صفحه اول اخبار کارشناس دلوییت: زی کش مرده است!

کارشناس دلوییت: زی کش مرده است!

۰
0
کارشناس دلوییت: زی کش مرده است!

یکی از متخصصان شرکت مشاوره‌ای دلوییت می‌گوید زی‌کش (Zcash) وابسته به اعتماد است و به همین دلیل ممکن است کاربرانش در معرض خطر جدی قرار بگیرند.

«تیم دیویس» از شرکت دلوییت معتقد است رمز ارز زی‌کش که با ابتکار تراکنش‌های کاملاً محرمانه بر سر زبان‌ها افتاد، اکنون به جایگاهی رسیده که می‌تواند کاربرانش را در معرض خطر جدی قرار دهد.

آقای دیویس در مقام مقایسه بین رمز ارزهای با محوریت محرمانگی، مونرو (Monero) را گزینه بهتری می‌داند و می‌گوید زی‌کش تا همین‌جا، خیلی اتفاقی دوام آورده است!

وی ضمن تاکید بر این گفته‌ها در کنفرانس Consensus 2019 که اکنون در نیویورک در حال برگزاری است به اشکالات ذاتی این رمز ارز اشاره کرده است.

زی‌کش در یک فرایند رمزنگاری گروهی (Multi-party computation) ایجاد شده است و بعد از این فرایند باید تمام رایانه‌های دخیل به نحوی از بین می‌رفته‌اند.

فرایند رمزنگاری گروهی به‌شدت مورد انتقاد قرار گرفته و خیلی‌ها بر این باورند که هیچ تضمینی وجود ندارد که هیچ‌کدام از این رایانه‌ها نتوانند توکن‌های ZEC را ایجاد کنند.

در واقع مسئله «تیم دیویس» این است که فرایند رمزنگاری زی‌کش بیش‌ازحد مورد اعتماد بوده و این در حالی است که یک پروتکل بلاک‌ چین باید بدون نیاز به اعتماد ساخته شود.

این مطلب را از دست ندهید:  میمبل ویمبل از هری پاتر تا دنیای بیت کوین

وی همچنین ضمن اشاره به اینکه نباید به قیمت بالای این رمز ارز یا حجم مبادلات آن چندان توجه کرد، معتقد است مونرو با به‌روزرسانی جدیدی که ارائه داده به کاربران امکان می‌دهد تا XMR‌های تقلبی را در چرخه توزیع تشخیص دهند. همین ویژگی باعث شده تا مونرو از دیدگاه این کارشناس شرایط بهتری داشته باشد.

مسئله امنیت در بلاک‌چین

این روزها بحث امنیت در ساختارهای مبتنی بر بلاک چین بیش از گذشته ذهن کارشناسان این حوزه را به خودش مشغول کرده است. این امنیت گاهی به معنی محرمانگی در بالاترین درجه است و گاهی فقط پیرامون تراکنش‌ها شکل می‌گیرد.

تیم دیویس هنوز هزینه اجرای تراکنش‌های محرمانه در بلاک چین زی‌کش را خیلی بالا می‌داند و تازه این در حالی است که این هزینه بعد از به‌روزرسانی موسوم به Sapling کاهش پیدا کرده است.

همین نکته می‌تواند به این معنی باشد که بیشتر تراکنش‌هایی که روی بلاک‌چین زی‌کش رخ می‌دهند از پروتکل zK_SNARKs استفاده نمی‌کنند و در نتیجه محرمانه نیستند.

Crypto Briefing

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

تلاش مایکروسافت برای جلب اعتماد شرکت‌ها به هوش مصنوعی

درست مثل مصرف‌کننده‌ها که کمی نسبت به هوش مصنوعی محتاط‌اند، شرکت‌ها هم به سختی می‌توانند ب…