

  • توسط IrBlockchain
  • ۶ ماه قبل
  • ۰
بررسی محدودیت‌ها و فرصت‌های پیش‌رو زنان در عرصه فناوری زنجیره‌بلوک (بلاک‌چین) و رمزارزها

ساتوشی زن بود. این جمله‌ای بود که نماینده زن کنگره آمریکا در آغاز نشست «زنان بر روی بلوک» در بروکلین گفت. اینجا زنان از محدودیت‌ها و فرصت‌های پیش رو برای حضور در عرصه بلاک‌چین گفتند.

این نشست که در آن ۳۰۰ نفر از علاقه‌مندان به زنجیره‌بلوک و رمزارزها شرکت داشتند ۱۳ می در بروکلین نیویورک برگزار شد.
اگرچه بعضی از فعالان زن در این فضا ازجمله الیزابت استارک مدیر آزمایشگاه‌های Lightning نسبت به ایجاد جو جنسیتی مخالف‌اند اما زنان حاضر در نشست معتقدند هدف نه ایجاد شکاف جنسیتی بلکه بحث درباره فرصت‌ها و محدودیت‌ها برای این جامعه است.
از همین رو بیشتر بحث‌هایی که در این نشست مطرح شد بر روی فرصت‌های تجاری در بخش‌هایی مثل املاک، زنجیره تأمین و تغذیه و البته نقش زنان در آن متمرکز بود.
بدون تردید هنوز زن‌ها در خیلی از حوزه‌ها از پست‌های شغلی بلندمرتبه برخوردار نیستند و دایره اختیاراتشان در محیط کار و صنعت محدود است. فناوری زنجیره‌بلوک و رمزارزها نیز از این قاعده مستثنا نیستند.
بر اساس نتایج پژوهشی که توسط موسسه بین‌المللی Quartz در فاصله سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۸ انجام‌شده، از میان ۳۷۸ شرکت بلاک‌چینی و رمزارزی که با سرمایه‌های خطرپذیر تأسیس‌شده‌اند، تقریباً ۸/۵ درصد یک زن در تیم مؤسس خود داشته‌اند.
این در حالی است که افراد شرکت‌کننده در نشست «زنان بر روی بلوک» معتقدند حضور کمرنگ این جامعه در فناوری زنجیره‌بلوک و رمزارزها باعث رشد ناقص این حوزه‌ها در آینده می‌شود.
در همین رابطه اوا کایلی به‌عنوان نماینده مجلس اروپا در این نشست گفت:

زنان درک بهتری از فناوری بلاک‌چین دارند و اولویت‌های آن‌ها متفاوت است. من معتقدم زن‌ها با این ابزارهای جدید می‌توانند بر روی آینده تأثیرگذار باشند.

یک نیاز واقعی برای زنان

زنانی که در نشست بروکلین حاضر بودند ازجمله کارآفرین آلمانی ماشا مک‌کانی که BigchainDB و Ocean Protocol را پایه‌گذاری کرده بر این باورند که زنان می‌توانند از فناوری زنجیره‌بلوک حتی بیشتر از مردان منتفع شوند.
زنان برای دسترسی به منابع مالی مشکل‌دارند و به همین دلیل اکثریت جامعه فقیر جهان از زنان تشکیل‌شده است اما با یک سیستم مجهز به تراکنش‌های محرمانه و ضد سانسور می‌توان این وضعیت را بهبود داد.
مثلاً در عربستان سعودی زنان همچنان از دریافت یک پروانه کسب‌وکار یا یک وام ساده بدون ضمانت دو مرد محروم هستند.

زنان عرب و محدودیت‌های آنها برای دسترسی به منابع مالی
همچنین تحقیقات «اتحاد ملی علیه خشونت خانگی» نشان می‌دهد حداقل ۹۴ درصد از زنان که خشونت خانگی را تجربه کرده‌اند قربانی خشونت اقتصادی هم شده‌اند که معنی‌اش محدود شدن دسترسی آن‌ها به درآمد یا خدمات مالی از طرف همسران یا پدران است.
این تأثیرات زنجیره‌بلوکی اما سریع‌تر از آن چیزی که به نظر می‌رسد اتفاق می‌افتند. آنها امروز در عرصه‌های مختلفی مثل کارآفرینی، پژوهش، دیپلماسی و نرم‌افزار به‌سرعت پله‌های ترقی را طی می‌کنند.
جذابیت آزادی‌بخش فناوری زنجیره‌بلوک و توان رمزارزها در کنار تلاش خود آن‌ها برای ایجاد جهان برابر می‌تواند پایانی برای دهه‌ها محدودیت‌های مالی آن‌ها باشد. 

اهمیت آموزش

اما صرفاً علاقه و انگیزه زنان برای ورود و بعداً استفاده از فناوری بلاک‌چین کافی نیست بلکه در کنار این‌ها باید به آموزش هم توجه کرد.
برنامه‌های آموزشی و برنامه‌های اشتراک تجربیات در حوزه‌هایی مثل کد نویسی در کانون توجه حاضرین زن در نشست بروکلین بوده است.

آموزش یکی از عوامل اصلی ارتقای زنان در فناوری زنجیره‌بلوک و رمزارزهاست
لیز ربان معاون توسعه تجاری در پلتفرم وام‌دهی سلسیوس در همین رابطه می‌گوید:

مفاهیم عدم تمرکز و توان‌بخشی فقط در صورتی برای زنان مفید هستند که آن‌ها آموزش لازم را دریافت کرده باشند.

در پایان این نشست شرکت‌کننده‌گان با محدودیت‌ها و فرصت‌های این حوزه آشنا شدند و علی‌رغم اینکه چالش‌های ورود به این حوزه را شناختند اما با دیدگاه خوش‌بینانه‌ای نشست بروکلین را ترک کردند تا فردای بهتری در حوزه فناوری زنجیره‌بلوک رقم بزنند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Read more:
استفاده از فناوری زنجیره‌بلوک در تشکیلات اداری و امنیت سایبری وزارت دفاع آمریکا
آیا پنتاگون از فناوری زنجیره‌بلوک برای تقویت امنیت سایبری استفاده می‌کند؟

اگرچه متاسفانه بیت‌کوین و سایر رمزارزها در مواردی مثل پولشویی، قاچاق مواد و تروریسم هم استفاده شده‌اند اما پنتاگون تصمیم...

Close