صفحه اول بررسی رگولاتوری رمز ارز ها و زنجیره‌بلوک در آمریکا و نقش کریپتو لابیست‌ها

رگولاتوری رمز ارز ها و زنجیره‌بلوک در آمریکا و نقش کریپتو لابیست‌ها

۰
0
99
رگولاتوری رمز ارز ها و زنجیره‌بلوک در آمریکا و نقش کریپتو لابیست‌ها

وضعیت عدم قطعیت در رگولاتوری رمز ارز ها و شبکه های بلاک چین باعث شده تا لابیست های آمریکایی برای تصویب قوانین بهتر با نمایندگان کنگره لابی کنند.

در فرهنگ سیاسی منظور از لابی گری اعمال فشار بر روی دولتمردان و نمایندگان مجلس برای تغییر روند تصمیم گیری و قانون گذاری است. گروه های لابی گر خودشان به طور مستقیم نماینده ای معرفی نمی‌کنند بلکه سعی می‌کنند از طریق به کارگیری ابزارهایی مثل پول بر روی سیاستمداران فعلی اثر بگذارند.

اما لابی گری همیشه دارای کاربرد منفی نیست و می‌تواند در جهت منافع عمومی‌نیز مورداستفاده قرار بگیرد.

در این نوشته از آی آر بلاک چین جایگاه لابیست ها در کنگره آمریکا و تأثیرگذاری آن ها بر روی قوانین مرتبط به رمز ارز ها و بلاک چین را بررسی می‌کنیم.

چالش رگولاتوری

از زمان ظهور بیت کوین بحث های مربوط به رگولاتوری این رمز ارز  همیشه داغ  و برای سرمایه گذاران و تریدرها و فعالان عرصه رمز ارز ها حیاتی بوده است.

یکی از نگرانی های اصلی این است که دولت های جهان ناگهان استفاده از بیت کوین را در ابعاد گسترده ممنوع کنند هرچند که خیلی بعید است این اتفاق بیفتد.
اما در حال حاضر قانون گذاران و اهالی سیاست عمده وقت را به تدوین یک چارچوب رگولاتوری برای رمز ارز ها و بلاک چین می‌گذارند تا فعلاً کلیات این قانون گذاری مشخص شود و تا زمانی که این چارچوب شکل نگرفته لابیست ها سعی می‌کنند در آن اعمال نفوذ کنند.

صرافی کوین بیس و کمیته اقدام سیاسی

صرافی رمز ارز ی کوین بیس (Coinbase) واقع در سان فرانسیسکو، ماه جولای سال جاری میلادی کمیته اقدام سیاسی را راه اندازی کرد که احتمالاً هدفش لابی برای بیت کوین در راهروهای کنگره آمریکا است.

 

کمیته های اقدام سیاسی سازمان هایی هستند که با جمع آوری پول و هزینه آن در کمپین های سیاسی به اهداف خود می‌رسند. معمولاً آن ها از اهدافی در حوزه کار، کسب وکار یا ایدئولوژی حمایت می‌کنند و به همین دلیل می‌توانند فعالیت هایی انجام دهند که بر روی روند قانون گذاری و رگولاتوری تأثیر می‌گذارد.

این اولین تلاش این صرافی رمز ارز ی برای حمایت از کمیته های اقدام سیاسی نیست و قبلاً هم بر اساس گزارش CNN 3000 دلار توسط این شرکت به گروهی با نام Bit Pac کمک شده است.

لابیست های بیت کوین نشان در کاپیتال هیل!

تپه مرکزی شهر واشنگتن که محل استقرار ساختمان کنگره ایالات متحده است این روزها مهمان  های ناخوانده ای دارد که کارشان لابی گری درباره بیت کوین، آلتکوین و بلاک چین است.

اولین تلاش لابی گری که رگولاتوری مناسب و مؤثر رمز ارز ها و فناوری بلاک چین را هدف گرفته بود را می‌توان در سال ۲۰۱۴ مشاهده کرد. در این سال بنیاد بیت کوین از شرکت Thorsen French Advocacy دعوت کرد تا در سلسله نشست هایی نمایندگان را با مفهوم عدم تمرکز و رمز ارز ها آشنا کنند.

این مطلب را از دست ندهید:  جزئیات بیشتر از استراتژی زنجیره‌بلوکی دوبی

مدیر اجرایی بنیاد بیت کوین در همان زمان این شرکت مشاوره ای حقوقی را به مثابه پلی میان جامعه رمز ارز ها و بلاک چین و نمایندگان کنگره آمریکا معرفی کرد و گفت:

آگاهی نمایندگان و دولت درباره کارکرد بیت کوین، جایگاه اجتماعی فناوری آن را افزایش می‌دهد، نرخ ترویج و استفاده از آن در میان کسب وکارها را بیشتر می‌کند و در نهایت باعث می‌شود تا کاربردهای مورد انتظار از این رمز ارز  به واقعیت تبدیل شوند.

همچنین Business Insider در گزارشی که منتشر کرد هدف اصلی از راه اندازی این گروه اقدام سیاسی توسط بنیاد بیت کوین را آموزش نمایندگان کنگره درباره بیت کوین و بلاک چین ذکر کرده است تا هیچ رگولاتوری بدون آگاهی و هیچ قانونی بدون شناخت قبلی تصویب نشود.

دیوید شویکرت جمهوری خواه همراه با جارد پلیس دموکرات هم در سال ۲۰۱۷ گروه دوحزبی تشکیل داده اند که مأموریتش لابی مثبت در میان نمایندگان و آشنا کردن آن ها با فناوری های مبتنی بر بلاک چین است.

پلیس در همین رابطه می‌گوید:

قانون گذاران و نهادهای مسئول رگولاتوری باید بدانند که همزمان با پیشرفت جهان، این وظیفه ماست که رویکرد هوشمندانه ای نسبت به رگولاتوری در پیش بگیریم. قابلیت های فناوری ساختارشکن بلاک چین که می‌تواند در صنایع مختلفی مثل زنجیره تامین تا سلامت تحول ایجاد کند باید جدی گرفته شود. در ضمن رگولاتوری صحیح باعث می‌شود تا ایالات متحده بتواند مزیت رقابتی خودش را حفظ کند و همچون صنایعی مثل هوا و فضا و اینترنت از پیشگامان فناوری بلاک چین هم باشد.

آیا تلاش های لابیست ها مؤثر است؟

تا کنون دو سازمان کمیسیون صرافی و اوراق بهادار (SEC) و کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) در آمریکا مسئول رگولاتوری رمز ارز ها و بلاک چین بوده اند و نمایندگان کنگره همچنان مشغول جمع آوری داده ها و مشورت با متخصصان هستند.

اما تلاش های لابی گران در سطح ایالتی ظاهرا به نتیجه رسیده هر چند که گاهی اوقات این نتیجه معکوس بوده است. در واقع ایالت های آمریکا هر کدام شاهد تصویب لوایح و قوانینی برای کاربرد فناوری بلاک چین و رمز ارز ها بوده اند. مثلاً در ایالت نوادا لایحه ای به تصویب رسیده که دریافت مالیات را ممنوع کرده است. همچنین در آریزونا و تِنِسی استفاده از قراردادهای هوشمند را به رسمیت شناخته اند. ولی در هاوایی کسب وکارها از تراکنش های بیت کوین منع شده اند و حتی در ویرجینیای غربی استفاده از رمز ارز ها ممنوع شده است.

به هر حال این تلاش های لابی گرانه نه فقط در آمریکا بلکه در مجاری قانون گذاری خیلی دیگر از کشورهای جهان هم در حال اجرا است تا این بار نه لزوماً با اهداف منفی بلکه باهدف آموزش و افزایش آگاهی در میان قانون گذاران و سیاستمداران منجر به رگولاتوری مناسب و مؤثر درباره فناوری بلاک چین و رمز ارز ها شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

۱۱ کیف پول الکترونیک (والت) مناسب برای بیت کوین و رمز ارز ها

انتخاب کیف پول مناسب برای نگهداری از بیت کوین و سایر رمز ارز ها یکی از مهم‌ترین تصمیمات ما…