صفحه اول آموزش آشنایی با صرافی های مخصوص رمز ارزها و ویژگی‌های آنها

آشنایی با صرافی های مخصوص رمز ارزها و ویژگی‌های آنها

۰
0
آشنایی با صرافی های مخصوص رمز ارزها و ویژگی‌های آنها

منظور از یک پلتفرم صرافی برای رمز ارزها یا ارزهای دیجیتال یک صرافی مجازی است که می‌توان این ارزهای غیرکاغذی را در آن خرید و فروش کرد.
از زمان ظهور بیت کوین و سایر رمز ارزها مثل اتریوم، ریپل و … مردم به خرید و فروش آنها علاقه‌مند شدند و چون صرافی‌های سنتی برای این موج ساختارشکن آماده نبودند، پلتفرم‌های مخصوصی شکل گرفتند.

اکثر این پلتفرم‌های صرافی در تمام ساعات روز فعالیت می‌کنند و از روش‌های پرداختی متفاوتی مثل پول رایج (دلار، پوند، یورو، …) یا کارت‌های اعتباری حمایت می‌کنند.

برای استفاده از خدمات اغلب این پلتفرم‌های صرافی باید هویت شما تایید شود که این کار معمولا از طریق ارسال مدارک هویتی برای مسئولان پلتفرم صرافی انجام می‌شود.

با اینکه پلتفرم‌ها ادعا می‌کنند سطح بالایی از امنیت را به شما ارائه می‌دهند اما نگهداری از دارایی رمز ارزی در کیف پول صرافی‌ها کار عاقلانه‌ای نیست.

در دو سال گذشته بیشتر از ده پلتفرم صرافی رمز ارزها با انواع ترفندها هک شده‌اند و میلیون‌ها دلار در قالب بیت کوین و آلت کوین ها به دست هکرها افتاده است.

یکی دیگر از تردیدهایی که درباره صرافی های بزرگ رمز ارزی وجود دارد همکاری آنها با دولت‌ها و نهادهای نظارتی کشورهای مختلف است که این با عدم تمرکز در فناوری بلاک چین در تضاد است.

بعضی از پلتفرم‌های صرافی رمز ارزها به صورت مستقیم و دیگران به شکل غیر مستقیم به کاربران خدمات ارائه می‌دهند.

این مطلب را از دست ندهید:  نگاهی به سختی شبکه و توان پردازشی در ماینینگ

صرافی‌هایی که مستقیما با تریدرها کار می‌کنند در واقع فقط خریداران و فروشندگان رمز ارزها را به همدیگر مرتبط می‌کنند و عملا نقشی در فرایند معامله ندارند.

اما در سایر صرافی‌ها خریداران و فروشندگان سفارش‌های خود را به مسئولان پلتفرم ارسال می‌کنند و آنها به عنوان واسطه کار خرید یا فروش را انجام می‌دهند.

در حال حاضر بایننس، بیتمکس، ای‌تورو و … از شناخته‌شده ترین پلتفرم‌های صرافی غیرمستقیم هستند در حالیکه هودل‌هودل و لوکال بیتکوینز همان نقش را به صورت مستقیم ایفا می‌کنند.

صرافی های رمز ارزی بر روی ساختار بلاک چین

صاحبان صرافی‌های رمز ارزی در پاسخ به تردیدها و حمله‌های سایبری تصمیم گرفته‌اند تا از ساختار فناوری بلاک چین برای ایجاد نسل جدید صرافی‌ها استفاده کنند.

در صرافی‌های غیرمتمرکز نیازی به سپرده‌گذاری در والت صرافی نیست. از طرف دیگر در این صرافی‌ها آمار معاملات روزانه کمتر مورد دستکاری قرار می‌گیرد.

همچنین این صرافی‌ها اهمیت بیشتری به حفظ حریم خصوصی کاربران می‌دهند و شیوه‌های احراز هویت (KYC) آنها با صرافی‌های رمز ارزی متمرکز تفاوت دارد. اما با داشتن این مزایا چندان استقبالی از صرافی‌های غیرمتمرکز به عمل نیامده است که شاید دلیل اصلی عدم آگاهی نسبت به امتیازات فناوری بلاک چین باشد.

صرافی غیرمتمرکز بایننس (Binance DEX)، بانکر (Bancor)، بیسکیو (BisQ)، چنجلی (Changelly) از جمله پلتفرم‌های غیرمتمرکز شناخته شده در این عرصه هستند.
در پایان برای استفاده از این صرافی‌ها «5 پرسش قابل توجه در هنگام انتخاب پلتفرم‌های صرافی» را بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

معرفی زنجیره‌های جانبی و آشنایی با کارکرد آن‌ها

زنجیره‌های جانبی (SideChain) سازوکاری برای رفت‌وبرگشت توکن و دارایی‌های دیجیتال از یک بلاک…