صفحه اول بررسی دورخیز بلند دوبی برای شهری که از زنجیره بلوک ساخته شده است

دورخیز بلند دوبی برای شهری که از زنجیره بلوک ساخته شده است

۰
0
دورخیز بلند دوبی برای شهری که از زنجیره بلوک ساخته شده است

دوبی به عنوان یک مرکز تجاری بزرگ در حال برنامه ریزی برای جهش جدیدی به سمت اقتصاد مبتنی بر بلاک چین (Blockchain) است.

دوبی که زمانی بیشتر از یک دهکده کوچک برای ماهیگیری نبود در سال های اخیر با ایجاد تسهیلات جذابی مثل عدم پرداخت مالیات، زیرساخت های پیشرفته حمل و نقل و یک محیط ایمن در منطقه ای پرآشوب به یکی از مراکز بزرگ تجارت تبدیل شده است.

اکنون این مرکز تجاری بزرگ در حال برنامه ریزی برای جهش دیگری است که باعث تقویت هر چه بیشتر توان این شهر خواهد شد. این جهش بزرگ در واقع حرکت به سمت اقتصادی است که بر پایه بلاک چین (Blockchain) ساخته شده است.

فناوری بلاک چین که شاید بیشتر از همه با نام بیت کوین به ذهن متبادر می‌شود دارای کاربردهای متفاوتی است. برای نمونه با استفاده از قابلیت های آن می‌توان یک دفترکل دیجیتال برای اشتراک گذاری موثرتر و رهگیری دقیق تر اطلاعات مرتبط با قراردادها و تراکنش ها ایجاد کرد که در آن اسناد به طور دائمی، قابل اعتباربخشی و مطمئن ذخیره می‌شوند.

هدف اصلی دولت محلی در دوبی این است که اکثر امور کسب و کار امارات متحده عربی در بستر بلاک چین اجرا شود تا خدمات دولتی با کارآمدی بیشتر ارائه شوند و همچنین پروژه های در مقیاس بزرگ با سهولت بیشتری در این شهر به اجرا دربیایند.

عایشه بن بشر که سرپرست مرکز دوبی هوشمند است و دراین باره می‌گوید: “ما می‌خواهیم دوبی اولین سیستم دولتی در دنیا باشد که تا قبل از 2020 میلادی به فناوری بلاک چین مجهز شده باشد. شاید این هدف گذاری برای نظام های فعلی ما سخت و طاقت فرسا باشد اما تمرین ما را برای آینده آماده خواهد کرد.”

بلاک چین در خارج از محیط آزمایشگاه

فناوری بلاک چین هنوز با هدف استفاده تجاری در ابتدای راه قرار داد اما برخی از شرکت های بزرگ بین المللی در حال استفاده آزمایشی از آن هستند. بیشترین اقبال برای استفاده از این فناوری در حوزه خدمات مالی مشاهده شده و البته تمایل روزافزون بخش های مدیریت زنجیره تأمین، بهداشت-سلامت و باربری و حمل و نقل نیز قابل انکار نیست.

برای نمونه می‌توان به فروشگاه های والمارت اشاره کرد که با استفاده از بلاک چین صنعت تغذیه مصرف کنندگان چینی که شامل مراحلی از قبیل ارسال، انتقال و فروش است را بهبود می‌بخشد و یا یکی از شرکت های تابعه وال استریت که وظیفه اش پردازش تراکنش های مالی است تصمیم گرفته با استفاده از امکانات رنجیره بلوک هزینه های نگهداری و ذخیره سازی اطلاعات تراکنش ها را کاهش دهد و این صرفه جویی در قیمت هایی که به مشتریان این شرکت داده می‌شود هم تأثیر خواهد داشت.

در کل بلاک چین به طور بالقوه توانایی تسریع تراکنش ها، افزایش شفافیت و کاهش جرائم مالی نظیر پولشویی را دارد اما برای این که به استفاده انبوه برسد با چالش هایی نیز روبه رو است.

برای نمونه امنیت سایبری یکی از همین چالش هاست. علی رغم اینکه حامیان بلاک چین ادعا می‌کنند این فناوری به طور ایمن طراحی شده است اما به دلیل فقدان آزمایش های کافی در محیط واقعی هنوز این ادعا قابل اثبات نیست به علاوه چندین حمله سایبری بر علیه ارزهای دیجیتال در سال های اخیر، اهمیت توجه به مسائل امنیتی را بیش از پیش گوشزد می‌کند.

تنظیمات و مقررات نامعلوم مخصوصاً در محیط های مالی مانع دیگری برای بهره برداری از خدمات مفید بلاک چین است. معنی این گفته این است که چارچوب های قانونی جهان برای به کار بستن این فناوری جدید نیاز دارند تا خودشان را با آن تطبیق دهند.

از هزینه های تغییر فناوری فعلی که دائماً در حال افزایش هستند نیز نمی‌توان چشم پوشی کرد و مسائل فنی بسیاری هم بر سر راه یکپارچه سازی پایگاه های داده بلاک چین با نظام های فعلی وجود دارد.

با این حال مزایای بلاک چین برای بسیاری از موسسه و کسب و کارها جذاب هستند و دوبی که منطقه ای تقریباً خودمختار آر امارات متحده عربی است نیز اولین شهری است که می‌خواهد از این فناوری در سطح دولتی حمایت کند.

بخش خصوصی دوبی در کنار دولت

مرکز دوبی هوشمند در مارس 2017 پروژه جدیدی را کلید زد که در مقیاس وسیع به پیاده سازی بلاک چین می‌پردازد. در طول ماه های آینده این مرکز قصد دارد کارگاه های آموزشی برای مؤسسات کلیدی دولتی، نیمه دولتی و خصوصی برگزار کند تا خدماتی که می‌تواند بیشترین منفعت را از بلاک چین (blockchain) ببرند تعیین و اولویت بندی شوند.

این مطلب را از دست ندهید:  ما خودمان کافه رایا داریم! / مصاحبه با کافه‌ای که بیت کوین قبول می‌کند

مرکز دوبی هوشمند انتظار دارد بخش های خصوصی و عمومی‌پس از برگزاری این کارگاه ها اجرای پروژه های مقدماتی بلاک چین را آغاز کنند. همچنین ایجاد پلتفرمی‌اشتراکی با نام -بلاک چین به عنوان یک خدمت- برای بدنه دولت دوبی در جهت تسهیل پیاده سازی این پروژه ها از دیگر برنامه های این مرکز است.

وسام لوتاه که رئیس مرکز دوبی هوشمند است بر این باور است که تلاش جمعی برای اطمینان خاطر از اینکه امارات به عنوان یک مجموعه از مسیر منحرف نمی‌شود مهم است. همچنین از هزینه های مجدد و دوباره کاری ها خودداری می‌شود علاوه بر اینکه این هم افزایی برای همه سودمند است.

مدیر بخش خاورمیانه و آفریقایی سازمان IBM درباره استفاده از فناوری های بلاک چین در دوبی بیان می‌کند:

مؤسسات دولتی و کسب و کارهای متفاوت در دوبی امروز به این نتیجه رسیده اند که نیاز به یک دفترکل امن و مشترک که باعث حسابرسی و شفافیت می‌شود یکی از مواردی ضروری در فرایند آسان سازی تجارت است.

دولتمردان دوبی نیز از این گفته استقبال کرده و از IBM خواسته اند تا به عنوان شریک استراتژیک در حوزه بلاک چین با آن ها همکاری کند. آن ها همچنین از کانسنسیس (Consensys) که یک شرکت مشاوره در زمینه گسترش انواع نرم افزارهاست دعوت کرده اند تا به عنوان مشاور این پروژه در در دوبی فعالیت کند.

گام های آغازین

مدتی است چندین ارگان مختلف در دوبی اجرا آزمایشی بلاک چین را آغاز کرده اند. اداره توسعه اقتصادی دوبی که معمولاً سازمان مرجع امور کسب و کار در دوبی شناخته می‌شود و مسئولیت هایی از قبیل صدرو پروانه ها، حقظ حقوق مصرف کنندگان و کسب و کارها، حذف موانع دست و پاگیر از تجارت و ارتقای تجارت و کسب و کارهای بزرگ را بر عهده دارد، برای آزمایش بلاک چین در حال گذر از سیستم سنتی ثبت و صدور پروانه به سیستم های نوین برپایه بلاک چین است.

محمد شایل السعدی که مدیر عامل این اداره است که در تشریح بیشتر پروژه ای که قرار است انجام دهند بیان می‌کند که هدف آن ها انتقال داده های فعلی به بلاک چین و همچنین ایجاد نظامی‌برای ورود اطلاعات جدید است. اطلاعات اجرایی این پروژه در اختیار سایر ارگان های اداری دوبی نیز قرار خواهد تا بدون هزینه اضافی و هرگونه کار تکراری بتوانند به آسانی و در زمان کوتاهی این فرایند را اجرا کنند.

یکی دیگر از سرمایه گذاران بزرگ که در این زمینه پیشقدم شده بانک بزرگ دوبی است. این بانک از فوریه 2017 همکاری خودش را با IBM و چند مورد دیگر از سازمان های این شهر با هدف بررسی کاربردهای بلاک چین در امور مالی و لجستیک آغاز کرده است.

همان طور که می‌دانید تجارت بزرگ ترین شکل کسب و کار در دوبی است تا جایی که تمام بنادر و مناطق آزادش را با هدف تبدیل کردن این شهر به یک مرکز بزرگ واردات و صادرات به این موضوع اختصاص داده است. سود حاصل از تجارت غیر نفتی در امارات رقمی‌به میزان 348 میلیارد دلار در سال 2016 بوده است. قطعاً این رقم بالا بیانگر این است که این شهر توانسته تا حد زیادی در مرکزیت تبادلات تجاری آسیا، آفریقا، و اروپا و … قرار بگیرد. علی سجوانی که متصدی ارشد اطلاعات در بزرگ ترین بانک دوبی است اعتقاد دارد که هدف اصلی پیاده سازی بلاک چین در دوبی می‌تواند جایگزینی قراردادهای کاغذی با قراردادهای هوشمند باشد که به کاهش حجم اسناد کاغذی برای ردیابی، بسته بندی و انتقال کالاها کمک می‌کند.

خانم بن بشر نیز با دیدی مثبت به آینده از برنامه مرکز تحت سرپرستی اش خبر می‌دهد که قرار است دوبی را تا سال 2020 به پایتخت بلاک چین جهان تبدیل کند. او باور دارد که در آن سال تمام خدمات دولتی و تراکنش های مربوط به آن در بستر بلاک چین اتفاق می‌افتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

ردیابی واردات نفت با استفاده از فناوری بلاک چین در آمریکا

سازمان گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده آمریکا، در نظر دارد تا با استفاده از فناوری بلاک چین…