صفحه اول بررسی رگولاتوری رمز ارز و بلاک‌چین در آمریکا و نقش کریپتو لابیست‌ها

رگولاتوری رمز ارز و بلاک‌چین در آمریکا و نقش کریپتو لابیست‌ها

۰
0
لابیست‌های بیت‌کوین نشان در کاپیتال هیل!

عدم قطعیت در رگولاتوری رمز ارز ها و شبکه‌های بلاک‌چین باعث شده تا لابیست‌های آمریکایی برای تصویب قوانین بهتر با نمایندگان کنگره لابی کنند.
در فرهنگ سیاسی منظور از لابی‌گری اعمال فشار بر روی دولتمردان و نمایندگان مجلس برای تغییر روند تصمیم‌گیری و قانون‌گذاری است. گروه‌های لابی‌گر خودشان به‌طور مستقیم نماینده‌ای معرفی نمی‌کنند بلکه سعی می‌کنند از طریق به‌کارگیری ابزارهایی مثل پول بر روی سیاستمداران فعلی اثر بگذارند.

اما لابی‌گری همیشه دارای کاربرد منفی نیست و می‌تواند در جهت منافع عمومی نیز مورداستفاده قرار بگیرد.

در این نوشته از آی آر بلاک‌چین جایگاه لابیست‌ها در کنگره آمریکا و تأثیرگذاری آن‌ها بر روی قوانین مرتبط به رمز ارز و بلاک‌چین را بررسی می‌کنیم.

چالش رگولاتوری

از زمان ظهور بیت‌کوین بحث‌های مربوط به رگولاتوری این رمز ارز همیشه داغ و برای سرمایه گذاران و تریدرها و فعالان عرصه رمز ارز حیاتی بوده است.

یکی از نگرانی‌های اصلی این است که دولت‌های جهان ناگهان استفاده از بیت‌کوین را در ابعاد گسترده ممنوع کنند هرچند که خیلی بعید است این اتفاق بیفتد.

اما در حال حاضر قانون‌گذاران و اهالی سیاست عمده وقت را به تدوین یک چارچوب رگولاتوری برای رمز ارز و بلاک‌چین می‌گذارند که فعلاً کلیات این قانون‌گذاری مشخص شود و تا زمانی که این چارچوب شکل نگرفته لابیست‌ها سعی می‌کنند در آن اعمال نفوذ کنند.

صرافی کوین‌بیس و کمیته اقدام سیاسی

صرافی رمز ارزی کوین‌بیس (Coinbase) واقع در سان‌فرانسیسکو، ماه جولای سال جاری میلادی کمیته اقدام سیاسی را راه‌اندازی کرد که احتمالاً هدفش لابی برای بیت‌کوین در راهروهای کنگره آمریکا است.

کمیته‌های اقدام سیاسی سازمان‌هایی هستند که با جمع‌آوری پول و هزینه آن در کمپین‌های سیاسی به اهداف خود می‌رسند. معمولاً آن‌ها از اهدافی در حوزه کار، کسب‌وکار یا ایدئولوژی حمایت می‌کنند و به همین دلیل می‌توانند فعالیت‌هایی انجام دهند که بر روی روند قانون‌گذاری و رگولاتوری تأثیر می‌گذارد.

این اولین تلاش این صرافی رمز ارزی برای حمایت از کمیته‌های اقدام سیاسی نیست و قبلاً هم بر اساس گزارش CNN سه هزار دلار توسط این شرکت به گروهی با نام Bit Pac کمک شده است.

لابیست‌های بیت‌کوین نشان در کاپیتال هیل!

تپه مرکزی شهر واشنگتن که محل استقرار ساختمان کنگره ایالات‌متحده است این روزها مهمان‌های ناخوانده‌ای دارد که کارشان لابی‌گری درباره بیت‌کوین، آلت‌کوین و بلاک‌چین است.

اولین تلاش لابی‌گری که رگولاتوری مناسب و مؤثر رمز ارز ها و فناوری بلاک‌چین را هدف گرفته بود را می‌توان در سال 2014 مشاهده کرد. در این سال بنیاد بیت‌کوین از شرکت Thorsen French Advocacy دعوت کرد تا در سلسله نشست‌هایی نمایندگان را با مفهوم عدم تمرکز و رمز ارز ها آشنا کنند.

مدیر اجرایی بنیاد بیت‌کوین در همان زمان این شرکت مشاوره‌ای حقوقی را به‌مثابه پلی میان جامعه رمز ارز و بلاک‌چین و نمایندگان کنگره آمریکا معرفی کرد و گفت: «آگاهی نمایندگان و دولت درباره کارکرد بیت‌کوین، جایگاه اجتماعی فناوری آن را افزایش می‌دهد، نرخ ترویج و استفاده از آن در میان کسب‌وکارها را بیشتر می‌کند و در نهایت باعث می‌شود تا کاربردهای مورد انتظار از این رمز ارز به واقعیت تبدیل شوند.»

همچنین Business Insider در گزارشی که منتشر کرد هدف اصلی از راه‌اندازی این گروه اقدام سیاسی توسط بنیاد بیت‌کوین را آموزش نمایندگان کنگره درباره بیت‌کوین و بلاک‌چین ذکر کرده است تا هیچ رگولاتوری بدون آگاهی و هیچ قانونی بدون شناخت قبلی تصویب نشود.

 

لابیست‌های بیت‌کوین نشان در کاپیتال هیل!

«دیوید شویکرت» جمهوری‌خواه همراه با «جارد پلیس» دموکرات هم در سال 2017 گروه دوحزبی تشکیل داده‌اند که مأموریتش لابی مثبت در میان نمایندگان و آشنا کردن آن‌ها با فناوری‌های مبتنی بر بلاک‌چین است.

این مطلب را از دست ندهید:  عربستان سعودی و امارات برای ساخت یک ارز دیجیتال با همدیگر همکاری می‌کنند

«جارد پلیس» در همین رابطه می‌گوید: «قانون‌گذاران و نهادهای مسئول رگولاتوری باید بدانند که هم‌زمان با پیشرفت جهان، این وظیفه ماست که رویکرد هوشمندانه‌ای نسبت به رگولاتوری در پیش بگیریم. قابلیت‌های فناوری ساختارشکن بلاک‌چین که می‌تواند در صنایع مختلفی مثل زنجیره تامین تا سلامت تحول ایجاد کند باید جدی گرفته شود. در ضمن رگولاتوری صحیح باعث می‌شود تا ایالات‌متحده بتواند مزیت رقابتی خودش را حفظ کند و همچون صنایعی مثل هوا و فضا و اینترنت از پیشگامان فناوری بلاک‌چین هم باشد.»

کوین‌سنتر

کوین‌سنتر یک شرکت مستقر در واشنگتن است که نقش موثری در رهبری جریان لابی‌گری مثبت در رمز ارز ها ایفا می‌کند. این موسسه غیرانتفاعی از ابتدا با هدف افزایش آگاهی در حوزه سیاست‌گذاری برای فناوری‌های غیرمتمرکز تأسیس شده است.

در طی چند سال اخیر با شدت گرفتن بحث‌های مربوط به رگولاتوری رمز ارز ها فعالیت این شرکت هم بیشتر شده است. جری بریتو مدیر اجرایی کوین سنتر می‌گوید آن‌ها از سال 2014 تاکنون موفقیت چشمگیری در لابی‌گری برای ارزهای دیجیتال داشته‌اند.

در حال حاضر دو نماینده مجلس آمریکا از ایالت‌های اوهایو و فلوریدا با این شرکت کار می‌کنند. تلاش فعلی آن‌ها بر روی این متمرکز شده که کدام کوین‌ها باید در قالب اوراق بهادار قرار بگیرند و کدام در این دسته‌بندی قرار نمی‌گیرند.

حتی یکی از این دو نماینده اعلام کرده بود نباید هیچ قانونی برای رمز ارزها وضع شود.

فراکسیون بلاک‌چین در کنگره آمریکا

فراکسیون بلاک‌چین در کنگره آمریکا یک گروه لابیست با اهداف مثبت است و به‌طورکلی از یک رویکرد عدم دخالت پیروی می‌کند. اعضای این گروه بر این باورند که فناوری بلاک‌چین هم مثل اینترنت رشد خودش را طی خواهد کرد و نیازی به چارچوب‌های قانونی نخواهد داشت.

سناتورهای عضو این فراکسیون معتقدند که فناوری بلاک‌چین می‌تواند به‌صورت بالقوه بسیاری از کارکردها و وظایف دولت را از جمله مدیریت اسناد املاک، مدیریت هویت، مدیریت مالکیت و… را متحول کند.

انجمن بلاک‌چین

این انجمن در 11 سپتامبر 2018 شکل گرفته و هدفش فراهم کردن محلی برای تبادل آرا بین متخصصان جوان در صنعت رمز ارزها بوده است.

موضوعات کاری انجمن بلاک‌چین بیشتر مسائلی مثل تدوین اخلاق حرفه‌ای متخصصان بلاک‌چین و رمز ارز ها است. بااین‌حال انجمن ادعا می‌کند صدای واحد تمام متخصصان این حوزه است و می‌تواند مستقیما با کنگره آمریکا وارد لابی شود.

آیا تلاش‌های لابیست‌ها مؤثر است؟

تاکنون دو سازمان کمیسیون صرافی و اوراق بهادار (SEC) و کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) در آمریکا مسئول رگولاتوری رمز ارز ها و بلاک‌چین بوده‌اند و نمایندگان کنگره همچنان مشغول جمع‌آوری داده‌ها و مشورت با متخصصان هستند.

اما تلاش‌های لابی‌گران در سطح ایالتی ظاهراً به نتیجه رسیده هرچند که گاهی اوقات این نتیجه معکوس بوده است. در واقع ایالت‌های آمریکا هرکدام شاهد تصویب لوایح و قوانینی برای کاربرد فناوری بلاک‌چین و رمز ارزها بوده‌اند. مثلاً در ایالت نوادا لایحه‌ای به تصویب رسیده که دریافت مالیات را ممنوع کرده است. همچنین در آریزونا و تِنِسی استفاده از قراردادهای هوشمند را به رسمیت شناخته‌اند. ولی در هاوایی کسب‌وکارها از تراکنش‌های بیت‌کوین منع شده‌اند و حتی در ویرجینیای غربی استفاده از رمز ارز ها ممنوع شده است.

به‌هرحال این تلاش‌های لابی‌گرانه نه‌فقط در آمریکا بلکه در مجاری قانون‌گذاری خیلی دیگر از کشورهای جهان هم در حال اجرا است تا این بار نه لزوماً با اهداف منفی بلکه باهدف آموزش و افزایش آگاهی در میان قانون‌گذاران و سیاستمداران منجر به رگولاتوری مناسب و مؤثر درباره فناوری بلاک‌چین و رمز ارز ها شود.

BTCmanager

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب پیشنهادی

آیا رمز ارزهای پایدار، سیستم مالی جهان را تهدید می‌کنند؟

بر اساس گزارش منتشرشده توسط گروه 7 «رمز ارزهای پایدار جهانی» یک تهدید برای سیستم مالی و با…