صفحه اول زنجیره بلوک بررسی پیاده سازی هویت دیجیتال بر پایه بلاک چین در اتحادیه اروپا

بررسی پیاده سازی هویت دیجیتال بر پایه بلاک چین در اتحادیه اروپا

۰
0
287
بررسی پیاده سازی هویت دیجیتال بر پایه بلاک چین در اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا در جدیدترین گزارش خود به سیستم‌های هویت دیجیتال مبتنی بر بلاک چین و نسخه ‌های دیجیتال ارزهای ملی توجه نشان داده است. این گزارش که توسط موسسه ConsenSys AG و به سفارش اتحادیه اروپا تهیه شده به مزایا و کاربردهای فناوری بلاک چین (BlockChain) برای دولت‌ها پرداخته است.

در این گزارش آمده است که دولت‌ها باید قابلیت‌هایی مثل کنترل توسط کاربر و اعمال حاکمیت روی اطلاعات هویتی را برای شهروندان امکان‌پذیر کنند. بدین‌صورت سیستم مدیریت هویت امن‌تر و محرمانه‌تر می‌شود و به‌صورت منحصربه‌فردی قابل تأیید خواهد بود. این روش همچنین باعث می‌شود تا در هنگام اجرای تراکنش‌ها افراد فقط داده‌های هویتی را به اشتراک بگذارند که لازم است و چیزی بیشتر از آن افشا نشود.

با این ‌حال اتحادیه اروپا معتقد است این سیستم هویتی مبتنی بر بلاک چین (Blockchain) می‌تواند چالش‌هایی برای دولت‌ها به همراه داشته باشد و یکی از راه‌حل‌های مقابله با این چالش توسعه استانداردها و چارچوب‌ها قبل از استفاده از این سیستم جدید است.

در بخشی از این گزارش آمده است: دولت‌ها باید به این نکته توجه کنند که ویژگی‌های هویتی چگونه در طول چرخه حیات یک انسان تغییر می‌کنند و به همین دلیل باید بتوانند سطوح متفاوتی از شفافیت را فراهم کنند. مثلاً این امکان وجود داشته باشد که مثلا بدون ارائه شناسنامه بتوانیم تأیید کنیم که یک نفر بالای ۱۸ سال است.

این مطلب را از دست ندهید:  پادکست خبری آی‌آر بلاک چین - قسمت چهاردهم

ارزهای ملی بر روی بلاک چین

اما بخش دیگر این گزارش درباره نسخه‌های دیجیتال شده از ارزهای ملی بر روی بلاک چین است. به‌عبارت‌دیگر دولت‌ها باید این توانایی را داشته باشند تا ارز ملی به شکل دیجیتال ارائه کنند.

ارائه ارزهای ملی بر روی بلاک چین به معنی این است که آن‌ها به اجزای جدایی‌ناپذیر قراردادهای هوشمند (Smart Contracts) تبدیل می‌شوند. این باعث می‌شود تا دولت‌ها بسیاری از قراردادهایشان را به شکل خودکار دربیاورند. کارشناسان اتحادیه اروپا در این گزارش به تلاش‌های بانک‌های مرکزی در ایجاد توکن برای تراکنش‌های بین‌بانکی به‌عنوان جایگزین ارزهای ملی رایج و توسعه راهکارهایی برای استفاده از دفاترکل توزیع شده نیز اشاره داشته‌اند.

نکته قابل‌توجه این است که این هفته کشورهای مالت، فرانسه، ایتالیا، قبرس، پرتغال، اسپانیا و یونان به‌صورت مشترک اعلام کرده‌اند برای ارتقای کاربردهای فناوری دفاترکل توزیع‌شده در حوزه جغرافیایی این اتحادیه تلاش می‌کنند.

این همکاری مشترک می‌تواند سیستم‌های هویت دیجیتال مبتنی بر بلاک چین و ایجاد نسخه‌های توکنی شده ارزهای ملی بر بستر این فناوری را سرعت ببخشد.

 

منبع: cointelegraph.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

فناوری بلاک‌چین در شرکت گازپروم روسیه

شرکت دولتی گازپروم روسیه اعلام کرد در قالب یک طرح آزمایشی مبتنی بر بلاک‌چین، از امکان قرار…