صفحه اول ماینینگ تاریخچه مختصر ماینینگ و ماینر در جهان رمز ارز ها

تاریخچه مختصر ماینینگ و ماینر در جهان رمز ارز ها

۰
0
تاریخچه مختصر ماینینگ و ماینر در جهان رمز ارز ها

روزگاری معادن طلا مقصد همه ماینر ها بود و اکنون صفر و یک‌های بلاک چین به عرصه جدیدی برای کسب درآمد تبدیل شده‌اند.

رمز ارز با مفهوم یک ارزش غیرقابل لمس حتی سال‌ها قبل‌تر از بیت کوین وجود داشته است اما این بیت کوین با بهره گیری از ساختار بلاک چین بود که ماینینگ را سر زبان‌ها انداخت.

ماینینگ (Mining) یا به فارسی استخراج در واقع فرایندی است با دو هدف؛ یکی تولید کوین‌های جدید و افزودن آن‌ها به چرخه توزیع و دیگری تثبیت امنیت در شبکه‌های بلاک چین است.

ماینر عنوان دستگاه‌هایی شبیه به کیس کامپیوتر است که به برق و اینترنت وصل می‌شوند و عملکردی شبیه همان طلایاب ها در زمان جویندگان طلا را دارند. اما ماینر این روزها به فردی که صاحب این دستگاه‌ها هم هست گفته می‌شود. مثل آقای میرفندرسکی یک ماینر بیت کوین است که به تازگی ده دستگاه ماینر خریده است.

در ادامه با آی آر بلاک چین همراه باشید تا نگاهی هر چند مختصر به تاریخ ماینر و ماینینگ در جهان رمز ارزها داشته باشیم.

ماین کردن رمزارز ها در ابتدا یک کار فانتزی بود که با یک رایانه ساده انجام می‌شد. گیک‌ها و نردها به چشم سرگرمی به آن نگاه می‌کردند و با بیت کوین ‌های ماین شده به فروشگاه‌ها می‌رفتند و خرید می‌کردند.

قضیه پیتزا بیت‌کوین خودش به خوبی نشان دهنده همین نوع نگاه به بیت کوین است. 22 می 2010 لازلو هانیچز ده هزار بیت کوین که دست کم بخشی از آن را ماین کرده بود را خرج دو عدد پیتزا کرد!

روز پیتزا بیت کوین

 

از پردازنده‌های مرکزی تا مدارهای مجتمع

در سال 2009 ماینرها فهمیدند اگر چند رایانه را به هم دیگر پیوند بزنند! مقدار پاداش از هر بلوک که آن زمان 50 بیت کوین بود سریع‌تر به دست می‌آید. از طرفی درجه سختی مسئله‌های صفر و یک هم خیلی پایین بود و هنوز دستگاه‌های خانگی خیلی خوب ماین می‌کردند.

در اکتبر 2010، وقتی همه CPU‌های دنیا با همدیگر زورشان به شبکه بیت کوین نرسید، امکان جدیدی در اختیار ماینرها قرار گرفت و آن استفاده از GPU یا کارت گرافیک بود.

تاریخچه مختصر ماینینگ و ماینر در جهان رمز ارز ها

سختی مسئله‌هایی که دستگاه‌های ماینر باید حل می‌کرد بیشتر شده بود بنابراین زنان و مردان ماینر به بازار کارت‌های گرافیک هجوم آوردند. ماینینگ با این روش احتیاجی به دانش فنی خاصی نداشت اما اشکال این جا بود که بازار خیلی زود اشباع شد و جمعیت ماینرها بر روی زمین به شدت گسترش پیدا کرد.

در سال 2011 اولین نسل از مدارهای مجتمع با نام field-programmable gate arrays عرضه شد. مزیت اصلی این دستگاه‌ها نسبت به پردازنده‌های گرافیکی مصرف برق کمتر آن‌ها و انجام وظیفه مشابه بود.

این مطلب را از دست ندهید:  رونمایی از تراشه جدید بیت مین برای دستگاه‌های ماینینگ

تاریخچه مختصر ماینینگ و ماینر در جهان رمز ارز ها

ورود ماینر های ASIC

اما این ابتکار هم مدت زمان محدودی دوام آورد. اشتهای سیری ناپذیر ماینرها برای کسب بیت کوین و آلت‌کوین‌ها با این پیش غذاهای کوچک! کم نمی‌شد.

از همین رو سال 2013 با تولید دستگاه‌های ماینر جدیدی به نام ASIC همراه شد. این دستگاه‌ها که در واقع نسل دوم مدارهای مجتمع بودند این بار به صورت خاص برای ماینینگ بیت کوین طراحی شده بودند.

این پیشرفت جدید اگر چه برای مدتی کام استخراج کنندگان را شیرین کرد اما به زودی معلوم شد دوران ماینینگ خانگی به سر آمده و نوبت به ماینینگ صنعتی رسیده است.

از این تاریخ به بعد کم کم دستگاه‌های ماینر گران و گران‌تر شدند و مردان و زنان ضعیف این عرصه خیلی زود جایشان را به ثروتمندان و غول‌ها دادند. از آن روز بازار ماینینگ توسط شرکت‌هایی مثل بیت مین و بیت فیوری که خودشان تولید کننده دستگاه‌های ماینر ASIC بودند تسخیر شدند.

تاریخچه مختصر ماینینگ و ماینر در جهان رمز ارز ها

آن‌ها با ثروت حاصل از فروش دستگاه‌ها تا می‌توانستند فارم های بزرگ ساختند، دستگاه‌های بیشتری در آن‌ها مستقر کردند و با سود ماینینگ مغزها را به کار گرفتند تا هر چند ماه یکبار دستگاه‌های جدیدتر و بهینه‌تری را در اختیار مصرف کنندگان قرار دهند.

با این حال خیلی‌ها معتقدند ماینینگ رمزارز ها تازه شروع شده و هنوز راه درازی باقی است. این یعنی هنوز فضا برای رقابت، خلاقیت و از همه مهم‌تر کسب درآمد باز است.

در دو سال اخیر علی رغم غلبه دستگاه‌های ASIC توسعه دهندگان، اپلیکیشن های جدیدی برای ماینینگ آلت‌کوین‌ها بر پایه تلفن همراه طراحی کرده‌اند. حتی تلویزیون‌ها، شوفاژها و دوچرخه‌هایی ساخته شده‌اند که شما را درگیر فرایند ماینینگ نمی‌کنند بلکه فقط کافی است از آن‌ها استفاده کنید.

بشر همیشه در جستجوی گنج بوده است. زمانی مس و مفرغ و اسب و گندم و طلا گنجینه‌های بشر بودند و حالا بیت کوین و اتریوم و دارایی‌های دیجیتال به گنج تبدیل شده‌اند. برای یافتن و تصاحب گنجینه‌ها همیشه احتیاج به گنج یاب داشته‌ایم. گنج‌یاب‌های فعلی دستگاه‌های ماینر هستند که در طول 10 سال گذشته رشد داشته‌اند و به زنان و مردان ماینر اجازه داده‌اند که صاحب گنج شوند.

این دستگاه‌ها زمانی با یک CPU ساده کار می‌کردند اما اکنون نیازمند داشتن چندین مدار مجتمع مخصوص در کنار همدیگر هستند. این روند همچنان ادامه دارد و خلاقیت و نوآوری‌های جدید بدون شک در انتظار ماینینگ و ماینرها هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

تمرکزگرایی و امنیت؛ تهدیدات استخر های استخراج

هرچقدر درصد بیشتری از علاقه‌مندان رمز ارزها به استخر های استخراج روی می‌آورند، احتمالاً ای…